Za posledních 24 hodin se podle ministerstva v Brazílii počet úmrtí s covidem-19 zvýšil o 909 na 41 828. Počet potvrzených případů nákazy koronavirem vzrostl o 25 982 na 828 810. Krizový expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan v pátek uvedl, že situace v Brazílii budí vzrůstající obavy. Problémy podle něj mohou nastat hlavně v brazilských městech a na naplněných jednotkách intenzivní péče brazilských nemocnic.

ON-LINE ke koronaviru ZDE

Ačkoliv brazilský zdravotnický systém epidemii "zatím zvládá", některé jednotky intenzivní péče jsou zavaleny pacienty - obsazeno je na nich přes 90 procent lůžek a část brazilských států tak registruje "poměrně velký tlak", uvedl Ryan. Hustě obydlené oblasti, jako jsou velkoměsta Sao Paulo a Rio de Janeiro, jsou "jednoznačnými ohnisky nákazy", dodal expert.

Brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro nemoc covid-19 dlouhodobě bagatelizuje a preventivní opatření proti šíření koronaviru odmítá s tím, že ohrožují ekonomiku. Restrikce ve snaze omezit šíření nemoci zavedly jen jednotlivé státy brazilské federace.

Polsko otevře hranice se sousedními zeměmi z EU

Některé evropské země dnes čeká další uvolnění restriktivních opatření přijatých v souvislosti se šířením koronaviru. Rozsah zmírňování sice nebude tak velký, jaký se čeká v pondělí, ale například pro Česko bude významné otevření polských hranic se sousedními zeměmi, které jsou členy Evropské unie.

Polský premiér Mateusz Morawiecki informoval o záměru otevřít hranice ve středu. Zprůchodnění hranic s Českou republikou tak Polsko oznámilo jako poslední z jejích sousedů. Česko má už od minulého týdne otevřené hranice se Slovenskem a s Rakouskem. Německo stále vyžaduje od přijíždějících Čechů, aby prokázali nutný důvod pro vstup do země, ale už dřív sdělilo, že vůči Česku toto opatření chce zrušit k 15. červnu.

K uvolňování, která se dnes v Evropě očekávají, patří například konec platnosti omezení v německé spolkové zemi Durynsko, která se týkala minimálních rozestupů. V Benátkách se znovu otevře Dóžecí palác a náměstí svatého Marka.

Itálii rozsáhlejší zmírňování čeká až v pondělí. Otevřou se dětské tábory, zábavní parky a pro menší počet diváků i divadla a kina. Provoz obnoví rovněž termální lázně a wellness centra, ale jen v regionech s nízkým počtem nově nakažených.

V první den příštího týdne otevře své hranice pro všechny členské státy Evropské unie Švýcarsko. V Británii se otevřou obchody, které musely být zavřené od konce března, ale na druhé straně začne být povinné nošení roušek v hromadné dopravě.

Řecko v pondělí zahájí turistickou sezonu, otevřou se i sezonní ubytování a ze tří desítek zemí, včetně ČR, budou moci začít létat do Soluně a Atén turisté. V zemi se také opět otevřou muzea.

V USA za uplynulý den přibylo 839 mrtvých

Ve Spojených státech za uplynulých 24 hodin zemřelo dalších 839 lidí s covidem-19. S odvoláním na data americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) o tom dnes informovala agentura AFP. Celková bilance tak vzrostla na 114 613 mrtvých. Nákaza koronavirem se potvrdila v USA u více než dvou milionů lidí.

V absolutních číslech jsou Spojené státy v rámci nynější pandemie nejpostiženější zemí na světě. V počtu nakažených následují Brazílie a Rusko. V počtu zemřelých je nově druhá rovněž Brazílie, která na třetí místo odsunula Británii. Při přepočtu na počet obyvatel je ale v některých evropských zemích úmrtí připisovaných covidu-19 více než v USA.

Od konce května se denní bilance obětí ve Spojených státech drží většinou pod hranicí jednoho tisíce. Počet nových potvrzených případů nákazy se pohybuje kolem 20 tisíc za den.

Podle agentury AFP v USA ještě první vlna epidemii zcela neopadla a z ohnisek na severovýchodě země se přesouvá na jih a západ. Pozornost se tak nyní upírá k nemocnicím v Arizoně, Texasu či na Floridě. V některých státech, například v Severní Karolíně, je nyní denní přírůstek hospitalizovaných nejvyšší od počátku epidemie.

Přední epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu Anthony Fauci v pátek uvedl, že na základě matematického modelu lze do státního svátku Dne nezávislosti 4. července očekávat 130 tisíc mrtvých s covidem-19.

Na celém světě se k dnešku podle JHU koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo 7,65 milionu lidí a přes 425 tisíc osob s covidem-19 zemřelo.

