V Británii prudce narostl počet obětí nemoci COVID-19 i bilance potvrzených případů nákazy koronavirem, k nimž se nové řadí i místní premiér Boris Johnson. Na twitteru uvedl, že má jen mírné příznaky uvedeného onemocnění a bude dál z domácí karantény stát v čele boje proti šíření infekce v zemi. Pozitivní test na koronavirus vyšel také ministru zdravotnictví Mattovi Hancockovi. S královnou Alžbětou II. se podle Buckinghamského paláce ministerský předseda sešel naposledy před více než dvěma týdny, kdy ještě nebyl infekční.

Tehdy úřady v zemi evidovaly několik stovek nakažených virem SARS-CoV-2 a jen hrstku smrtelných případů COVID-19. Obě tyto statistiky mezitím začaly strmě stoupat a ve čtvrtek podvečer už vláda evidovala 14 579 pozitivně testovaných lidí a 759 infikovaných, kteří následně umřeli. Tato dnes ohlášená čísla znamenají další rekordní nárůst za 24hodinové období, mrtvých přibylo 181, zatímco známých nakažených skoro 3000. Mezi těmi je nově i šéf britské vlády.

Situace ve Španělsku

ON-LINE ke koronaviru ZDE

Ve Španělsku se nákaza koronavirem potvrdila už u více než 64. tisíc lidí. Za posledních 24 hodin přibylo přes 7800 nových případů. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informoval deník El País. Relativní nárůst o 14 procent je nejnižší za několik posledních dní, což podle agentury DPA představuje zárodek první konkrétní naděje. Na nemoc COVID-19, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, však zemřelo od čtvrtka dalších 769 pacientů, což je největší přírůstek za 24 hodin od počátku epidemie v zemi. Celková bilance obětí se vyšplhala na 4858.

Z celkových 64 059 nakažených je podle ministerstva zdravotnictví na 36 tisíc v nemocnicích po celé zemi. Více než 4000 pacientů je na jednotkách intenzivní péče. Přes 9300 lidí se už z nemoci COVID-19 vyléčilo. V zemi se nakazilo i 9444 zdravotníků, což představuje téměř 15 procent ze všech dosud nakažených, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví.

Denní přírůstek počtu obětí je vyšší než mezi středou a čtvrtkem, kdy bylo mrtvých 655. Překonal i předchozí nárůst z úterý na středu, kdy bylo nových obětí 738. To byl přitom dosavadní rekord počtu obětí COVID-19 za 24 hodin. Počet nových případů je ve srovnání s předchozím dnem ale nižší (8578 ve čtvrtek ku 7871 dnes).

Nejnižší nárůst za poslední dny

Se 14 procenty je nárůst případů nákazy nejnižší za několik posledních dnů, zdůraznil dnes šéf španělského úřadu pro nouzové situace (CCAES) Fernando Simón. Expert hovořil o "slibných datech, která nám dávají trochu naděje". Podle Simóna se Španělsko blíží vrcholu pandemie a přes nárůst počtu obětí a hospitalizovaných je patrná "stabilizace a lehké zploštění křivky". Kromě toho počet uzdravených a z nemocnic propuštěných pacientů dosáhl už téměř 10 tisíc, což je o zhruba 6000 více oproti předchozímu dni.

Ve Španělsku se první případ nákazy koronavirem potvrdil 31. ledna na Kanárských ostrovech u německého turisty. Nejvíce výskytů infekce zaznamenal dosud madridský autonomní region, kde se k dnešku potvrdilo přes 19 tisíc případů nákazy. Přes 2400 infikovaných v tomto regionu už zemřelo, což je zhruba polovina všech obětí ve Španělsku. Přes 5000 lidí se v madridském regionu uzdravilo.

Více než 1300 nemocných je ale v tomto regionu na jednotkách intenzivní péče. Nemocnice jsou už několik dní přetížené a ve veletržním areálu Ifema proto vyrostla obrovská polní nemocnice pro přibližně 5000 pacientů. V pátek zařízení navštívil i král Felipe VI. Ve výdejnu zdravotnického materiálu se pak proměnil stadion fotbalového velkoklubu Real Madrid.

Druhým nejhůře zasaženým regionem ve Španělsku je Katalánsko, kde se koronavirus potvrdil u téměř 13 tisíc lidí. Zemřelo 880 nakažených.

Španělsko je v současnosti čtvrtou zemí nejvíce zasaženou koronavirem po USA, Číně a Itálii.

Španělsko dnes prodloužilo o dalších 15 dní, tedy do 12. dubna, celonárodní karanténu a úřady tvrdí, že vedou "skutečnou válku" o dodávky zdravotnických dodávek. Obrací se kvůli nim často na Čínu, odkud nynější pandemie vzešla.

Ve Španělsku jsou už od 14. března uzavřeny školy, bary, restaurace a obchody se zbytným zbožím. Lidé nesmějí zbytečně opouštět domovy.

Počet obětí koronaviru v Itálii za den vzrostl o 919

Počet obětí koronaviru v Itálii za den vzrostl o rekordních 919 na 9134. Je to nejvyšší denní nárůst úmrtí na nemoc COVID-19 v Itálii od vypuknutí epidemie v zemi před více než měsícem. Celkem se v Itálii už potvrdilo téměř 86 500 případů nákazy, což je nejvíce ve světě po USA. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na italskou civilní obranu.

Celkový počet dosud potvrzených případů nákazy v Itálii činí 86.498, čímž se země v této bilanci dnes dostala před Čínu na druhé místo v tabulce za USA. Počet obětí z řad nakažených koronavirem je ale v Itálii nejvyšší na světě.

Z celkového počtu potvrzených případů nákazy koronavirem v Itálii se dosud 10.950 lidí vyléčilo. Na jednotkách intenzivní péče je nyní 3732 nemocných.

Nejhůře zasaženým regionem v Itálii je Lombardie, kde se zatím potvrdilo 37.298 případů nákazy a 5402 z infikovaných zemřelo.

Ve Francii je po dalších 300 úmrtích skoro 2000 obětí COVID-19

Ve francouzských nemocnicích za den narostl počet obětí nemoci COVID-19 o 299 na celkových 1995, zatímco počet pacientů hospitalizovaných s touto diagnózou se zvýšil ze čtvrtečních 13.904 na 15.732. Při pravidelné tiskové konferenci o tom večer informoval zástupce ministra zdravotnictví Jérôme Salomon. Pacientů ve vážném stavu je podle něj už 3787, což je přibližně o 400 více než o den dříve.

Počet úmrtí v nemocničním prostředí dnes podle agentury Reuters vzrostl o 18 procent, přičemž růst bilance je méně markantní než ve čtvrtek. Tehdy vláda ohlásila 365 nových úmrtí na COVID-19. Zároveň stále nejsou k dispozici souhrnné údaje z francouzských domovů důchodců, kde kvůli koronaviru pravděpodobně také umírá mnoho lidí. Vláda tento týden avizovala, že tuto informaci brzy začne poskytovat.

Francie už od počátku šíření koronaviru SARS-CoV-2 eviduje 32.964 nakažených, od čtvrtka bilance narostla o více než 3800 případů. Přibližně 5700 lidí, kteří v zemi měli pozitivní test, už je považováno za zdravé. Z pacientů v kritickém stavu tvoří třetinu lidé mladší 60 let, uvedl Salomon. Na resuscitačních odděleních nemocnic je v této souvislosti i 42 lidí mladších 30 let.

V zemi už je podle všeho obsazená skoro polovina nemocničních lůžek vybavených plicními ventilátory, které mohou pacienty s COVID-19 udržovat naživu. Francouzské zdravotnictví jich má aktuálně 8000.

V Rusku je už více než tisíc nakažených

Rusko má už více než tisíc lidí nakažených koronavirem SARS-CoV-2. Podle dnešní informace operačního štábu pro boj s koronavirem jich od čtvrtka v zemi přibylo 196, a infikovaných je tak celkem 1036. O jednoho zemřelého se na tři zvýšil počet obětí koronaviru. Premiér Michail Mišustin nařídil uzavření kaváren a restaurací, zábavních podniků i obchodů v příštích dnech a nabádal, aby se lidé drželi doma.

Operační štáb podle agentury TASS upřesnil, že k dnešnímu dni je už v 58 regionech Ruské federace registrováno dohromady 1036 potvrzených případů nákazy koronavirem. Ze 196 nově ochořelých připadá na Moskvu 157. Z nemoci COVID-19, způsobované koronavirem, se od čtvrtka vyléčilo sedm lidí, zdravených je celkem 45. Třetí oběť nákazy v Rusku zemřela v Moskvě.

Ministr zdravotnictví Michail Muraško médiím upřesnil, že zdravotní stav osmi nakažených pacientů je vážný a jsou v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče.

"Víte, že z rozhodnutí prezidenta nebude příští týden pracovní. V souvislosti s tím považuji za nezbytné rozšířit na všechny regiony omezující opatření, která už byla přijata v Moskvě a v Moskevské oblasti," sdělil dnes národu premiér Mišustin.

Od soboty do úterý mají podle něj zůstat zavřené kavárny, restaurace, zábavní podniky i obchody. Kromě toho bude rovněž od soboty až do 1. června mimo provoz síť státem spravovaných hotelů, rekreačních středisek a zařízení.

V Moskvě už pro školy platí dálková výuka, otevřené jsou pouze obchody s potravinami, restaurace vydávají pokrmy jen přes výdejní okno. Moskevské parky, včetně oblíbeného Gorkého parku v centru města, jsou pro veřejnost uzavřené.

Ruská vláda i regionální úřady každopádně počítají s prudkým šířením epidemie v zemi. Jedním z příkladů je zpráva z města Novosibirsk v asijské části Ruska o tom, že tamní úřady organizují vytvoření nemocniční základny schopné přijmout do týdne na 800 pacientů s nemocí COVID-19.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník