Více než polovinu globálně potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2 zaznamenaly pouze tři státy stižené pandemií nejhůře: USA s více než 4,4 milionu infikovaných, Brazílie s 2,5 milionu a Indie s 1,5 milionu.

Tempo pandemie se celosvětově i nadále zrychluje, píše agentura AFP, obzvláště s přihlédnutím k tomu, že počet potvrzených případů odráží pouze část opravdového rozsahu infekce. Některé státy testují pouze ty osoby, u které měly kontakt s jiným nakaženým, dalším pro řádné testování schází prostředky. Čína, kde se nový typ koronaviru poprvé na přelomu roku objevil, do svých statistik nezahrnuje nakažené, u kterých se neprojeví příznaky onemocnění.

Německo hlásí 902 nově nakažených

Německo zaznamenalo za poslední den 902 nových případů koronavirové nákazy. Je to nejvyšší denní bilance od května, nepočítá-li se červnová lokální infekční erupce na jatkách v Severním Porýní-Vestfálsku. Dnes o tom informoval berlínský Institut Roberta Kocha (RKI), který současně varoval před možným příchodem druhé vlny epidemie. Celkem již Německo eviduje 207 828 infikovaných a 9136 obětí s nemocí covid-19, z toho šest v posledních 24 hodinách. Z nemoci se dosud vyléčilo 191 800 lidí.

Údaje jsou platné k půlnoci ze středy na dnešek. Vlivem technických potíží zveřejnil RKI dnešní statistiku večer místo v obvyklých ranních hodinách. V posledních týdnech se německá denní bilance držela stabilně mezi 300 a 500 nově nakaženými.

Šéf RKI Lothar Wieler v úterý uvedl, že za nárůstem počtu případů stojí nezodpovědné chování lidí, kteří nedodržují epidemická opatření. Neřekl však výslovně, že se Německo nachází ve druhé vlně nákazy.

Reprodukční číslo v Německu podle RKI naposledy činilo 1,14. To znamená, že každý infikovaný v průměru nakazí o něco více než jednoho dalšího člověka. Ukazatel se však vztahuje k delšímu časovému období a odráží situaci před více než jedním týdnem. Ve středu bylo číslo na úrovni 1,25.

Rekordní nárůst v Brazílii

V Brazílii za poslední den přibylo rekordních 69 074 nakažených koronavirem. Jihoamerická země zaznamenala také rekordní nárůst úmrtí pacientů s covidem-19, během jediného dne jich zemřelo 1595. Ve středu o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví. Pravicový prezident Jair Bolsonaro se ve středu poprvé poté, co se uzdravil z nemoci covid-19, zúčastnil veřejné akce.

Testy nákazu koronavirem v Brazílii dosud prokázaly u více než 2,5 milionu lidí, z nichž od začátku nynější pandemie 90.134 zemřelo. Do rekordního počtu nově nakažených přibylo za středu více než 26 tisíc dříve neregistrovaných případů v nejlidnatějším a nejhůře postiženém státu Sao Paulo, píše Reuters.

Brazílie je po Spojených státech druhou nejvíce zasaženou zemí na světě. Experti nicméně upozorňují, že ve skutečnosti se koronavirem nakazilo nejspíš ještě mnohem více Brazilců, podle studie univerzity v Sao Paulu až šestkrát více. V zemi se totiž provádí málo testů.

Agentura AP napsala, že Bolsonaro ve středu jen přihlížel oslavě na počest žen pracujících ve venkovských oblastech Latinské Ameriky a když akce skončila, ze sálu odešel. Na obličeji měl ochrannou roušku. Tento politik dlouhodobě bagatelizuje covid-19 a tvrdí, že karanténní opatření způsobí v ekonomice více škody než pandemie samotná. Nedodržoval pravidlo bezpečného odstupu, často se na veřejnosti objevoval bez zakrytého nosu a úst. Sedmého července ovšem informoval o tom, že má pozitivní test na koronavirus. Další dva týdny strávil v izolaci v prezidentském paláci a různých jednání se účastnil prostřednictvím videokonference. Prý měl jen lehké příznaky onemocnění a na sociálních médiích propagoval léčbu antimalarikem hydroxychlorochinem, který ovšem podle odborníků proti covidu-19 účinný není. V sobotu Bolsonaro oznámil, že má negativní test.

Ve středu v USA zemřelo dalších 1267 lidí s covidem-19 

Ve Spojených státech ve středu zemřelo dalších 1267 lidí nakažených koronavirem, informuje dnes agentura AFP s odvoláním na statistiky Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie covidu-19 dlouhodobě sleduje. Celková smrtelná bilance v USA překročila 150 500. Nově se koronavirem nakazilo více než 68 tisíc lidí.

V úterý zemřelo v USA 1592 lidí s koronavirem, což bylo nejvíce za dva a půl měsíce.

Spojené státy pandemie covidu-19 zasáhla nejtvrději na světě, infikovalo se tam přes 4,4 milionu lidí. Agentura AFP připomíná, že zatímco koncem jara vlna nákazy ustoupila, od konce června znovu nabírá na síle, a to hlavně na jihu a západě USA.

Podle propočtů agentury Reuters za posledních 24 hodin zemřelo dokonce 1456 pacientů s covidem-19, což znamená, že ve středu přibližně co minutu zemřel jeden člověk.

