V Rakousku bude omezen také provoz barů, kaváren a restaurací, otevřeny budou jen do 15 hodin. Úřady zároveň nařídily dvoutýdenní karanténu pro alpské údolí Paznauntal v Tyrolsku, kde leží turistická a lyžařská střediska jako Ischgl nebo Galtür, uzavřené je i přední lyžařské středisko Sankt Anton am Arlberg. Obě místa jsou nákazou silně zasažená. Ukrajina zaznamenala první úmrtí na koronavirus, uvedl Reuters s odvoláním na náměstka ministra zdravotnictví. Země dle médií uzavře hranice.

Turisté ze zahraničí, kteří jsou momentálně v oblasti Paznauntal, mají urychleně odjet a po návratu do vlasti strávit dva týdny v izolaci. Kurz lidi žijící v uzavřených oblastech ujistil, že o jejich zásobování bude dobře postaráno.

Náměstí sv. Petra ve Vatikánu na snímu z 6. března 2020
Krok, který nemá obdoby. V Římě se kvůli koronaviru uzavřou všechny kostely

Rakousko zavádí kontroly na hranicích se Švýcarskem a ruší letecké spojení s touto zemí, Španělskem a Francií. Od příští středy se v Rakousku rovněž ruší výuka na školách, doma zůstanou i děti, které navštěvují školky.

Rakousko k dnešnímu dni eviduje 432 případů nákazy koronavirem, jeden člověk nemoci COVID-19 podlehl a devět se uzdravilo.

Koronavirus v Kanadě

Sophie Trudeauová se nedávno vrátila z Londýna a po příletu do Kanady měla zvýšenou teplotu a další příznaky onemocnění. Lékaři u ní proto provedli testy na koronavirus.  Kanadská vláda ve čtvrtek informovala, že se Trudeau a jeho žena uchýlili do izolace.

Trudeauova kancelář uvedla, premiér bude i nadále na dálku vykonávat svou práci. Čtrnáctidenní karanténu mu prý doporučili lékaři, jelikož ale nemá příznaky nemoci COVID-19, nebude testován. Dnes podle kanceláře Trudeau také promluví ke Kanaďanům.

Kanada zatím zaznamenala přes 140 nakažených. Místní ministr zdravotnictví ve středu prohlásil, že virem by se mohlo infikovat 40 až 70 procent Kanaďanů, vláda je však připravena přijmout nouzová opatření.

V Katalánsku v izolaci 70 tisíc lidí

Regionální katalánská vláda ve snaze zpomalit šíření nákazy novým typem koronaviru v noci ze čtvrtka na dnešek izolovala 70 tisíc obyvatel čtyř katalánských obcí. S odvoláním na tamní úřady o tom informoval deník El País. Lidé z oblasti západně od Barcelony budou v karanténě nejméně dva týdny.

O bezprecedentním opatření rozhodla katalánská vláda ve čtvrtek večer. Od půlnoci nesmí nikdo překročit hranici, vytyčenou okolo obcí Igualada, Vilanova del Camí, Santa Margarida de Montbui a Òdena, kterou hlídá regionální policie. V Igualadě úřady evidují 58 ze 319 katalánských případů nákazy.

"V té oblasti jsme zaznamenali velký nárůst případů," vysvětlila katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergésová, která je obyvatelkou Igualady. Za méně než jeden den se počet nakažených v obci více než zdvojnásobil z 20 na 58.

Policisté v ochranných prvcích při zásahu u hradecké hospody U Jelena.
Dojmy z Itálie řešili v hospodě. Muže překvapili policisté v ochranných oblecích

Lidé, kteří nejsou obyvateli stižených obcí, měli ve čtvrtek večer tři hodiny na to, aby oblast opustili. Vergésová společně s ministrem vnitra katalánského kabinetu Miquelem Buchem izolaci prohlásila za "nezbytnou" a občany požádala o spolupráci.

Ve Španělsku je nyní přes 3000 evidovaných případů nákazy koronavirem, nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, dosud podlehlo 84 lidí. Nejhůře zasaženou oblastí je region hlavního města Madridu, kde se nakazilo 1388 osob.

Bavorsko a Sársko od pondělka zavírají školy a školky 

Bavorsko kvůli šíření nového typu koronaviru od pondělka až do konce velikonočních prázdnin zavírá školy a školky. Dnes o tom informovala agentura DPA s odvoláním na zdroje v bavorské vládě. Stejné rozhodnutí udělaly v noci na dnešek úřady ve spolkové zemi Sársko na západě Německa.

Sársko sousedí s francouzským departamentem Haut-Rhin, kde se do čtvrtka koronavirem nakazilo 359 lidí, což je 61 procent případů z celého francouzského regionu Grand-Est.

