Online reportáž

Pellegrini upozornil, aby se lidé připravili na to, že u hraničních přechodů hlavně směrem z Rakouska se mohou tvořit kolony. "Půjde o kontrolu všech vozidel, která vjíždějí na území Slovenska," řekl slovenský premiér. "Doprava bude výrazně zpomalená, aby se celník mohl zeptat, zda má někdo zdravotní problémy," dodal. Na slovenských letištích bude všem cestujícím, kteří do země přicestují, měřena teplota.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Koronavirus v Česku? Není žádný důvod k panice, uvedl Vojtěch po jednání komise

Slovenská vláda kvůli koronaviru zřizuje krizový štáb, který povede ministryně vnitra Denisa Saková. Slovenské úřady doposud žádný případ nákazy koronavirem nezaznamenaly, v sousedním Rakousku jsou infikovaní tři lidé.

Estonsko a Dánsko potvrdili nákazu 

První případ nákazy novým typem koronaviru dnes potvrdilo Estonsko. Jde o muže, který se ve středu večer vrátil z Íránu, informovala s odvoláním na estonské úřady ruská tisková agentura TASS. "Jedná se o člověka s trvalým pobytem v Estonsku, který ale není estonským občanem," citovala estonského ministra sociálních věcí Tanela Kiika agentura Interfax. "Podle mých informací je to íránský občan," dodal ministr.

Co je koronavirus.Zdroj: DeníkPrvní případ nákazy novým koronavirem dnes potvrdilo i Dánsko. Podle listu Politiken onemocněl muž, který se vrátil z lyžařského zájezdu do severní Itálie. Nyní je v domácí karanténě. Ve středu ohlásilo prvního pacienta s nemocí COVID-19 rovněž Norsko, několik nakažených je i ve Švédsku a Finsku.

Muž na balkonu hotelu H10 Costa Adeje Palace na španělském ostrově Tenerife.
Koronavirus na Tenerife: Lidé uvízlí v hotelu jej budou moci opustit

"Bereme tuto situaci velice vážně… Uděláme vše pro to, abychom zabránili šíření této nemoci v Dánsku," uvedl v prohlášení ministr zdravotnictví Magnus Heunicke. Podle televizní stanice TV2 je muž, u nějž se infekce koronavirem potvrdila, zaměstnancem televize. Na lyžařské dovolené byl s rodinou.

Guvernér Lombardie v karanténě 

V Itálii zemřeli další dva lidé nakažení koronavirem, počet obětí epidemie tak v zemi stoupl na 17. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vyjádření šéfa italské civilní obrany Angela Borrelliho. Ten také oznámil, že nakažených koronavirem šířícím se od prosince z Číny je v Itálii už 528, ve středu jich přitom bylo kolem 400. Nejvíce infikovaných hlásí sever země.

Guvernér severoitalské Lombardie, která je největším ohniskem nákazy novým typem koronaviru v zemi, dnes oznámil, že bude příštích 14 dní v karanténě. Jak Attilio Fontana napsal na facebooku, pro dobrovolnou izolaci se rozhodl poté, co jedna jeho spolupracovnice měla pozitivní test na onemocnění COVID-19 způsobované novým typem koronaviru.

Letiště Brno, ilustrační foto
Další podezření na koronavirus v Brně. Odběr poputuje do Prahy

"Ode dneška se něco změnilo. Budu se řídit instrukcemi úřadů a dva týdny se budu snažit žít v izolaci, abych především ochránil lidi, se kterými pracuji," uvedl Fontana. Podle jeho slov on i další jeho spolupracovníci podstoupili testy na koronavirus, které byly negativní. Přesto ale všichni zůstanou 14 dní v karanténě.

Ohniskem epidemie koronaviru v Evropě jsou nyní právě regiony na severu Itálie. Nejvíce nakažených je v Lombardii, poté v Benátsku a v regionu Emilia Romagna. Nákaza se však už objevila i na jihu země - na Sicílii a v regionu Marche. Tam však jde o jednotlivé případy.

