Počet nakažených se od sobotního rána zvýšil o 3965 na 52.547. Britský premiér Boris Johnson napsal dopis, v němž vyzývá občany, aby zůstali doma a pomohli tak zabránit dalšímu šíření koronaviru.

V Německu zemřelo dalších 64 lidí nakažených koronavirem

V Německu za 24 hodin zemřelo 64 lidí nakažených koronavirem, počet obětí se tak vyšplhal na 389. Počet nakažených se od sobotního rána zvýšil o 3965 na 52 547, uvedl dnes podle agentury Reuters Institut Roberta Kocha (RKI). Upozornil nicméně, že údaje nejsou kompletní, protože zatím neobdržel žádná data z Bádenska-Württemberska, Hesenska a Sárska.

Šéf RKI Lothar Wieler v rozhovoru s listem Frankfurter Allgemeine Zeitung varoval, že zdravotní systém by v Německu mohl čelit podobnému tlaku jako v Itálii, pokud šíření koronaviru nabere na intenzitě. "Nemůžeme vyloučit, že budeme mít víc pacientů než plicních ventilátorů," upozornil. "Musíme samozřejmě předpokládat, že kapacity nebudou dostatečné," dodal. Italský úřad pro civilní ochranu tento týden označil nedostatek ventilátorů a ochranných pomůcek za největší problém italského zdravotního systému.

Německo má ve srovnání s jinými zeměmi stále nízký poměr počtu úmrtí k počtu potvrzených nakažených. "Je to primárně tím, že testujeme tak mnoho lidí," řekl Wieler. Upozornil, že kvůli vysokému počtu testů figuruje v německých statistikách řada mladých lidí, kteří mají pouze mírné symptomy.

Wieler rovněž varoval, že počet úmrtí v Německu by se mohl rychle zvyšovat, pokud by se koronavirus začal šířit v nemocnicích či v domovech důchodců. "Jsme stále na začátku vlny. Mohu jen všechny vyzvat, aby tuto pandemii brali velmi vážně," prohlásil. Dodal, že vliv opatření proti šíření koronaviru bude možné posoudit nejdříve o Velikonocích.

Německo ve snaze zpomalit šíření koronaviru přijalo řadu opatření, včetně zákazu shromažďování více než dvou lidí na veřejných místech. Podle šéfa úřadu kancléřky Angely Merkelové nelze až do 20. dubna počítat s uvolněním těchto opatření.

Merkelová, která je nyní sama v domácí karanténě, v sobotu ve svém pravidelném podcastu uvedla, že si je dobře vědoma toho, jak velký dopad omezení na životy lidí mají, a ocenila, že je Němci v drtivé většině dodržují.

Ve Španělsku zemřelo dalších 838 nakažených, mrtvých je už 6528

Ve Španělsku zemřelo za poslední den 838 lidí nakažených koronavirem, což je dosud nejvyšší denní bilance obětí od začátku epidemie. Celkem už nákaze podlehlo 6528 lidí. Infikovaných je skoro 79.000, oproti sobotě se počet nakažených zvýšil o více než 6500. Informovalo o tom dnes španělské ministerstvo zdravotnictví.

Obětí koronaviru v posledních dnech ve Španělsku neustále přibývá. V pátek úřady informovaly o 769 mrtvých, v sobotu zemřelo 832 lidí. Na jednotkách intenzivní péče je skoro 4900 pacientů.

Nejkritičtější situace je nyní podle absolutních čísel v Madridu, kde mají téměř 23.000 nakažených a přes 3000 mrtvých. V přepočtu na počet obyvatel je ale nejvíce infikovaných v severním regionu La Rioja, kde evidují 514 nemocných na 100 tisíc lidí.

Španělsko je co do počtu obětí nemoci COVID-19 druhou nejhůře postiženou zemí na světě po Itálii, počtem nakažených se ale řadí až za Spojené státy, Itálii a Čínu.

V Británii stoupl počet obětí koronaviru o 209 na 1228

 V Británii se počet obětí koronavirové nákazy vyšplhal na 1228, za poslední den tak přibylo 209 mrtvých. Nakažených je 19.522, přičemž testováno bylo více než 127 tisíc osob. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví.

V sobotu britské úřady ohlásily, že nemoci COVID-19 podlehlo dalších 260 pacientů, což byla dosud nejvyšší zvýšení bilance za jediný den. Počet potvrzených případů infekce se dnes oproti sobotě zvýšil o zhruba 2500.

Britský premiér vyzývá v dopise občany, aby se zdržovali doma

Britský premiér Boris Johnson napsal dopis, v němž vyzývá občany, aby zůstali doma a pomohli tak zabránit dalšímu šíření koronaviru. List bude nyní rozeslán do všech domácností v Británii, informovala agentura Reuters. Jonhson sám se koronavirem nakazil a tráví čas v izolaci v Downing Street.

"Víme, že se situace ještě bude zhoršovat, než se obrátí k lepšímu," stojí podle Reuters dopise, který zamíří do 30 milionů domácností. "Podnikáme ale patřičné přípravy, a čím víc budeme dodržovat pravidla, tím méně životů bude ztraceno a tím dřív se bude moci život vrátit k normálu," píše Johnson podle prohlášení premiérské kanceláře v dopise.

Johnson v první polovině března váhal s razantními kroky, které kvůli šíření koronaviru činily jiné evropské země. Vzhledem k rychle rostoucímu počtu nových případů infekce ale nakonec britská vláda nařídila celostátní karanténní opatření, včetně uzavření restaurací, kaváren a obchodů.

Johnson v dopise děkuje všem, kteří pracují pro státní zdravotnický systém NHS a jejichž úsilí je podle něj inspirativní. "Do služeb NHS se navíc vracejí tisíce lékařů a sester v důchodu a nejzranitelnějším občanům pomáhají tisíce dobrovolníků," dodává.

K dopisu bude přiložen leták s pravidly pro mytí rukou a opouštění domova a také s popisem příznaků choroby COVID-19.

Nakažený premiér Johnson, který označil své symptomy za mírné, nadále stojí v čele vládního boje s koronavirem a komunikuje prostřednictvím videokonferencí. Infikovaný je také ministr zdravotnictví Matt Hancock.

V Rakousku nakažených přibývá pomaleji, celkem jich je přes 8500

V Rakousku už druhý den po době zaznamenali nejmírnější vzestup počtu nakažených koronavirem od začátku epidemie, celkem je v alpské zemi infikovaných přes 8500 lidí. S odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví o tom dnes informovala agentura APA. Ve Švýcarsku se počet nakažených koronavirem od soboty zvýšil o více než 1100 na 14.336, uvedl zdravotnický úřad BAG.

V Rakousku ve srovnání s údajem před 24 hodinami stoupl do dnešního rána počet pozitivně testovaných o 7,7 procenta, což je dosud nejméně. V sobotu byl přírůstek 7,9 procenta. V relativních číslech je na tom podobně i Švýcarsko, kde se počet nakažených od soboty zvýšil o 8,5 procenta.

Rakouští zdravotníci dosud otestovali přes 46 tisíc lidí. Z těch, u nichž se nemoc COVID-19 potvrdila, skončilo 931 pacientů v nemocnici, z toho téměř dvě stovky jsou v kritickém stavu na jednotkách intenzivní péče. V důsledku infekce zatím zemřelo 86 lidí.

Švýcarsko, které má prakticky stejný počet obyvatel jako Rakousko, provedlo už přes 111.000 testů. Pozitivních jich vyšlo 13 procent. Počet obětí koronaviru ve Švýcarsku dosáhl 257, oproti sobotě je to o 22 více.

Epicentrem nákazy je v Rakousku tyrolský okres Landeck, ve kterém leží například i lyžařské středisko Ischgl a kde připadá 1314 případů na 100 tisíc obyvatel. Ve Švýcarsku je nejpostiženější kanton Ticino u italských hranic, kde připadá na 100 tisíc obyvatel 515 nakažených.