Autoři studie zkoumali komerční satelitní snímky z parkovišť před pěti nemocnicemi ve Wu-chanu, kde byla nemoc covid-19 koncem roku 2019 zaznamenána poprvé. Zaměřili se přitom na období od konce srpna do prosince. Ze snímků je podle nich patrné, že ve srovnání se stejným obdobím v roce 2018 obsazenost parkovišť v roce 2019 prudce vzrostla.

Ve stejnou dobu lidé na čínském internetovém vyhledávači Baidu začali podle studie podstatně častěji zadávat slova, která charakterizují symptomy nemoci covid-19, jako je "kašel" nebo "průjem".

Lidé v rouškách procházejí 10. června 2020 centrem v Sao Paulu.
Koronavirus ve světě: V Brazílii zemřelo dalších 1274 lidí

"Očividně se ve Wu-chanu něco dělo ještě před obdobím, které je považováno za počátek pandemie nového koronaviru," řekl podle zpravodajského serveru BBC vedoucí výzkumu John Brownstein.

Čínská vláda studii označila za směšnou a uvedla, že se zakládá na povrchních informacích. "Je naprosto směšné přijít s těmito závěry na základě povrchního pozorování takových věcí, jako je objem dopravy," prohlásila na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čhun-jing.

Mikrobiologická laboratoř, testy - ilustrační foto.
Čína chce narušit vývoj vakcíny, říká americký senátor. USA mají prý důkaz