Agentura APA dnes napsala, že Itálie chce omezit počet testů na koronavirus, podstupovat jej mají jen lidé s příznaky nemoci COVID-19. Civilní ochrana tak chce ulevit nemocnicím. Testy na koronavirus udělali zdravotníci v posledních dnech přibližně 10 tisícům lidí.

První nakažený ve Vídni 

Švýcarsko dnes oznámilo, že v zemi jsou tři nové případy nákazy koronavirem, tamní úřady celkem evidují čtyři nakažené. V jedné z vídeňských nemocnic leží v izolaci 72letý pacient, který se virem nakazil. Je jedním ze tří infikovaných v Rakousku.

Své úzkoprofilové zboží má zkrátka každá doba...
Internet se baví "přehnanou" panikou kvůli koronaviru. Vtipálci fantazií nešetří

Ve Švýcarsku testy nově prokázaly koronavirus u dvou osob z kantonu Graubünden. Jsou z preventivních důvodů v nemocnici a podle portálu deníku Neue Zürcher Zeitung se jim vede dobře. Dalším nakaženým je 28letý informatik z kantonu Ženeva, který se před několika dny vrátil z italského Milána. Úřady do domácí karantény poslaly dalších 15 lidí, s nimiž se dostal do styku v práci nebo ve volném čase.

 #interaktivni-infografika|cadb058e-59ba-42c4-bb1f-2a54ff7e64bc#

Ve snaze zabránit šíření viru se ruší ženevský veletrh hodinek Watches & Wonders, který byl naplánovaný na konec dubna. Potravinářský gigant Nestlé požádal své zaměstnance, aby do půlky března nejezdili nikam na služební cesty.

Švýcarský národní fond na podporu vědeckého výzkumu ve středu oznámil, že dává k dispozici několik milionů švýcarských franků (řádově desítky až stovky milionů korun) vědcům ze všech vědních oborů, kteří se zabývají koronavirem. Zástupci fondu na twitteru uvedli, že cílem je podpořit výzkum, který prohloubí současné poznatky o koronaviru.

Rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober dnes v parlamentu upozornil, že v Rakousku bude případů nákazy přibývat. "Koronavirus absolutně neznamená rozsudek smrti," řekl také.

Dezinfikování před nemocnicí v Čchong-to
Počet nakažených koronavirem stále roste. Jižní Korea hlásí už 1770 případů

Rakouské úřady o prvním nakaženém na území Vídně jiné informace kromě jeho věku nezveřejnily. Od úterka je kvůli koronaviru v karanténě v nemocnici v Innsbrucku pár původem z Itálie. Muž a žena byli nedávno v Bergamu, které leží v silně zasaženém italském regionu Lombardie. Pak se vrátili do Innsbrucku, kde testy ukázaly, že jsou nakažení koronavirem.

Řecko hlásí dva nové případy 

Řecko oznámilo dva nové případy nákazy koronavirem za posledních 24 hodin. Celkově jsou tak v zemi infikovaní tři lidé, uvedla agentura Reuters. Místní úřady v reakci na šíření nákazy odložily masopustní slavnosti.

Podle ministerstva zdravotnictví je jedním z nově nakažených příbuzný 38leté ženy ze Soluně, která se ve středu stala prvním potvrzeným případem nákazy v Řecku. První nakažená žena se nedávno vrátila z Milána v severní Itálii - tato oblast je hlavním ohniskem nákazy v této zemi. Třetí nakažený pochází z Atén a jde rovněž o ženu, která navštívila sever Itálie.

Řidič kamionu - Ilustrační foto
Strach před koronavirem: Řidiči kamionů musí nosit roušky. Už i v Česku

Řecká vláda již v úterý večer vydala ochranná opatření pro případ, že by se v zemi nákaza objevila. Určila například 13 nemocnic napříč Řeckem, kde bude o pacienty s koronavirem postaráno. Dnes řecké úřady oznámily zrušení některých veřejných akcí, například masopustního průvodu v pobřežním městě Patras.

Koronavirus.Zdroj: Deník