Čína sice dostala díky rozsáhlé karanténě a zákazu cestování virus do značné míry pod kontrolu, ale obavy z druhé vlny vzrostly poté, co se v severovýchodních provinciích a ve městě Wu-chan ve střední Číně začali lidé postupně opět shromažďovat.
"Většina Číňanů je v současnosti k nákaze nemocí Covid-19 stále náchylná kvůli nedostatku imunity," řekl CNN Čung Nan-šan, jehož úkolem je seznamovat veřejnost s reakcemi čínské vlády na pandemii. "Čelíme velké výzvě. Myslím, že lépe než jiné země na tom v tuto chvíli nejsme."
Úřady zprvu neříkaly pravdu
Čung Nan-šan se podle AFP výrazně zviditelnil už během epidemie SARS v roce 2003, kdy pomohl odhalit rozsah nákazy. Nyní uvedl, že wu-chanské úřady v prvních dnech pandemie hlásily méně případů nákazy, než odpovídalo skutečnosti.
"Místní úřady nechtěly v té době říct pravdu," uvedl Čung Nan-šan, který patřil k týmu odborníků vyslaných do Wu-chanu, aby zjistili, jak to v tomto ohnisku nákazy vypadá.
"Tomu výsledku (počtu nahlášených případů) jsem nevěřil a pořád jsem trval na tom, že musím dostat skutečné údaje," tvrdí Čung Nan-šan. Dodává však, že data, zveřejněná poté, co čínská vláda koncem ledna uzavřela Wu-chan a převzala kontrolu nad veškerými opatřeními proti nákaze, jsou podle jeho přesvědčení správná.
Vir se možná zabydlí u lidí natrvalo
Nový typ koronaviru zabil podle oficiálních údajů sestavených agenturou AFP po celém světě nejméně 315 tisíc lidí. Vakcína proti nemoci je stále teprve ve vývoji. Čung Nan-šan v této souvislosti varoval, že vývoj "dokonalé" očkovací látky proti této nemoci může trvat roky.
Světová zdravotnická organizace také upozornila na to, že nový koronavirus se může u lidské populace "zabydlet" trvale jako sezónní endemický patogen, tedy škodlivý vir vyskytující se pravidelně v určité oblasti, kde se udržuje i bez přísunu zvenčí.