Dohromady bylo dosud podle Reuters zaznamenáno 15 009 213 případů nákazy koronavirem, což je podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) nejméně trojnásobek ve srovnání s každoročně zaznamenanými případy vážného průběhu chřipky. S covidem-19 zároveň už zemřelo na 616 tisíc lidí, což je zhruba srovnatelné s horní hranicí počtu ročně zaznamenaných úmrtí u chřipky.

Globální počet případů překonal další smutný milník poté, co Indie, která má třetí nejvyšší počet infikovaných po USA a Brazílii, zaznamenala denní přírůstek 40.000 infikovaných. Spojené státy mezitím zaznamenaly již osmý den po sobě více než 60.000 nakažených, zatímco Brazílie přes 41 tisíc.

Kontroly na hranicích.
Roušky i testy na hranicích. K přísnějším opatřením přistupuje i Rakousko

USA, které jsou nákazou nejvíce postižené na světě, dosud evidují zhruba 3,91 milionů infikovaných. Prezident Donald Trump na svém posledním brífinku poznamenal, že se situace "bohužel nejspíš ještě zhorší, než se začne zlepšovat". Po USA co do počtu nakažených následují Brazílie, Indie, Rusko a JAR. Nejrychleji se ale covid-19 podle Reuters šíří v Severní a Jižní Americe, které zatím zaznamenaly přes polovinu světových případů a zhruba polovinu úmrtí.

Globálně šíření koronaviru patrně nezpomaluje. Poté, co byl první případ nákazy hlášen v čínském Wu-chanu na přelomu roku, trvalo to asi 15 týdnů, než se nákaza potvrdila u zhruba dvou milionů lidí, píše Reuters. Pro srovnání, z 13 milionů infikovaných 13. července celková bilance dosud nakažených vystoupila na 15 milionů za osm dní.


Zdravotníci zároveň zdůrazňují, že vzhledem k omezené schopnosti testovat oficiální čísla zcela jistě plně neodráží skutečný počet nakažených a úmrtí.

V USA opět přibylo přes 60 tisíc nákaz

Spojené státy zaznamenaly již osmý den po sobě více než 60 tisíc nakažených koronavirem. S odvoláním na statistiku Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) o tom dnes informovala agentura AFP.

Americký prezident Donald Trump.
Maskáče a zbraně. Trump pohrozil vysláním dalších policistů do amerických měst

USA za posledních 24 hodin (mezi úterními 02:30 SELČ a dnešními 02:30 SELČ) registrovaly 68 524 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, a celková bilance nakažených od počátku epidemie tak už přesáhla 3,89 milionu. Dosavadním rekordem je 77 638 nových případů za 24 hodin, který hlásila JHU minulý pátek.

S nemocí covid-19 nově zemřelo 961 lidí, čímž celková bilance vzrostla na 141.883, uvedla univerzita se sídlem v americkém Baltimoru.

Spojené státy jsou pandemií zdaleka nejpostiženější zemí na světě. V počtu nakažených je následují Brazílie (2,12 milionu) a Indie (1,16 milionu). S covidem-19 zemřelo po USA nejvíce lidí v Brazílii (přes 80 tisíc) a Británii (přes 45 tisíc).

"Zřejmě se to ještě zhorší, než se to začne zlepšovat," prohlásil americký prezident Donald Trump v úterý novinářům v Bílém domě na prvním briefingu věnovaném koronaviru za poslední měsíce.

Američanům na něm doporučil nosit roušky v případě, že od lidí ve svém okolí nemohou udržovat dostatečný fyzický odstup. "Ať už se vám rouška líbí nebo ne, je účinná," řekl s tím, že si na tuto ochrannou pomůcku sám zvyká.

V Brazílii přibylo 41 008 nakažených a 1367 mrtvých

V Brazílii se za posledních 24 hodin nakazilo koronavirem 41 008 lidí. Bilance mrtvých se zvýšila o 1367, uvedla s odvoláním na zdravotnické úřady agentura Reuters. U obou ukazatelů je to více než dvojnásobný nárůst oproti předchozímu dni.