Koronavirus v Itálii
Jak se koronavirus dostal do Itálie? Pacient nula nepřijel z Číny, tvrdí vědci

O uzavření škol budou dnes jednat také úřady v Bádensku-Württembersku a Severním Porýní-Vestfálsku, které je z v celém Německu epidemií nejvíce zasažené.

Do čtvrtka bylo v Německu podle různých zdrojů evidováno až 2400 lidí, u nichž testy prokázaly nákazu koronavirem. Zatím pět z nich infekci podlehlo.

První pozitivní test na koronavirus měla v OSN Filipínka 

První pozitivní test na koronavirus v sídle OSN v New Yorku měla diplomatka z filipínské mise. S odvoláním na sdělení, které obdržela jednotlivá zastoupení při OSN o tom dnes napsala agentura Reuters.

"Ode dneška bude filipínská mise uzavřena a všichni její pracovníci dostali nařízení, aby zahájili karanténu a vyhledali lékařskou pomoc, pokud se u nich objeví příznaky. Předpokládáme, že jsme se všichni nakazili," uvedla úřadující velvyslankyně Filipín při OSN Kira Azucenaova.

Koronavirus: Jak se pozná? Kam volat? Co dělat?
Důležité kontakty ke koronaviru

Filipínské zastoupení v sídle OSN na Manhattanu čítá podle Reuters zhruba 12 diplomatů. Nakažená filipínská diplomatka zastupovala Filipíny v právním výboru Valného shromáždění OSN. Naposledy byla v budově OSN podle Azucenaové v pondělí zhruba na 30 minut a nevykazovala žádné příznaky nemoci. V úterý se ale u ní projevily příznaky podobající se chřipce a navštívila lékaře. Následný test prokázal, že se nakazila koronavirem.

OSN tento týden zavedlo kvůli koronaviru řadu opatření omezující velikost schůzí. Dvoutýdenní konference o ženských právech byla zkrácena na jeden den a zrušeny byly také další konference i mnoho menších jednání. Nejméně polovina z několika tisíc zaměstnanců OSN bude příští týden pracovat z domova.

Lepší situace v Koreji

Jižní Korea oznámila, že vůbec poprvé od začátku šíření koronaviru na začátku ledna zaznamenala více uzdravených než nově nakažených. Jihokorejské Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) dnes uvedlo, že zaznamenalo 110 nových případů nákazy koronavirem, což je o čtyři méně než hlásilo ve čtvrtek. Celkový počet nakažených tak v zemi stoupl na 7979. Zároveň však bylo podle pátečního sdělení jihokorejských úřadů dalších 177 uzdravených pacientů propuštěno z nemocnice.

Jižní Korea, je považována za druhou koronavirem nejpostiženější zemi v Asii. Je to však vůbec poprvé, od prvního potvrzeného případů nákazy v zemi 20. ledna, co počet uzdravených za den přesáhl počet nově nakažených.

Jihokorejské úřady nicméně vyzvaly k opatrnosti, jelikož se nové shluky nákazy objevily u zaměstnanců call centra v Soulu a na úřadě ve městě Sedžong.

Ze 110 nových případů bylo 61 hlášeno z nejpostiženějšího jihovýchodního města Tegu, 17 bylo zaznamenáno v Sedžongu a 13 v Soulu.

Čína: Osm nových případů nákazy, sedm mrtvých 

Pevninská Čína hlásí za čtvrtek osm nových případů nákazy koronavirem. Oznámila to dnes podle agentury Reuters čínská zdravotní komise. Nových případů je méně než ve středu, kdy jich přibylo 15. Dosud se v Číně, bez autonomního Hongkongu a Macaa, novým typem koronaviru nakazilo 80.813 lidí. Oproti předchozímu dni v kontinentální Číně přibylo sedm obětí viru. Dohromady tak pevninská Čína eviduje 3176 mrtvých.

Středočínská provincie Chu-pej, která je epicentrem epidemie, hlásí šest ze sedmi nových úmrtí. Všechna byla evidována v provinčním hlavním městě Wu-chan.

Ústavní právník Jan Kudrna
Ústavní právník Jan Kudrna: Dodržujte opatření nouzového stavu, hrozí vám sankce

Zatímco jinde ve světě počet případů rychle roste, v Číně se epidemie v posledních sedmi dnech výrazně zpomalila, což je podle Reuters výsledkem týdnů přísného omezení pohybu lidí a dopravy.

Jižní Korea, která je považována za druhou nejpostiženější zemi v Asii, dnes poprvé oznámila, že za čtvrtek evidovala více uzdravených než nově nakažených. Nových případů země hlásila 110, zatímco 177 pacientů bylo propuštěno z nemocnicí.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník