Světová bilance dosáhla 4,5 milionu nakažených v polovině května a od té doby se počet potvrzených nálezů zdvojnásobil za pouhých pět týdnů. Spojené státy registrují téměř 2,3 milionu nakažených, což je nejvíce ze všech zemí na světě a což představuje zhruba čtvrtinu celkového počtu. Virus se však nyní šíří nejrychleji v Latinské Americe, která již eviduje 23 procent všech nakažených.

Co do počtu infikovaných se na druhém místě pomyslného žebříčku nachází Brazílie, která v sobotu překonala hranici milionu potvrzených nálezů SARS-CoV-2. Čtvrtá Indie přitom zřejmě brzy předstihne v počtu nakažených nyní třetí Rusko.

Celosvětový počet potvrzených infekcí roste každým dnem mezi jedním a dvěma procenty a to i přesto, že řada zemí zavedla přísná ochranná opatření, jež měla šíření viru zabránit. Dnešní celosvětový nárůst nakažených překonal páteční rekord, kdy všechny země souhrnně ohlásily 176 tisíc pozitivních nálezů za posledních 24 hodin. Jen Brazílie si tehdy přičetla 54 tisíc nově nakažených, nejvíce, kolik kdy jedna země zaznamenala za den.

Reuters eviduje asi 464 tisíc zemřelých v souvislosti s covidem-19, což je dvakrát více než před sedmi týdny. Nejvíce obětí - 120 tisíc- mají USA, kde se na některých místech znovu zvyšují počty nakažených poté, co úřady uvolnily ochranná opatření. Za Spojenými státy se nachází Brazílie, jež se nedávno přehoupla přes hranici 50 tisíc zemřelých s covidem-19. S novým rozmachem nákazy se potýká rovněž čínská metropole Peking.

Klesající epidemiologickou křivku však stále hlásí téměř všechny velké evropské země, jež byly před několika měsíci ohniskem pandemie. Postupně tak uvolňují restrikce a znovu otevírají svoje hranice. Z nákazy koronavirem se podle dostupných dat zotavila již asi polovina všech nakažených. Skutečné počty jsou ale zřejmě vyšší, protože řada zemí vyléčené do svých statistik nezahrnuje, píše Reuters.

Podle šéfa WHO Tedrose je největší současnou výzvou zvýšit produkci a distribuci látky dexametazon, což je první lék, u něhož se prokázalo, že zvyšuje šance na přežití u pacientů s těžkým průběhem covidu-19. Léčivo by však podle Tedrose měli užívat jen kriticky nemocní pacienti pod dohledem lékařů.

Němce straší výskyt koronaviru v masokombinátech

V Německu přibylo za poslední den 537 potvrzených případů nákazy koronavirem, celkem se tak v zemi od začátku pandemie covidu-19 potvrdilo 190 359 nakažených. Vyplývá to ze statistiky, kterou dnes zveřejnil Institut Roberta Kocha (RKI). Počet úmrtí s covidem-19 se v Německu za den zvýšil o tři na celkových 8885.

Nově potvrzených nakažených za neděli přibylo méně než v sobotu, kdy se koronavirus SARS-CoV-2 nově potvrdil u 687 lidí.

V posledních týdnech trápí Německo výskyt koronaviru v řadě masokombinátů. Na jatkách firmy Tönnies ve městě Rheda-Wiedenbrück, která jsou jedna z největších v celém Německu, jsou v karanténě všichni zaměstnanci s rodinami (celkem 7000 lidí). Firma i celé odvětví čelí kritice kvůli nevyhovujícím pracovním podmínkám zaměstnanců ze zahraničí, kteří žijí ve stísněných prostorech ve společných ubytovnách.

Dalším lokálním ohniskem v Německu je obytný komplex v dolnosaském Göttingenu, kde úřady nařídily karanténu pro 700 obyvatel. Desítky z nich se ale v sobotu uzavřený komplex pokusily opustit. Střetli se při tom s policisty, z nichž někteří utrpěli zranění. Policejní ostraha byla proto v místě posílena, uvedl dnes server BBC.

V Evropě mezitím pokračují debaty o dalším zmírňování karanténních opatření. Španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa dnes řekl, že jedná s kolegy z Evropské unie o tom, kdy otevřít hranice pro neevropské návštěvníky. Jasno chce mít Illa ještě tento týden, protože pro Španělsko je cestovní ruch pilířem ekonomiky.

Brazílie eviduje přes 50 tisíc úmrtí s nemocí covid-19

Počet zemřelých s nemocí covid-19 v Brazílii překročil v neděli 50 tisíc, když se zvýšil o 641 úmrtí. Nakažených koronavirem se v této největší latinskoamerické zemi potvrdilo už 1,085 milionu, informovalo o tom v noci na dnešek ministerstvo zdravotnictví na svých internetových stránkách. Za poslední den se potvrdilo dalších 17 459 nakažených, o den dříve to bylo téměř 35 tisíc nově potvrzených případů.

Počet úmrtí s covidem-19 dosáhl v neděli v Brazílii 50 617, což je druhý nejvyšší počet ve světovém srovnání po Spojených státech. Ty evidují podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) od začátku pandemie na 120 tisíc úmrtí s covidem-19.

Brazílie, která má asi 210 milionů obyvatel, je ve světě druhá i v počtu dosud potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Tento virus, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně, se v Brazílii prokázal už u 1 085 038 lidí. Reálné počty jsou ale podle expertů mnohem vyšší, protože tato největší země Latinské Ameriky provádí relativně málo testů.

Ve světě se podle JHU dosud potvrdilo téměř 8,9 milionu případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, z toho zhruba polovina se už uzdravila, ale na 466 tisíc lidí zemřelo. V neděli Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že za předchozí den přibylo ve světě rekordních 183 tisíc potvrzených případů nákazy.

Indie hlásí rekordní nárůst nakažených

Indie dnes hlásí další rekordní nárůst v počtu nakažených koronavirem. Jejich počet za poslední den vzrostl o 14 821 na celkových 425 282 lidí, uvedla agentura AP s odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví. Celkový počet obětí v zemi s více než 1,3 miliardy obyvatel přesáhl 13 tisíc, za posledních 24 hodin přibylo asi 300 mrtvých.


Pokud jde o bilanci infikovaných, Indie je nyní čtvrtou nejpostiženější zemí na světě po USA, Brazílii a Rusku. Podle vládních úřadů se nákaza nyní vyskytuje v 98 ze 112 nejchudších oblastí v zemi. 60 procent případů nicméně hlásí metropole Dillí a její okolí a stát Maháráštra, ve kterém leží město Bombaj.

Indie začala na začátku června s uvolňováním jedněch z nejpřísnějších karanténních opatření na světě, a to i přes zvyšující se denní přírůstky nových případů. Karanténu země nařídila v březnu, kdy bylo napříč Indií teprve několik set potvrzených případů. Podle oficiálních statistik opatření zabránila 37 až 78 tisíc úmrtí v souvislosti s covidem-19. Stejně jako jinde však omezení znamenala tvrdou ránu po ekonomiku a měla přímý dopad na život řady chudších pracovníků a jejich rodin.