Televize CNN na svých internetových stránkách informuje, že v případě ministra spravedlnosti Williama Barra test koronavirovou infekci neprokázal. Ministr byl v úterý na zasedání jednoho z výborů Sněmovny reprezentantů, kterého se účastnil republikánský zákonodárce Louie Gohmert. U něho vyšlo ve středu najevo, že nakažený je.

Na Ukrajině přibyl za poslední den rekordní počet nakažených 

Na Ukrajině přibylo za poslední den rekordních 1197 nových případů nákazy covidem-19, uvedla dnes ukrajinská rada bezpečnosti a obrany. Celkový počet nakažených přesáhl podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse 69 tisíc a zemřelo 1673 lidí.

Počet nově nakažených během posledních dvou měsíců prudce stoupl poté, co Ukrajina začala koncem května postupně uvolňovat koronavirová opatření, napsala agentura Reuters.

Předchozí den přibylo podle ukrajinské tiskové agentury Unian 1022 nově nakažených. Nejvíce nových případů přibývá ve Lvovské oblasti, v hlavním městě Kyjevě a v Ivano-Frankivské oblasti.

Rusko má 5509 nových případů nákazy

V Rusku přibylo dalších 5509 nakažených osob covidem-19 a 129 pacientů s touto nemocí zemřelo. Zatímco počet nakažených v porovnání s předchozím dnem stoupl o více než 500 případů, počet obětí naopak klesl ze 169, které země ohlásila ve středu. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ruské oficiální zdroje.

Rusko zůstává čtvrtou nejpostiženější zemí na světě; podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse tu dosáhla bilance nakažených celkového počtu 827 509, z nichž 13 650 zemřelo.

Indie a Austrálie hlásí rekordní počty nových nákaz 

Indie a Austrálie zaznamenaly za posledních 24 hodin rekordní přírůstky počtu lidí, u nichž se potvrdila nákaza koronavirem. V Indii, která má 1,3 miliardy obyvatel, přibylo poprvé více než 50 tisíc případů za den a počet prokázaných infekcí od začátku epidemie tak dosáhl téměř 1,6 milionu. Austrálie hlásí přes 700 nových nákaz, z nichž většina je evidována v druhém nejlidnatějším australském státě Viktorie. Úřady tamním obyvatelům nařídí od neděle nošení roušek na veřejnosti.

Indie je co do počtu případů nákazy koronavirem třetí nejhůře postiženou zemí světa po Spojených státech a Brazílii. Zatímco ve velkých městech jako v Dillí či Bombaji se situace pomalu zlepšuje, na indickém venkově počet lidí s nemocí covid-19 rychle roste. To vyvolává obavy expertů ze zhroucení tamního zdravotnického systému.

Indická metropole Dillí od 1. srpna chystá třetí fázi uvolňování protikoronavirových opatření - zrušen má být noční zákaz vycházení a otevřít by se měly například tělocvičny. Nadále uzavřené naopak zůstanou školy, kina či bary.

Indie má za dobu epidemie téměř dvacetkrát víc prokázaných případů nákazy koronavirem než podobně lidnatá Čína, kde se covid koncem loňského roku objevil vůbec poprvé. Za poslední den v Indii přibylo 52 123 případů koronaviru a počet úmrtí lidí na komplikace spojené s covidem se zvýšil o 775 na téměř 35 tisíc.

V pevninské Číně stoupl počet nakažených za poslední den o 105, z nichž 96 je z Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, která je novým čínským ohniskem nákazy. Celkově odhalila Čína od začátku epidemie 84 165 případů nákazy, počet úmrtí zůstává na 4634.

Austrálie za poslední den zaregistrovala rekordní počet 723 nových nakažených a také rekordních 13 úmrtí pacientů s koronavirem. Celkově tak australské úřady od začátku epidemie evidují 16.298 případů koronaviru a 189 úmrtí. Australské úřady nyní zvažují zavedení nových opatření s cílem zastavit šíření koronaviru, napsala agentura Reuters.

S novou vlnou infekcí se potýká také Japonsko, které ve středu poprvé od počátku epidemie covidu-19 oznámilo přes 1000 nakažených za den, a sice 1264. Dnes denní přírůstek opět překonal tisícovou hranici, když dosáhl 1266. Rekordní počet 367 nových případů má hlavní město Tokio. Infekce se rozšířila i do odlehlejších oblastí; první případy ve středu ohlásila severní prefektura Iwate, která byla poslední nezasaženou prefekturou v zemi. Jihojaponský ostrov Okinawa má 44 nových nákaz.

Premiér Šinzó Abe vyhlásil 22. července kampaň, jejímž cílem je přimět Japonce, aby více cestovali, a oživit tak turistický průmysl v zemi. Člen Světové zdravotnické organizace (WHO) Norio Sugaja prohlásil, že kampaň byla špatně načasovaná. "Jsem pro podporu turistického průmyslu… Ale neměli bychom se na ni zaměřovat, když se infekce začaly znovu objevovat. Virus se šíří s pohybem lidí. Byla to evidentně chyba," řekl. "Nemocnice budou brzy plné, stejně jako jednotky intenzivní péče," dodal.

Další opatření proti šíření viru přijímá Vietnam, který v úterý kvůli vzrůstajícímu počtu infekcí nařídil dvoutýdenní uzávěru třetího největšího města Danang. Nové případy nákazy se vyskytly i ve dvou největších městech - Hanoji a Ho Či Minově Městě. Tam úřady od dnešní půlnoci nařídily uzavřít bary a noční kluby a zakázaly shromáždění více než 30 lidí.