Celkem se v Brazílii, která má 210 milionů obyvatel, infikovalo koronavirem téměř 2,2 milionu lidí a 81,487 s covidem-19 zemřelo. Podle odborníků jsou přitom počty nakažených v Brazílii nejspíš mnohem vyšší, než se oficiálně udává. Země totiž podle nich provádí na koronavirus příliš málo testů.

V pondělí ohlásily brazilské úřady 20.257 infikovaných a 632 mrtvých s covidem-19.

Infekce se na počátku července potvrdila i u prezidenta Jaira Bolsonara. Ten by dnes měl zveřejnit výsledky již třetího testu na přítomnost koronaviru. Předchozí dva byly pozitivní. Nákaza virem SARS-CoV-2 se prokázala také u čtyř členů brazilské vlády.

Brazílie v úterý schválila klinické testy na možnou vakcínu proti nemoci covid-19, kterou vyvinula americká farmaceutická firma Pfitzer ve spolupráci s německou společností BioNTech. Jedná se už o třetí očkovací látku, která se v největší latinskoamerické zemi začíná testovat.

Po Spojených státech s 3,88 milionu infikovaných je Brazílie druhou nejpostiženější zemí světa. V žebříčku americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) za nimi následují Indie, Rusko, Peru, Jihoafrická republika, Mexiko a Chile. Co do počtu mrtvých zůstávají na prvních dvou příčkách USA a Brazílie, třetí je ovšem Británie následovaná Mexikem, Itálií a Francií.

V Německu za poslední den přibylo 454 případů 

V Německu za poslední den přibylo 454 potvrzených případů koronavirové nákazy. Celkově už se virem SARS-CoV-2 infikovalo 202.799 lidí, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI).

V Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, od začátku pandemie zemřelo s koronavirem 9095 osob, z toho pět za uplynulých 24 hodin.,

Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden
Průzkumy před volbami v USA: Biden vede nad Trumpem už o 15 procent

Reprodukční číslo v úterý kleslo na 1,04 z 1,15 v předchozím dni. To znamená, že jedna infikovaná osoba nakazí v průměru přibližně jednu další osobu.

Nejpostiženější spolkovou zemí zůstává Bavorsko, které hraničí s Českem. Nákaza koronavirem se zde potvrdila u téměř 50 tisíc lidí a 2617 jich s covidem-19 zemřelo. Nejlidnatější spolková země, Severní Porýní-Vestfálsko, eviduje přes 46 tisíc infikovaných a 1717 mrtvých. Sasko, druhá spolková země sousedící s Českou republikou, dosud zaznamenalo 5503 nakažených a 225 zemřelých.

Z hlediska počtu nakažených je Německo podle statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) celosvětově devatenácté, z hlediska počtu mrtvých s covidem-19 třinácté.

V Rusku zůstává denní přírůstek nových případů pod 6000 

Rusko zaznamenalo 5862 nových případů nákazy koronavirem a 165 úmrtí během uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 5842 případů a 153 úmrtí. Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel od začátku pandemie nakazilo 789 190 lidí. Z nich 12 745 nákaze podlehlo, což představuje 1,61 procenta ze všech nakažených. Uvedla to dnes agentura TASS s odvoláním na operativní štáb.

Agentura Interfax připomněla, že údaje o denním přírůstku nových případů z posledních tří dnů zůstávají pod 6000 a jsou nejnižší za dva a půl měsíce.

Rusko je podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie monitoruje globálně, čtvrtou nejvíce zasaženou zemí světa z hlediska absolutního počtu případů, a to po Spojených státech, Brazílii a Indii. V absolutním počtu úmrtí je na 11. příčce. Pokud se ale vezme v úvahu počet mrtvých se zřetelem k počtu obyvatel, pak je Rusko podle JHU nyní až na 39. místě.

Ruské oficiální údaje budí zejména v západních médiích pochybnosti. Někteří demografové předpokládají, že přesnější obrázek vznikne až porovnáním letošních údajů o úmrtnosti s předchozími lety.