On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

V sobotu Itálie hlásila 1441 mrtvých a 21 157 nakažených. Navzdory drakonických opatřením, které italská vláda v boji s šířením koronaviru přijala, bilance obětí i infikovaných neustále roste. V sobotu bylo mrtvých o 175 více než v pátek, dnešní nárůst je více než dvojnásobný.

Téměř 1400 pacientů leží kvůli nemoci COVID-19 v italských nemocnicích na jednotkách intenzivní péče. Nejpostiženějším regionem zůstává nadále Lombardie, odkud hlásí 1218 mrtvých. Za posledních 24 hodin jich přibylo 252. Následuje region Emilia Romagna s 284 oběťmi a Veneto (Benátsko) s 63 mrtvými.

Na 35 dnes vzrostl počet lidí, kteří v Británii podlehli nemoci způsobené novým typem koronaviru. Bilance obětí se tak od soboty zvýšila o 14.  Počet nakažených v Británii stoupl za posledních 24 hodin o více než dvě stovky. V zemi se tak již nakazilo 1372 lidí. První případ nakažení novým typem koronaviru Británie oznámila 31. ledna. Od té doby zdravotníci otestovali přes 40 tisíc lidí. 

Británie zvolila v boji proti šíření koronaviru méně přísná opatření než řada jiných zemí v Evropě. Vládu premiéra Borise Johnsona kvůli tomu v minulých dnech kritizovali někteří politici i odborníci. Dnes kabinet oznámil, že "během několika týdnů" oznámí opatření, které by vedlo k izolaci lidí starších 70 let a to až na čtyři měsíce.

Do povinné karantény chce Británie podle ministra zdravotnictví Matta Hancocka posílat lidi, kteří se koronavirem nakazili. Příslušné nařízení by mohla vláda přijmout příští týden. "Pochybuji, že ho budeme muset příliš často využívat, protože lidé jsou velmi zodpovědní a musí být zodpovědní," uvedl Hancock.

Kritiku britského postupu dnes ministr odmítl. Počínání kabinetu je podle něj založeno na "vědeckých důkazech", které vláda zveřejní "v následujících dnech". Součástí vládních plánů přitom podle něj není snaha vybudovat takzvanou kolektivní imunitu, tedy stav, kdy se virus rozšíří do populace a zvýší tak její odolnost.

 #interaktivni-infografika|7b97f5fa-3988-450d-8387-dc19fb57d066#

Hlavní zdravotnický poradce britské vlády Patrick Vallance přitom tento týden uvedl, že by si při nakažení 60 procent lidí mohla britská populace vybudovat imunitu, která by ochránila i zbytek obyvatel. Vallance zároveň uvedl, že kdyby se virus příliš potlačil, mohl by se na podzim vrátit a být o to silnější.

Nárůst nakažených zaznamenalo i Nizozemsko 

Počet nakažených a mrtvých roste také v Nizozemsku. V zemi se koronavirem infikovalo již 1135 lidí a 20 jich zemřelo. Ministr školství Arie Slob dnes oznámil, že se od pondělí zavřou školy a školky. Výjimku budou mít děti rodičů, kteří pracují v "životně důležitých" oborech.

Ministr zdravotnictví Bruno Bruins oznámil, že až do 6. dubna zůstanou uzavřeny také všechny restaurace, hospody a kavárny, ale i sportoviště, sauny, sex kluby a takzvané coffee-shopy, kde se dají koupit lehké drogy. Opatření vstoupilo v platnost dnes v 18:00.

"Vyzýváme také všechny Nizozemce, aby pokud možno udržovali odstup od ostatních, třeba i při nakupování," řekl Bruins a doporučil odstup 1,5 metru. Bruins zdůraznil, že nizozemskému zdravotnictví se zatím daří situaci kolem koronaviru zvládat.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník