Ja'akov Litzman i jeho manželka mají pozitivní test na nový typ koronaviru. Výsledek testu donutil několik členů izraelské vlády, kteří byli s Litzmanem v poslední době v kontaktu, uchýlit se do karantény, včetně izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Zahraniční média (Patheos.com, Business Line, Pinknews a další) nejprve uvedla, že Litzman v jednom ze svých březnových projevů označil koronavirus za "Boží trest za homosexualitu". List Times of Israel ovšem toto tvrzení později dementoval s tím, že tuto poznámku ve skutečnosti pronesl ultrakonzervativní rabín Meir Mazuz, když odsuzoval pochody hrdosti za práva sexuálních menšin.

"Pochod hrdosti je pochodem proti přírodě a jde-li někdo proti přírodě, stvořitel přírody se mu pomstí," řekl podle Times of Israel v této souvislosti rabín. Litzman tak daná slova, která převzal zejména britský tisk, podle Times of Israel nepronesl a byla mu přiřčena neprávem. 

Nedbal nařízení vlastního ministerstva

Kritika vůči Litzmanovi nicméně sílí. Podle listu Times of Israel Litzman ohrozil izraelské vůdce tím, že ignoroval závazné pokyny svého vlastního ministerstva, které vyzvalo lidi k tomu, aby se neshromažďovali. Krátce předtím, než se u něj prokázala nákaza, se totiž zúčastnil skupinových modliteb. 

Navštívit pařížskou Eiffelovu věž bez všudypřítomných turistů? Za běžných okolností je to snem každého, kdo se do města lásky vydá. V době koronaviru však pohled na osamělou dominantu působí depresivně.
Třetina světa je kvůli koronaviru "pod zámkem". Karanténa přepisuje dějiny

Litzman byl za svá mnohonásobná selhání ve zdravotnické funkci během koronavirové krize opakovaně kritizován. Izraelci jej viní zejména z toho, že nedokázal na pandemii adekvátně připravit velkou izraelskou ultraortodoxní komunitu, jejímž je členem a čelním představitelem. 

Vyměňte ho, žádají lékaři

V reakci na jeho chování požádala skupina vedoucích lékařů a primářů velkých nemocnic premiéra Netanjahua, aby Litzmana nahradil v jeho funkci skutečným zdravotnickým odborníkem.

"Pandemie koronaviru usvědčila izraelský systém zdravotní péče z toho, že bere nízký ohled na organizační a provozní otázky, o čemž všichni věděli," uvedli lékaři ve svém prohlášení. "V tuto chvíli je správné, aby byl do čela ministerstva zdravotnictví jmenován odborník - lékař s bohatými zkušenostmi v oblasti zdravotní péče. Zdraví má přednost před čímkoli jiným, rozhodně před politikou," dodali.

Rozšíření koronaviru po celém světě si vyžádalo přísná opatření.
Čína prodala Itálii zpět zdravotnické pomůcky, které od ní dostala darem

Litzman je poslancem Knesetu za alianci Sjednocený judaismus Tóry a stojí v čele aškenázské religiózní nesionistické izraelské politické strany Agudat Jisra'el, jež je součástí této aliance. Tato strana byla v minulosti zastřešující stranou všech ultraortodoxních Židů. Jde o nejstarší izraelskou religiózní politickou stranu.