Počet prokázaných případů nákazy koronavirem v Německu překročil 70 tisíc a vyšplhal se na 73 522, uvedl dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Mrtvých za 24 hodin přibylo 140. Celkem zatím zemřelo 872 infikovaných. Německo kvůli epidemii zvýšilo počet lůžek na jednotkách intenzivní péče z 28 tisíc na 40 tisíc.

Ve středu RKI registroval dalších 6156 nakažených, což je jeden z dosud nejvyšších nárůstů. Centrem epidemie je nadále trojice spolkových zemí, Bavorsko, Severní Porýní-Vestfálsko a Bádensko-Württembersko, které dohromady zaznamenaly 48 585 infekcí a 670 úmrtí.

ON-LINE ke koronaviru ZDE

Aby se spolková republika na další očekávaný nárůst případů připravila, zvyšuje v posledních týdnech své nemocniční kapacity. Počet lůžek na jednotkách intenzivní péče stoupl o 12 tisíc. O 10 tisíc na celkem 30 tisíc byl zvýšen také počet lůžek s umělou plicní ventilací.

Volných je nyní podle šéfa sdružení německých nemocnic Geralda Gasse mezi 15 až 20 tisíci lůžky intenzivní péče. Každý, kdo bude v příštích dvou týdnech potřebovat umělou plicní ventilaci, ji dostane, řekl listu Rheinische Post.

Ve Španělsku zemřelo už přes 10 tisíc lidí s koronavirem

Počet obětí koronaviru ve Španělsku přesáhl 10 tisíc, když za den přibylo 950 úmrtí z řad nakažených, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví. Nově se koronavirus potvrdil u 8102 osob. Celkem se už v zemi nakazilo 110 238 lidí, z nichž skoro 27 tisíc se uzdravilo. Počet úmrtí za posledních 24 hodin je dnes ve Španělsku nejvyšší od vypuknutí nákazy v zemi.

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci v zemi rekordní počet lidí, zhruba 900 tisíc. Více než polovinu z tohoto počtu tvoří úvazky na dobu určitou. Oznámila to dnes ministryně práce Yolanda Díazová. Nejhůře zasažený je přitom cestovní ruch a stavebnictví. Dalších nejméně 620 tisíc lidí má dočasně přerušenou platnost pracovní smlouvy.

Rusko zaznamenalo rekordní přírůstek případů nákazy

V Rusku počet potvrzených výskytů koronavirové nákazy stoupl na 3548 poté, co dnes operativní štáb pro boj s koronavirem ohlásil rekordní přírůstek 771 nových případů za uplynulých 24 hodin. Oznámila to agentura Reuters.

Infekce se podle úřadů vyskytuje v 76 z 85 ruských regionů. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo v Rusku celkem 30 lidí a 235 pacientů se uzdravilo.

Ruský statistický úřad za této situace navrhl odložit celostátní sčítání obyvatelstva na příští rok. "Máme čím dál méně času na vyškolení lidí a vyladění techniky," vysvětlil šéf Rosstatu Pavel Malkov podle agentury TASS.

Hlavní sčítání se mělo konat letos v říjnu, v odlehlých končinách mělo dokonce začít tento měsíc, ale už bylo odloženo, poznamenal list Kommersant.

Británie má za poslední den 569 obětí COVID-19, je to rekord

V Británii zemřelo na nemoc COVID-19 za posledních 24 hodin dalších 569 lidí, čímž byl těsně překonán středeční smutný rekord, kdy úřady ohlásily smrt 563 pacientů v nemocnicích. Celkový počet obětí nákazy tím vystoupal téměř o čtvrtinu na 2921. Koronavirus se v Británii potvrdil již u 33 718 lidí, napsala s odvoláním na statistiky místního ministerstva zdravotnictví agentura Reuters.

Británie se řadí mezi nejhůře zasažené země na světě, eviduje nyní největší počet obětí nemoci COVID-19 po Itálii, Španělsku, USA, Francii Číně a Íránu. Vláda čelí silné kritice kvůli tempu, jakým se u lidí v Británii prověřuje podezření z nákazy koronavirem.

Testování co největšího počtu lidí je přitom podle mnoha zdravotnických expertů nejúčinnější metodou pro zastavení šíření nákazy a je také cestou k nastartování ekonomiky, která silně trpí kvůli ochranným opatřením. Ministr Matt Hancock, který se koronavirem rovněž nakazil, dnes v reakci na výtky představil plán, podle nějž by Británie měla brzy získat kapacitu k provedení až 100 tisíc testů na koronavirus denně.

Podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví bylo v Británii provedeno od začátku pandemie celkem 163.194 testů, zatímco například Německo dokáže otestovat až půl milionu pacientů týdně.

Polsko čeká vrchol pandemie tento měsíc, možná zpřísní omezení

Polsko může čelit vrcholu pandemie nemoci COVID-19, způsobené koronavirem, tento měsíc, uvedl dnes vládní mluvčí Piotr Müller ve státním rozhlase. Nevyloučil přitom další zpřísnění omezení pohybu lidí ještě před Velikonocemi.

"Způsob, jakým se (v Polsku) šíří nemoc, je mírnější než v západní Evropě. Ale počkejme ještě několik dní, až pak bude možné vyvozovat závěry. Nyní se musíme bohužel připravit na to, že počet onemocnění obecně značně stoupne," řekl.

Polsko, které má 38 milionů obyvatel, od začátku pandemie zaznamenalo ke středečnímu večeru celkem 2554 potvrzených případů nákazy. 43 lidí zemřelo.

V Polsku vláda již dříve vydala zákaz shromažďování více než dvou osob na veřejných místech (u rodin a církví pěti osob), zákaz přemisťovat se s výjimkou nezbytných cest do práce či vyřízení základních potřeb, uzavřela hranice cizincům, zavřela bary a restaurace, školy a školky, divadla, kina, muzea, nákupních střediska a obchody s výjimkou potravin, lékárny a drogérie, přerušila také mezinárodní letecké a železniční spojení.

Od 1. dubna jsou v zemi také uzavřeny parky, náplavky, kadeřnictví, kosmetická a tetovací studia. V obchodech s potravinami je počet zákazníků uvnitř prodejen omezen tak, aby na jednu pokladnu přebývali nejvýše tři. Od 10 do 12 hodin smějí nakupovat v obchodech a lékárnách jen lidé starší 65 let.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník