On-line reportáž ke koronaviru ZDE

„Od dnešní noci je doma 268 českých občanů, kteří uvízli na Kanárských ostrovech. Jsem rád, že se vše podařilo,“ uvedl včera ministr zahraničí Tomáš Petříček na svém Twitteru. Další mimořádné lety i do vzdálenějších destinací jako Maroko či vietnamská Hanoi mají už v nejbližších dnech následovat.

„Je to strašně složité, celý systém letecké dopravy se v těchto dnech zhroutil a vyjednání každého jednotlivého spoje vyžaduje skoro nadlidské úsilí,“ uvedl zdroj z ministerstva.

„Děláme, co můžeme, ale prosíme lidi, aby byli trpěliví.“ Vedle letadel vysílá ministerstvo zahraničí i další autobusy po Evropě. V pátek v 19 hodin bude například odjíždět další autobus z Paříže a Lucemburku a také Frankfurtu, v sobotu další z Frankfurtu a Amsterodamu.

Pomoc od ambasády

Ti z Čechů, kteří uvízli v zahraničí a vyčerpali možnosti, jak se v rámci ještě fungující dopravy dostat do Česka, se mají obrátit na nejbližší české velvyslanectví nebo konzulát. Ty sestavují seznamy, na jejichž základě ministerstvo koordinuje vysílání letadel a autobusů. Pomůže i registrace do systému Drozd, který eviduje občany v zahraničí.

Rodinní příslušníci mohou ale pro své blízké na letiště v zahraničí i dojet, po předložení kopie letenky a palubní vstupenky bude umožněn přejezd české hranice. Po návratu ze zahraničí čeká ale všechny Čechy 14 denní karanténa.

Koronavirus v Česku