Korčokovu nominaci na ministra zahraničí oznámil včera s dalšími jmény šéfů resortů nové vlády její předseda Igor Matovič.

Korčok je totiž v současnosti velvyslancem Slovenska ve Spojených státech a kvůli uzavření vnějších hranic jak USA, tak Evropské unie bude mít velký problém se do neděle, kdy má být vláda prezidentkou Čaputovou jmenována, vrátit do vlasti.

Tím však problémy Korčoka nekončí, protože stejně jako všichni Slováci, kteří se vrátili ze zahraničí, bude muset jít na dva týdny do izolace v karanténě. Podle Richarda Sulíka, předsedy strany Svoboda a solidarita, která Korčoka v rámci rozdělení resortů v nové vládě na post navrhla, je to však i tak nejlepší volba. „Ivan Korčok se vrátí z Ameriky, přečká karanténu a poté z něj bude skvělý ministr zahraničí. Slovensko je v těžké době, Ivan Korčok je prakticky slovenská diplomatická špička,“ uvedl Sulík.

Čas na úplně jinou vládu. Nejen na Slovensku

Korčok patří nepochybně mezi nejzkušenější diplomaty, které Slovensko má. Osvědčil se například v roce 2016, kdy řídil předsednictví Slovenska v Evropské unii. Korčok má přesto, že byl v minulosti do pozice státního tajemníka ministra zahraničí nominován stranou Směr, jasnou prozápadní orientaci.

Nejtěžší doba

Nová slovenská vláda, v níž jsou společně s Matovičovými Obyčejnými lidmi a Nezávislými osobnostmi (OLaNO) ještě další tři strany, bude mít v novém parlamentu ústavní většinu.

Zatčení - pouta - ilustrační foto.
Slovenský soud poslal v korupční kauze "Kočner" do vazby čtyři soudce

Sedm křesel v nové vládě obsadí OLaNO, dalších sedm ostatní vládní strany. Sestavování výrazně urychlila epidemie koronaviru. „Zřejmě nebyla tak těžká doba, kdy jedna vláda přebírala moc od druhé vlády, jako to čeká nás. Jdeme do toho s plnou zodpovědností a vědomím, že nesmíme selhat,“ řekl Matovič.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník