Johnson byl po nákaze koronavirem SARS-CoV-2 před třemi týdny hospitalizován a několik dní dokonce strávil na jednotce intenzivní péče. Všechny jeho zdravotní potíže už ale podle ranního prohlášení jednoho z vládních představitelů pominuly.

Premiér měl před sebou na konci rekonvalescence řadu naléhavých úkolů a bude muset čelit nejrůznějším otázkám ohledně strategie pro obnovování ekonomických a společenských aktivit i kritice ohledně dosavadního počínání kabinetu.

Lidé v rouškách v pekingu 25. dubna 2020, v pozadí turistická atrakce Zakázané město
Koronavirus bez příznaků. V Číně přibylo 30 asymptomatických případů nákazy

V Downing Street dnes premiér uvedl, že země má na dosah první výrazný úspěch v boji proti epidemii covid-19. Státní zdravotnický systém NHS podle něj i díky úsilí celého obyvatelstva extrémní situaci zvládl, přičemž počet nových hospitalizací aktuálně klesá stejně jako počet nejvážnějších případů covid-19. Ministerský předseda prý nepochybuje, že pokud Britové zachovají "odhodlání a odvahu" z posledních týdnů, Spojené království z krize vyjde "silnější, než kdy bylo".

Johnson hovořil o velké příležitosti, ale také o momentu "maximálního rizika", ve kterém nelze i přes pozitivní signály polevit. Zejména podnikatele a firmy vyzval k trpělivosti. Vláda ohledně dalšího postupu v příštích dnech poskytne "mnohem více" informací a bude rozhodnutí přijímat s "maximální možnou transparentností".

Rozpohybovat ekonomiku

"Vím, že je to těžké. Chci ekonomiku znovu rozpohybovat co nejrychleji," citovala Johnsona zpravodajská společnost BBC. "Zkrátka teď nemůžeme objasnit, jak rychle či pomalu ani kdy přesně budou tyto změny učiněny," pokračoval. Zdůraznil při tom riziko "nové vlny smrti a nemoci", která by přinesla ještě vážnější ekonomické důsledky.

V Británii už déle než měsíc platí omezení pohybu lidí, zavřené jsou školy, restaurace i další postradatelné podniky. Šéf britské diplomacie Dominic Raab, který po Johnsonově hospitalizaci převzal roli šéfa kabinetu, v polovině dubna oznámil, že restrikce zůstanou přinejmenším do 7. května. Podle agentury Reuters ohledně jejich zmírňování nepanuje shoda mezi vládními experty ani mezi členy kabinetu.

List Mail on Sunday o víkendu napsal, že britský ministr financí Rishi Sunak při jednání s premiérem vyzdvihoval mimo jiné plány České republiky na obnovování běžného fungování společnosti. Zvláštní pozornosti se údajně dostalo skutečnosti, že česká vláda v první vlně povolila farmářské trhy a běžný prodej automobilů. Česká opatření dnes britským čtenářům detailně popisoval deník The Guardian.

Udržet bez pomocného personálu v čistotě třeba 30 ložnic není snadné. Majitelé velkých nemovitostí mají kvůli karanténě problém
Bohatí Britové se učí, jak stlát postele a měnit povlečení. Kvůli koronaviru

Britská vláda v souvislosti s uvolňováním restrikcí stanovila pět podmínek, mezi nimiž je zpomalení růstu bilance nakažených a mrtvých nebo výrazný pokrok u testování a dodávek ochranného vybavení. Počty úmrtí na covid-19 hlášené z nemocnic jsou v posledních dnech nižší než ve druhém a třetím dubnovém týdnu, oficiální bilance však stále narůstá po stovkách, zatímco každý den přibývají tisíce potvrzených případů infekce. Země je také daleko od realizace 100.000 testů denně, což je cíl, jehož dosažení vláda slíbila s koncem měsíce.

Brzké změny v podobě karanténního režimu dnes nicméně předpovídalo několik britských deníků. Podle The Daily Telegraph se očekává, že plán pro uvolňování bude oznámen ještě před koncem týdne. Zároveň se objevují informace o tom, že změny nepůjdou pouze jedním směrem a že karanténa se bude "v některých ohledech zpřísňovat a v jiných zmírňovat".