Severní Korea, zřejmě i kvůli nedostatku testů, nesdělila, kolik případů covidu-19 se v zemi potvrdilo. Místo toho denně hlásila počty pacientů s horečkou, kterých bylo celkem asi 4,77 milionu. Od 29. července ale tato země s 26 miliony obyvatel žádný nový případ nehlásila.

Test severokorejské mezikontinentální balistické střely Hwasong-17 na snímku z 24. března 2022.
Další test. Severní Korea odpálila východním směrem tři balistické rakety

Kimova sestra Kim Jo-čong podle státní agentury KCNA prohlásila, že se vůdce také potýkal s příznaky horečky, vůbec poprvé tím naznačila, že prodělal covid-19.

„I když byl vážně nemocný s vysokou horečkou, nemohl si ani na chvíli lehnout, jelikož myslel na lidi, o které se musí starat až do konce protiepidemické války,“ řekla na středečním jednání, při kterém se vyhodnocovala protiepidemická opatření v zemi.

Bližší podrobnosti o zdravotním stavu svého bratra nesdělila, ale přičetla rozšíření nákazy v KLDR letákům z Jižní Koreje.

Protiopatření? Smrtící odveta

Aktivisté často z řad severokorejských uprchlíků již léta pouštějí přes hranici balony s letáky kritizujícími severokorejského vůdce a balíčky s potravinami, léky, penězi a dalšími předměty.

Kimova sestra kritizovala novou vládu prezidenta Jun Sok-jola za to, že se snaží zrušit zákaz těchto kampaní z roku 2020, a označila ji za „neměnného úhlavního nepřítele“. „Nemůžeme nadále přehlížet nepřetržitý příliv odpadků z Jižní Koreje,“ prohlásila a pohrozila, že „zlikviduje“ soulské úřady. „Naším protiopatřením musí být smrtící odveta,“ uvedla.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení vyjádřilo politování nad tvrzením Severní Koreje, že za epidemii covidu-19 mohou dopisy přeběhlíků, a nad výhrůžkami Pchjongjangu.

Americký prezident Joe Biden (vpravo) a jeho jihokorejský protějšek Jun Sok-jol se setkali 21. května 2022 v Soulu
Spojenectví mezi USA a Jižní Koreou odstrašuje KLDR, prohlásil v Soulu Biden

Severokorejská oficiální úmrtnost 0,0016 procenta, tedy 74 z přibližně 4,77 milionu, je „bezprecedentní zázrak“, řekl na jednání severokorejský zmocněnec pro boj s epidemií.

Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrzení KLDR o ustupující nákaze zpochybnila a v červnu uvedla, že se epidemická situace v zemi pravděpodobně spíše zhoršuje.

Příprava na jaderné testy? 

Autoritářská KLDR využila pandemii ke zpřísnění kontroly obyvatel, ale nynější vítězné prohlášení by podle analytiků mohlo být předznamenáním obnovení obchodu s Čínou, kterému brání uzavření hranic a další omezení. Podle pozorovatelů by oznámení také mohlo Kimovi připravit půdu pro první jaderné testy od roku 2017.

Severokorejské prohlášení o poražení covidu-19 bylo vydáno, přestože země kvůli epidemii podle dostupných informací nezavedla žádný očkovací program. Severní Korea tvrdí, že se spoléhala na uzávěry, léky vlastní výroby a na to, co Kim nazval „výhodným socialistickým systémem korejského typu“. Severokorejský vůdce nařídil zrušit nejpřísnější protiepidemická opatření, ale uvedl, že si země musí udržet „ocelově pevnou protiepidemickou bariéru“.