Koronavirem SARS-CoV-2 se od konce loňského roku, kdy se tento typ viru poprvé prokázal v Číně, celosvětově nakazilo už bezmála 37 milionů lidí. Přes jeden milion jich na komplikace spojené s onemocněním covid-19 zemřelo. Nejhůře zasaženými zeměmi v obou ohledech zůstávají Spojené státy, Indie a Brazílie.

Pandemie však co do počtu nakažených i zemřelých z celého světa nejhůře dopadla na střední a jižní část amerického kontinentu. Latinská Amerika a Karibik podle propočtů agentury AFP dnes překonaly hranici deseti milionů potvrzených případů nákazy. Více než 366 tisíc pacientů s covidem-19 zemřelo a přes 8,5 milionu jich lékaři prohlásili za uzdravené.

V Česku dál prudce přibývá nových případů. Za pátek laboratoře prokázaly nákazu u rekordních 8618 lidí, což je nejvíce za jediný den od začátku epidemie. Podle údajů deníku The New York Times (NYT) je Česká republika podle počtu případů nakažených na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden na třetím místě ve světě.

Skokový nárůst zaznamenalo také Slovensko, kde testy za pátek odhalily 1887 pozitivních vzorků, také nejvíce od začátku pandemie. Premiér Igor Matovič zdůraznil, že krizový štáb musí v neděli přijmout nová opatření.

Rekordní přírůstek infekcí už pátý den v řadě hlásí Polsko, za uplynulý den jich přibylo 5300. Vláda kvůli nepříznivému epidemickému vývoji zpřísňuje opatření proti šíření nákazy a premiér Mateusz Morawiecki nevyloučil, že by vláda mohla vyhlásit i nouzový stav, jako se to stalo v České republice a na Slovensku.

Rekordy padaly v Rakousku, Francii i Nizozemsku

Rekordní přírůstek dnes po jednodenním poklesu opět oznámilo Rakousko, kde za poslední den přibylo 1235 potvrzených infekcí. Hranici tisíce infikovaných tato alpská země v říjnu překročila už pětkrát; pacientů s covidem-19, kteří potřebují lékařskou péči, ale zatím výrazněji nepřibývá.

V Německu přibylo za uplynulý den přes 4721 případů nákazy, a bilance se tak proti předchozímu dni opět zvýšila. Na hraničním přechodu Bayerisch Eisenstein (Bavorská Železná Ruda) na Klatovsku se na koronavirus budou moci nechat zdarma otestovat čeští pendleři. Nabídka německé strany platí od pondělí po dobu tří dnů.

Ve Francii počet nakažených za den vzrostl na 26 896 a poprvé od začátku pandemie překonal hranici 26 tisíc, oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Celkem už se nakazilo 718 873 lidí a 32 684 jich s koronavirem zemřelo, z toho 54 za poslední den. V Británii počet nakažených za uplynulý den vzrostl na 15 166 z 13 864 nahlášených v pátek. Skokový nárůst zaznamenalo Irsko s počtem 1012 nově nakažených za uplynulý den. To je nejvíce od dubna. Průměr za posledních sedm dnů přitom činí 523 nakažených za den, uvedly místní úřady.

Rekordní tempo nabrala epidemie i v Nizozemsku, kde za poslední den přibylo 6504 případů - nejvíce od počátku epidemie. Hranice 100 tisíc infikovaných v této 17milionové zemi padla 23. září, na dvojnásobek se může počet potvrzených případů dostat už příští týden, napsal list De Telegraaf.

Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 12.846 případů nákazy a 197 úmrtí za uplynulý den. Nejvíce infekcí hlásí Moskva. Ukrajina má dalších 5728 případů nákazy a 108 úmrtí za den. Je to poprvé, co počet úmrtí překročil 100 za den.