"Nyní čelíme generační katastrofě, kvůli níž můžeme přijít o nevýslovný lidský potenciál, podkopat desetiletí pokroku a zhoršit zakořeněné nerovnosti," uvedl Guterres v prohlášení zveřejněném světovou organizací.

Ve Spojených státech se za posledních 24 hodin vyskytlo více než 46 tisíc případů koronavirové nákazy. Dohromady je to už přibližně 4,7 milionu, zhruba čtvrtina všech infikovaných na celém světě. Zemřelo dalších 532 lidí s covidem-19, dohromady přes 155 tisíc. Vyplývá to z údajů JHU.

USA jsou koronavirovou pandemií zdaleka nejhůře zasaženou zemí na světě jak co do celkového počtu případů, tak pokud jde o související úmrtí.

Brazílie, která je po USA druhou nejpostiženější zemí světa, hlásí dalších 16 641 případů koronavirové nákazy za poslední den a 561 úmrtí. Celkový počet dosud nakažených tak už v nejlidnatější latinskoamerické zemi překročil 2,75 milionu.

V Jižní Americe padla hranice pěti milionů nakažených

Počet případů covidu-19 v celé Latinské Americe překročil pětimilionovou hranici, uvedla v noci na dnešek agentura Reuters na základě svých propočtů. Potvrzuje se tak, že jde o nejhůře zasažený region světa, obývaný 640 miliony lidí. Už v sobotu v Latinské Americe překročil počet zemřelých s koronavirovou nákazou 200 tisíc. V mnoha tamních zemích se šíření infekce zrychluje, ale vlády chtějí uvolňovat protiepidemická opatření v zájmu ekonomiky.

Pětimilionovou hranici počtu případů region prolomil poté, co dalších více než 10 tisíc nových případů v pondělí oznámila Kolumbie. Také Mexiko v posledních dnech hlásí rekordní nárůsty nakažených a v počtu zemřelých už překonalo Británii, kterou v této statistice odsunulo na čtvrtou příčku.

V Německu bylo za poslední den hlášeno 879 nových případů koronavirové nákazy. Dohromady se tak v zemi nakazilo už nejméně 211 281 lidí, alespoň podle údajů Institutu Roberta Kocha (RKI), který sčítá případy hlášené z jednotlivých zdravotních úřadů.

Čtvrtý rekord v denním přírůstku nových případů během jednoho týdne zaznamenalo Polsko. Skoro třetina z 680 nových případů je ze Slezska, které sousedí s Českou republikou a které se potýká s šířením nákazy v uhelných dolech.