V Německu přibylo v pátek 348 nakažených a 18 mrtvých

V Německu v pátek přibylo 348 lidí, u nichž se potvrdila nákaza koronavirem. S nemocí covid-19 zemřelo dalších 18 lidí, a celková bilance zemřelých tak vzrostla na 8781. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Vzhledem k příznivému vývoji jednotlivé spolkové země postupně uvolňují opatření přijatá v boji s epidemií. Omezení, která se týkají mezilidských kontaktů, dnes zrušilo Durynsko.

V Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, se infekce virem SARS-CoV-2 od počátku epidemie potvrdila u 186 022 lidí. Zhruba 171 900 z nich se již uzdravilo. Ve srovnání se čtvrtkem tak přibylo 300 zotavených.

Nejpostiženější spolkovou zemí zůstává Bavorsko, které hraničí s Českem. Nákaza koronavirem se zde potvrdila u více než 47 600 lidí a 2540 jich s covidem-19 zemřelo. Nejlidnatější spolková země, Severní Porýní-Vestfálsko, eviduje přes 39 tisíc infikovaných a 1643 mrtvých. Sasko, druhá spolková země sousedící s Českou republikou, dosud zaznamenalo 5345 nakažených a 219 zemřelých.

Jednotlivé spolkové země začaly v posledních týdnech uvolňovat opatření, která přijaly v boji s koronavirem. Středoněmecké Durynsko, které na 2,1 milionu obyvatel zaznamenalo 3154 nakažených, od dnešní půlnoci jako první spolková země zrušilo omezení v oblasti minimálních rozestupů mezi lidmi a setkávání větších skupin osob.

Nadále platí doporučení, aby se lidé setkávali jen se členy jedné další domácnosti nebo s deseti dalšími lidmi. V případě, že se tímto doporučením nebudou řídit, ale nehrozí obyvatelům Durynska ode dneška žádný postih. Místní ministerský předseda Bodo Ramelow chce dál spoléhat na zodpovědnost občanů. Bavorsko, které s Durynskem sousedí, označilo jeho postup za "nezodpovědný". Podobně hodlá přitom postupovat i Braniborsko, které zruší většinu omezení kontaktů v pondělí.

Spory mezi jednotlivými spolkovými zeměmi o rychlost uvolňování by se mohly dostat na pořad středečního jednání ministerských předsedů s kancléřkou Angelou Merkelovou. Poprvé od března se zástupci zemí s šéfkou německé vlády sejdou v Berlíně osobně. V posledních měsících jednali přes videokonference.

V Rusku za poslední den přibylo 8706 nakažených

V Rusku za poslední den přibylo 8706 zjištěných případů nákazy koronavirem a 114 lidí s covidem-19 zemřelo. Celkově už Rusko registruje 520.129 infikovaných a 6829 úmrtí, informovala dnes agentura TASS s odvoláním na zdravotnické úřady.

Počet pacientů s diagnostikovanou nemocí covid-19, kteří byli za minulých 24 hodin propuštěni z nemocnic, dosáhl 5271. Celkem se z nákazy zotavilo 274.641, upřesnila ruská tisková agentura.

Rusko zůstává z hlediska počtu nakažených třetí nejpostiženější zemí na světě po USA a Brazílii. Vrchol epidemie zažívalo v polovině května, kdy denní přírůstky infikovaných přesahovaly 11.000. Denní bilance nakažených se v posledních týdnech ustálila v rozmezí osmi a devíti tisíc.

Úřady v Pekingu uzavřely několik čtvrtí kvůli novému ohnisku viru

Zdravotní úřady v Pekingu uzavřely jedenáct čtvrtí na jihu metropole kvůli novým výskytům nákazy koronavirem způsobujícím nemoc covid-19. Infekční případy se objevily v okolí velkého tržiště Sin-fa-ti v oblasti Feng-tchai a vyvolaly obavy z nové vlny onemocnění. Oblast Pekingu se nachází ve "válečném pohotovostním režimu", sdělil dnes novinářům městský představitel Čchu Ťün-wej.

Testy byly provedeny u 517 osob spojených s tržištěm Sin-fati, pozitivní výsledky vyšly u 45 lidí, z nichž ale žádný nevykazoval symptomy covidu-19, uvedl Čchu. Všech šest pacientů, u nichž se nákaza covidem-19 potvrdila v pátek, podle něj toto tržiště navštívilo.

Městské úřady oblasti Feng-tchai v zájmu zabránění šíření nákazy příslušné tržiště uzavřely a do izolace preventivně zařadily také 11 okolních čtvrtí. Uzavřeno bylo devět škol a školek v okolí.

V Pekingu budou také s okamžitou platností zrušeny všechny sportovní akce a zakázáno turistické spojení s provinciemi.

Celkový počet případů v pevninské Číně dosahoval v pátek 83.064, počet úmrtí zůstal nezměněn, 4634.