Studie zveřejněná v odborném časopise The Lancet tvrdí, že koronavirus může být zároveň nemocí dýchacích cest i cév, čímž by se mohla vysvětlit různorodost symptomů spojovaných s nákazou, jako jsou například zanícené prsty nohou či zánětlivé onemocnění u dětí.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se na světě koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo přes 6,3 milionu lidí, z toho přes 377 tisíc zemřelo. Nejvíce úmrtí (na 105 500) evidují USA, následované Británií, Itálií a Brazílií. Podle rozpočtového úřadu amerického Kongresu by americká ekonomika mohla být negativně ovlivněna nynější pandemií celé desetiletí.

Druhý nejvyšší počet nakažených, přes půl milionu, eviduje největší země Latinské Ameriky Brazílie, která oznámila za den na 11 600 nakažených, což je o téměř 5000 méně než o den dříve. WHO ale v pondělí upozornila, že Brazílie je ještě "daleko od stabilizování epidemie" a že podobně naléhavá je situace také v Peru, Mexiku nebo Chile. V Chile za den vzrostl počet nakažených o rekordních 5471 případů na celkových 105 160, v Peru se potvrdilo už přes 170 tisíc případů nákazy a Mexiko se blíží ke sto tisícům.

Evropa hlásí zlepšení

Naopak výrazné zlepšení epidemické situace hlásí v posledních týdnech Evropa, která proto uvolňuje kvůli koronaviru zavedená omezení. Například v Paříži se dnes poprvé od března otevřely zahrádky kaváren a restaurací a Francouzi mohou v rámci země zas cestovat více než 100 kilometrů od domova. Francie dnes oznámila, že za den počet úmrtí s covidem-19 v zemi vzrostl poprvé od 20. května o více než stovku na celkových 28 940.

Z Evropy byly v nynější pandemii co do počtu potvrzených nakažených nejhůře postižené Itálie a Španělsko, první z nich oznámila za poslední den 318 nakažených a 55 úmrtí s covidem-19, Španělsko 137 nakažených a žádné úmrtí. V případě Španělska ale panuje poslední dny zmatek kolem denních statistik, protože vláda průběžně reviduje data z regionů.

Pochybnosti o skutečných počtech úmrtí s covidem-19 jsou ovšem také v jiných zemích. Například v Británii zemřelo podle dnes zveřejněných údajů tamního statistického úřadu ONS za nynější pandemie o 62 tisíc lidí více než za stejné období v průměru v uplynulých pěti letech. Podle epidemiologů jde o nejlepší ukazatel skutečného počtu obětí nákazy. Těch britská vláda dosud potvrdila 39 369, což je ale i tak druhý nejvyšší počet na světě.

Uvolňování restrikcí 

Nový koronavirus se začal do světa šířit koncem loňského roku z Číny, kde bylo jeho epicentrum ve velkoměstě Wu-chan. Od 14. května se v tomto městě podrobilo testům na covid-19 téměř 10 milionů z jeho celkových 11 milionů obyvatel. U nikoho z testovaných se onemocnění neprokázalo, testy odhalily 300 asymptomatických případů, které Čína nezahrnuje do statistik.

Uvolňování restrikcí zavedených kvůli koronaviru, s nimiž řada evropských zemí začala zhruba před měsícem, už přinesla například ve Španělsku téměř sto tisíc pracovních míst. V porovnání s loňským květnem je ale celkový počet pracovních míst v zemi o 885 985 menší.

Pandemie covidu-19 ovlivní výrazně i hrubý domácí produkt (HDP) jednotlivých zemí, například Francie dnes snížila jeho letošního odhad na minus 11 z dříve udávaných minus osmi procent.