Brazilské ministerstvo zdravotnictví oznámilo za poslední den také 834 úmrtí v souvislosti nemocí covid-19, čímž celkový počet vzrostl na 124.614. O den dříve hlásilo ministerstvo 46.934 případů nákazy a 1184 úmrtí. Nakažených zaznamenala dosud Brazílie 4,041.638.
Brazílie, která má 210 milionů obyvatel, je v počtu nakažených i úmrtí spojených s covidem druhou nejpostiženějších zemí světa po Spojených státech. USA zaregistrovaly už více než 6,1 milionu nakažených a na 186.800 úmrtí s covidem-19.Podle výzkumníků z londýnské Imperial College se nyní reprodukční číslo koronaviru SARS-CoV-2 pohybuje v Brazílii pod kritickou hodnotou jedna. Reprodukční číslo udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný. Vědci nicméně upozornili, že pod tuto hranici kleslo číslo v Brazílii už jednou v srpnu, brzy se ale vrátilo zpět nad ni.
Rekordní přírůstky nákaz koronavirem eviduje v posledních dvou týdnech Argentina, která je se 451.198 případy zaznamenanými od počátku pandemie ve srovnání americké Univerzity Johnse Hopkinse už desátá na světě. Nejhorší je situace stále v metropolitní oblasti Buenos Aires, místní úřady ale znepokojuje zhoršení v některých dalších oblastech, kde se už zdála epidemie pod kontrolou, uvedla agentura Europa Press.
V celé Latinské Americe evidují od počátku pandemie 7,6 milionu nakažených, reálné počty jsou ale podle expertů vyšší, protože některé země, včetně největší Brazílie, málo testují. Druhou nejhůře postiženou zemí v regionu je Peru, které je v celkovém počtu nakažených (670.145) páté na světě. Úmrtí spojených s covidem-19 eviduje třicetimilionové Peru 29.405, v úmrtí přepočtu na obyvatele je ale první na světě.
Slovensko hlásí rekordní počet nových případů
Slovensko ve čtvrtek zaznamenalo rekordních 137 nových případů nákazy koronavirem od propuknutí pandemie covidu-19 v zemi letos v březnu. Vyplývá to z dnešních informací slovenského ministerstva zdravotnictví. Země dosud eviduje celkově 37 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Rekordní přírůstky hlásí také Česko a Maďarsko.
Počet nakažených koronavirem na Slovensku, které má zhruba 5,5 milionu obyvatel, se po předchozím poklesu začal zvyšovat v červenci a v srpnu pak země opakovaně potvrdila trojciferné denní přírůstky nakažených.
Hlavní hygienik Slovenska Ján Mikas dříve řekl, že září s ohledem na návrat lidí z dovolených do zaměstnání a žáků do škol naznačí další vývoj pandemie v zemi.
Slovensko má 1570 aktivních případů nákazy, tedy nejvíce od začátku koronavirové krize. V nemocnicích je 70 pacientů s potvrzeným covidem-19, plicní ventilaci potřebuje šest z nich.
Bratislava na začátku září kvůli covidu-19 například zařadila šest států včetně Chorvatska mezi rizikové země. Pro navrátilce z těchto zemí to až na výjimky znamená povinnost nastoupit do domácí karantény a následně podstoupit test na koronavirus. Při cestování z Česka, kde denní přírůstek potvrzených případů nemoci covid-19 dosáhl potřetí v řadě rekordních hodnot, zmíněná opatření Slovensko neuplatňuje.
Starší žáci na Slovensku musí od začátku školního roku nosit při vyučování roušku nebo si jiným způsobem zakrýt ústa a nos; nařízení zatím platí do 14. září. Zaměstnavatelé zase mají kontrolovat, zda pracovníci dodrželi karanténní opatření, pokud je museli podstoupit.