ON-LINE ke koronaviru ZDE

Dnešní jednání ministrů financí a centrálních bankéřů se uskutečnilo prostřednictvím videokonference a skupina už předem oznámila, že po skončení jednání nevydá žádné společné prohlášení.

Ministři se shodli na tom, že koronavirus bude mít na globální ekonomiku dramatický dopad. Souhlasí také s tím, že bude potřeba finanční podpora pro rozvojové země a příprava společné strategie po ukončení krize, uvedl Le Maire.

Cíl: zabránit šíření

Japonský ministr financí Taró Aso na setkání s japonskými novináři po ukončení jednání řekl, že je potřeba zaměřit zdroje na to, aby se zabránilo dalšímu šíření koronaviru, udržel se systém zdravotní péče a vyvinula se léčba a vakcína.

"G20 má velmi důležitou úlohu při prevenci šíření infekce, udržení zdravotnického zásobování a vývoji vakcíny. Potřebujeme soustředit naše snahy na tyto faktory. Také jsem naléhal na každou zemi, aby provedla nezbytná a dostatečná fiskální opatření," prohlásil Aso. "G20 musí teď podniknout všechny potřebné kroky bez váhání a včas," dodal.

Aso rovněž upozornil, že podstata současné krize se liší od té, se kterou se musely globální trhy vypořádat po kolapsu americké banky Lehman Brothers v roce 2008.

Prezident Světové banky David Malpass dnes vyzval země G20, aby umožnily chudším zemím přerušit splácení dluhů po dobu, co bojují s koronavirem, aby mohly soustředit všechny své zdroje do zdravotnictví. Prohlásil také, že banka by v příštích 15 měsících mohla použít až 150 miliard USD na pomoc rozvojovým zemím v boji s pandemií a k zotavení jejich ekonomik z pandemie.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník