Online reportáž

"Pacient nula přijel z Německa," řekl Massimo Galli, který vede výzkumný tým na univerzitě v Miláně a působí také jako primář infekčního oddělení jedné z místních nemocnic.

Galliho týmu se zatím nepodařilo vypátrat konkrétního člověka, který byl prvním nakaženým na italské půdě, analýzou genetické informace viru se jim ale podařilo nalézt spojitost s případem v Německu. Italský pacient nula se podle milánských vědců nejspíš nakazil mezi 19. a 22. lednem v Mnichově a to od člověka, který se předtím infikoval od osoby z Šanghaje.

Opuštěné ulice, lidé v rouškách. Tak v současné době vypadá italská Lombardie.
Itálie zavádí další opatření proti koronaviru. Vláda uzavře obchody i bary

Co je koronavirus?Zdroj: DeníkV Německu se koronavirem na konci ledna nakazili zaměstnanci firmy Webasto ze Stockdorfu u Mnichova. Zúčastnili se školení, na které přijela i jejich kolegyně z Číny.

Podle Galliho se koronavirus na severu Itálie začal šířit mezi 25. a 26. lednem. Testy přitom prvního pacienta s virem odhalily až 21. února ve městečku Codogno, které leží jihovýchodně od Milána. "Dokážeme si představit, že osoba, která se nakazila v souvislosti s lidmi infikovanými v Mnichově, přijela do Itálie a do oblasti, ve které se virus poprvé rozšířil, aniž by vykazovala příznaky," řekl Galli.

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus na zasedání WHO v Ženevě 3. února 2020
Koronavirus ve světě: WHO vyhlásila globální pandemii

Za "pacienta jedna", tedy člověka, u kterého se koronavirus poprvé potvrdil, je v Itálii označován 38letý Mattia z Codogna. Lékaři se původně domnívali, že se nakazil od kolegy, který se vrátil z pracovní cesty do Číny. U toho byly ale testy negativní.

"Pacienta jedna" v pondělí propustili po 18 dnech z jednotky intenzivní péče. Podle lékařů už Mattia dýchá bez pomoci přístrojů. Od úterý už nehlásí žádné nové nakažené ani město Codogno.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník