Počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu za poslední den stoupl o rekordních 23 399. Nově s nemocí zemřelo 130 osob. Počet nově odhalených případů je rekordní již třetí den za sebou, vyplývá z dnešních údajů berlínského Institutu Roberta Kocha (RKI).

V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo minimálně 642 488 lidí, z toho zhruba 412 000 se z nákazy uzdravilo. Dalších 11 226 však nákaze podlehlo, uvedla agentura Reuters.

Počet nově nakažených tento týden roste. Rekord z předchozího dne uváděl 21 506 nově nakažených.

Sedmidenní reprodukční číslo mírně stouplo na 0,93. Číslo udává, na kolik dalších lidí infikovaný člověk nákazu přenese; sedmidenní údaj je díky využití sedmidenního průměru odolnější vůči náhlým výkyvům. Současný údaj znamená, že deset infikovaných lidí nakazilo v průměru zhruba devět dalších. Pokud je číslo dlouhodobě pod hodnotou jedna, má se za to, že infekce je na ústupu.

V Německu tento týden začala měsíční karanténa, kvůli které musely zavřít restaurace či divadla. Naopak obchody, školy a školky zatím nadále fungují.

 Laboratoře v Česku, které je přibližně osmkrát menší než Německo, odhalily v pátek 11 549 nově nakažených koronavirem. Od březnového začátku epidemie se v České republice koronavirem nakazilo více než 400 000 lidí, téměř 230 000 z nich se už vyléčilo. Do bilance obětí přibylo od večerní aktualizace dat dalších 42 úmrtí, celkový počet zemřelých s covidem-19 se tak zvýšil na 4526.

Kyjev i Moskva hlásí nové vysoké přírůstky

Ukrajina dnes ohlásila 10 746 nových případů koronaviru, což je nové denní maximum. Rusko má 20 396 nově infikovaných, což se jeho čtvrtečnímu 24hodinovému rekordu blíží. Kyjev i Moskva srovnatelná čísla oznámila i v pátek - na Ukrajině to bylo 9721 nových infekcí a v Rusku 20 582, což bylo poprvé, kdy se tento údaj dostal přes 20 000.

V obou zemích podle dnešních statistik vzrostl rovněž počet mrtvých: na Ukrajině o 187 na celkových 8312 a v Rusku o 364 na 30 251 obětí.

Rusko, které má zhruba 146 milionů obyvatel, od počátku šíření viru registruje více než 1,7 milionu nakažených a v celosvětových přehledech je na čtvrtém místě za Spojenými státy, Indií a Brazílií. Na dvaačtyřicetimilionové Ukrajině se celkový počet zjištěných případů koronaviru pohybuje kolem 450 000, což v globálních tabulkách znamená dvacáté místo.

Ukrajina nedávno prodloužila karanténní protikoronavirová opatření do konce roku. Ministr zdravotnictví Maksym Stepanov tento týden označil situaci za blízkou katastrofě a ukrajinská média spekulují o dalším zpřísnění restrikcí. Premiér Denys Šmyhal ale podle agentury Unian uvedl, že vláda zatím neplánuje celostátní karanténu.

Rovněž Kreml v posledních dnech opakovaně uvedl, že se zatím nepřipravuje plošné omezení pohybu a že současná opatření jsou dostatečná. Mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov ve čtvrtek připustil problémy v některých regionech, zároveň ale prohlásil, že úřady mají situaci pod kontrolou. Je podle něj předčasné hodnotit, nakolik jsou dosavadní kroky proti pandemii účinné.

V USA třetí den v řadě rekordní nárůst

Spojené státy za posledních 24 hodin zaznamenaly více než 127 000 nových nákaz koronavirem, což je rekordní počet. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na údaje americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie sleduje globálně. Rekordní číslo hlásí USA již třetím dnem v řadě. Koronavirem se nově nakazil také personální šéf Bílého domu Mark Meadows.

Meadowsovu nákazu potvrdili agentuře AP dva vysocí představitelé americké vlády. Neuvedli ale, kdy byla infekce u Meadowse zjištěna ani v jakém je zdravotním stavu. Tiskové agentury připomněly, že se Meadows v poslední době často objevoval na veřejnosti bez roušky, naposledy byl takto viděn ve středu brzy ráno, krátce po skončení prezidentských voleb. Sám prezident Donald Trump, jeho manželka Melania a syn Baron se koronavirem nakazili počátkem října.

Od čtvrtka do pátku přibylo v USA 127 021 případů, čímž se počet infikovaných od začátku epidemie zvýšil na 9,7 milionu. Hlášeno bylo také 1149 nových úmrtí pacientů s nemocí covid-19; celkem jich Spojené státy registrují již více než 236 000. Údaje se vztahují k pátečním 20:30 místního času (sobota 02:30 SEČ) v Baltimore, kde JHU sídlí.

Rekordní přírůstky nově nakažených země zažívá v době, kdy stále čeká na výsledky úterních prezidentských voleb. Jedním z jejich hlavních témat byla právě pandemie covidu-19 a boj proti ní. Situace je nyní nejvážnější na severu a severozápadě USA.

Spojené státy s 328 miliony obyvatel jsou globálně pandemií nejhůře zasaženou zemí - mají největší počet nakažených i úmrtí na světě.