"Ještě předtím, než virus zasáhl Evropu, poslala Itálie do Číny tuny ochranných pomůcek, aby jí pomohla chránit její vlastní populaci. Čína poté vrátila italské pomůcky zpátky do Itálie - poslala jich však jenom část, ani ne všechny, ještě si za ně nechala zaplatit," citoval britský týdeník The Spectator zmíněného nejmenovaného, údajně vysoce postaveného zaměstnance úřadu amerického prezidenta.

Přinášíme přehled nákazy koronavirem ve světě.
Mapa koronaviru: Situace ve světě přehledně a v číslech

V Itálii se tak odehrál podobný scénář jako v České republice - čínská pomoc získala nejdřív oslavné fanfáry, aby kritici začali záhy poukazovat na to, že šlo spíš o obyčejný obchod, v případě Itálie navíc opepřený výše uvedeným svědectvím. 

Tvrdí, že nám pomáhají, ale způsobili to oni

Virus, který pochází z Číny, zasáhl v Evropě nejvíc právě Itálii, která je v současnosti epicentrem nákazy. Komplikace spojené s nemocí Covid-19, kterou tento nový typ koronaviru vyvolává, si už vyžádaly na Apeninském poloostrově přes 15 tisíc životů. Nejohroženější skupinou přitom zůstávají zdravotníci a pomocný zdravotní personál, kteří jsou vystavováni neustálému kontaktu s infikovanými a  infekčními pacienty. 

Policejní hlídka před londýnskou nemocnicí Nemocnice St. Thomas Hospital, kde se s koronavirem léčí britský premiér Boris Johnson, 6. dubna 2020
Johnson zůstává na jednotce intenzivní péče. Nepotřebuje však plicní ventilátor

Zdravotnické pomůcky, jež si Čína s Itálií předávaly navzájem za zřejmě nerovných podmínek, slouží právě k tomu, aby pomohly uchránit zdravotníky od nákazy, která má někdy i smrtící účinky.

Čína se přitom stala terčem mezinárodní kritiky nejen kvůli obchodu se zdravotnickými potřebami, ale i proto, že o nákaze a o existenci nového typu viru zprvu dostatečně neinformovala.

"Máme měsíční zpoždění, protože Číňané informace nesdíleli. Jejich dezinformační kampaň o závažnosti nové nákazy nejenže vzala jiným zemím čas na to se připravit, ale také způsobila, že téměř půl milionu lidí z Číny mohlo vyjet do USA, kde se stali potenciálními přenašeči viru," uvedl zdroj týdeníku The Spectator.

"Čínští představitelé teď docela běžně tvrdí, že oni jsou těmi, kdo pomáhají Italům či rozvojovému světu, ale ve skutečnosti jsou těmi, kdo nás všechny infikovali," dodal pro The Spectator Trumpův úředník.

Dodávky jsou vadné

Mnoho dodávek a testovacích souprav, které Čína prodávala do jiných zemí, se navíc ukázalo jako nekvalitní. Podle britského webu LiveMint muselo Španělsko vrátit Číně 50 tisíc rychlotestů, protože zjistilo, že jsou vadné.

"V některých případech Čína namísto omluvy nebo snahy o nápravu obviňovala z chybovosti svých zařízení druhé. Když si například Nizozemsko stěžovalo, že polovina zaslaných respirátorů nesplňuje bezpečnostní normy, vyzvaly čínské orgány Nizozemce, aby si znovu přečetli návod," uvedl LiveMint s odkazem na nizozemská média. (Nizozemsko nakoupilo z Číny 1,3 milionu respirátorů třídy FFP2, načež zjistilo, že respirátory špatně těsní a mají vadné filtry. Na 600 tisíc jich pak muselo stáhnout z nemocnic, pozn red.)

Dětští praktičtí lékaři si stěžují na nedostatek ochranných pomůcek v době koronaviru, přesto ordinace drží otevřené.
Dětským praktikům chybí ochranné pomůcky. Vláda zklamala, tak zasáhli rodiče

Protože nákaza i nadále postupuje, umírají stále další lidé a ekonomiky na celém světě jsou ochromené, zaznívají stále silnější pochyby i o tom, zda Číňané nyní informují už pravdivě. "Pro svět je stále těžké uvěřit, že ty informace, které poskytují, jsou z epidemiologického hlediska správné," uvedl zdroj týdeníku The Spectator.

Podle něj Čína nepotvrzuje žádná nová úmrtí v důsledku koronavirové nákazy, ale do čínských nemocnic jsou přesto dodávány tisíce uren na popel zemřelých.