Například vstup do nočních klubů, barů, zábavních center nebo na diskotéky bude v Moskvě po půlnoci možný jen po předchozí registraci pomocí chytrého telefonu. Podle informací slovenského deníku Sme si návštěvník zavoláním na speciální číslo vyžádá zpětnou SMS s QR kódem, který ho pak pustí do vybraného podniku.

„Pokud podnik odmítne používat nový systém, dostane pokutu až 500 tisíc rublů, tedy skoro 5,5 tisíce eur,“ řekl Alexej Nemieruk z moskevské radnice. Podle primátora Sergeje Sobjanina se na tom úředníci dohodli přímo se zástupci zábavního průmyslu. Opatření se bude testovat od 19. října do 1. listopadu.

Radnice k tomu vydala prohlášení, v němž vysvětlila, že si samozřejmě uvědomuje, že registrace a QR kódy nezabrání samotnému šíření viru, ale v případě, následného zjištění infekce u některého z návštěvníků bude jednodušší upozornit všechny přítomné, že jsou v ohrožení a musí se co nejdříve nechat otestovat.

Podle agentury Interfax pak od tohoto pondělí se v Moskvě mění i systém prodeje vstupenek do kulturních institucí. Ty už nesmí být papírové a mohou se prodávat pouze on-line.

Nakažených přibývá

Druhá vlna covidové epidemie začala i v Rusku v září, na začátku října se počet nových případů zvýšil na 10 tisíc denně, nyní už se nově nakazí ve všech 85 regionech kolem 14 tisíc lidí za den. Nejvíce případů hlásí právě ruská metropole, ve čtvrtek to byly podle Interfaxu necelé čtyři tisíce.

Proto podle portálu Meduza.io ve snaze omezit šíření nákazy úřady města nařídily zaměstnavatelům přesunout nejméně třetinu zaměstnanců na home office a vyhlásily dva týdny prázdnin pro všechny typy škol s následným přesunem studentů středních škol na distanční vzdělávání.