ON-LINE ke koronaviru ZDE

Počet potvrzených případů za dobu šíření nákazy ve Španělsku od soboty vzrostl z 24 926 na 28 572, přibylo jich tedy 3646. Vláda chce údajně prodloužit stav nouze o dalších 15 dní. Vláda požádá parlament, aby schválil prodloužení stavu nouze o dalších 15 dní. Španělský premiér Pedro Sánchez prohlásil, že kabinet pro zmírnění krize udělá vše, co bude třeba. Už minulý víkend kvůli ní vyhlásil 15denní stav nouze, o jehož prodloužení nyní bude žádat parlament. Tento souhlas má zaručený, píše agentura Reuters, protože podporu uvedenému kurzu už vyjádřilo hlavní opoziční uskupení, tedy Lidová strana (PP).

Více než 2500 lidí, kteří měli ve Španělsku pozitivní test na koronavirus, už úřady evidují jako uzdravené, dalších skoro 1800 ale dnes bylo ve vážném stavu v péči lékařů. Podle médií jsou jednotky intenzivní péče v některých nemocnicích zahlcené, především se to týká Madridu a jeho okolí.

Španělsko podle AFP zvyšuje kapacity testování na koronavirus, počet nových pozitivních testů je dnes nicméně nižší než v sobotu. Přírůstek činí 15 procent původního čísla, zatímco skoro 5000 nových případů z předchozího dne znamenalo 25procentní růst. Oběti ale v posledních dnech přibývají stálým tempem: v pátek se počet mrtvých zvýšil o 30 procent, v sobotu o 32 procent a dnes znovu o 30 procent.

Itálie chce zastavit postradatelnou výrobu

"Je to nejvážnější krize v naší poválečné historii," řekl italský premiér Conte v prohlášení, které zveřejnil na facebooku. "Bude dovolen jen chod těch produkčních aktivit, které jsou považované za nezbytné pro národní výrobu," uvedl.

Conte obyvatele ujistil, že vedle zásobování supermarketů a lékáren a zachování poštovních a bankovních služeb budou zajištěny základní veřejné služby včetně dopravy. "Přibrzdíme výrobní motor naší země, ale nezastavujeme ho," řekl. Podle Reuters se očekává, že vláda dnes vydá krizový dekret, aby nové opatření mohlo ihned vstoupit v platnost.

V Itálii v sobotu padl další smutný rekord, kdy za jediný den se počet mrtvých s nákazou koronavirem zvýšil o 793. Obětí pandemie je tak v této zemi 4825 a počet potvrzených případů nákazy nemocí COVID-19, kterou koronavir způsobuje, se za posledních 24 hodin zvýšil o více než 6000 na 53 578.

Epicentrem pandemie v Itálii je i nadále region Lombardie, kde je hlášeno více než 25 tisíc nakažených a 3092 mrtvých. Místní úřady se ve snaze šíření infekce zastavit nyní rozhodly zpřísnit dosavadní opatření. Podle nových pravidel, která byla oznámena v sobotu v noci, je v regionu zakázán sport a další fyzická aktivita venku, a to i individuálně. Zapovězeno je rovněž používání prodejních automatů.

Švýcarsko má přes 7000 nakažených

Ve Švýcarsku přibylo za poslední den 901 potvrzených případů nákazy koronavirem, celkem je tak v zemi už přes 7000 infikovaných. Počet lidí, kteří zemřeli, se zvýšil o čtyři na 60, informoval dnes Spolkový zdravotnický úřad (BAG). Nejvíce zasažený je kanton Ticino u italských hranic, kde mají 918 nakažených a 28 mrtvých, úřady však ujišťují, že lůžek je v tamních nemocnicích stále dostatek.

"Očekávám, že zhruba během týdne už nebude vzestupný trend tak silný," řekl na sobotní tiskové konferenci Daniel Koch z BAG. Dnes byl růst počtu nových případů nejnižší za poslední dny, v sobotu úřady hlásily 1273 nově nakažených, v pátek 952.

Řecký premiér nařídil celostátní karanténu

V Řecku začne kvůli koronaviru od pondělí platit celostátní karanténa, oznámil dnes v projevu k občanům premiér Kyriakos Mitsotakis. Počet případů nákazy za poslední den stoupl o 94 na 624, mrtvých je 15, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. "Musíme chránit veřejné blaho, naše zdraví," řekl premiér v televizním projevu.

O tom, že se vláda chystá omezit volný pohyb, spekulovala řecká média už od soboty. Deník Kathimerini například napsal, že současná opatření úřady vyhodnotily jako nedostatečná, protože spousta Řeků využila nečekaného volna k cestování, k pobytu u moře nebo návštěvám příbuzných.

Rumunsko a Kosovo hlásí první oběti

Rumunská vláda dnes oznámila první oběť nemoci způsobené koronavirem. V Craiově na jihu země zemřel sedmašedesátiletý muž, který byl podle zdravotníků v posledním stádiu rakoviny. V Rumunsku, kde platí od minulého pondělí nouzový stav, je podle oficiálních údajů 367 nakažených.

První úmrtí dnes rovněž oznámilo Kosovo. V metropoli Prištině zemřel dvaaosmdesátiletý muž trpící chronickou srdeční chorobou. Ve dvoumilionové balkánské zemi registrují zatím 31 nakažených. Kosovo zcela přerušilo dopravní spojení s cizinou, školy a restaurace jsou zavřené a obchodní síť omezená na prodej potravin a léků.

Do Bělehradu dnes přicestovalo šest čínských lékařů a zásilka plicních ventilátorů a respirátorů. "Velký dík prezidentu Si Ťin-pchingovi, čínské komunistické straně a čínskému lidu," komentoval přílet čínského letadla srbský prezident Aleksandar Vučić, zatímco čínská ambasáda v Bělehradu hovoří o projevu "železného přátelství".

Koronavirus v Česku