Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) v neděli večer evidovala 104 356 úmrtí způsobených koronavirem ve Spojených státech, což je o 598 více než o den dříve. Informovala o tom agentura AFP. Bilance potvrzených případů nákaz narostla o přibližně 19 tisíc na celkových 1 788 762.

On-line reportáž ke koronaviru ZDE 

V obou směrech je nárůst oproti předchozím dnům slabší, nicméně i v USA podobně jako v jiných zemích v poslední době platí, že o víkendech jsou počty hlášených obětí výrazně nižší než ve zbytku týdne. V sobotu americká bilance mrtvých narostla o 960, ve čtvrtek a v pátek vždy o více než 1200 případů.

V žádné jiné zemi se počet úmrtí spojovaný s epidemií covidu-19 ani nepřibližuje hranici sto tisíc. Z amerických států je nejhůře zasažen New York, kde s nemocí z koronaviru spojují už skoro 30 tisíc smrtí.

V Brazílii evidují dalších šestnáct tisíc nakažených

V Brazílii za poslední den narostl počet potvrzených případů nákazy koronavirem o 16 409 na celkových 514 849, zatímco počet úmrtí připisovaných nemoci covid-19 stoupl na 29 314 po nahlášení dalších 480 obětí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví. O den dříve byl nárůst bilance nakažených i mrtvých zhruba dvojnásobný.

Počet zjištěných infekcí je v Brazílii druhý nejvyšší na světě po Spojených státech, více úmrtí spojených se šířením koronaviru je hlášeno kromě USA také z Británie a Itálie. V latinskoamerické zemi s 210 miliony obyvatel ovšem aktuálně mrtví přibývají výrazně rychleji než v nejhůře zasažených evropských zemích.

Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje Brazílii za nové ohnisko pandemie covidu-19. V celé Latinské Americe se už podle agentury AFP nákaza koronavirem potvrdila u více než milionu lidí.

Americká média v neděli informovala, že USA zaslaly Brazílii dva miliony dávek hydroxychlorochinu. Tento lék používaný proti malárii byl v mnoha zemích testován při léčbě covidu-19, kvůli riziku vážných vedlejších účinků byly ovšem některé klinické studie pozastaveny. Tu svoji minulý týden přerušila i WHO.

Vlády USA a Brazílie ve společném prohlášení uvedly, že hydroxychlorochin bude podáván jak preventivně s cílem "ochránit brazilské zdravotní sestry a lékaře", tak lidem nakaženým virem SARS-CoV-2. To i přesto že, americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v souvislosti s koronavirem varoval před používáním daného antimalarika mimo klinické testy. FDA také neeviduje žádné vědecké články o užívání hydroxychlorochinu na prevenci covidu-19.

V Rusku přibylo přes devět tisíc nakažených

V Rusku v neděli druhý den po sobě přibylo více než 9000 nakažených koronavirem a výrazněji proti předchozímu dni klesl počet pacientů, kteří se vyléčili z nemoci covid-19. Ve srovnání se sobotou se naopak zvýšil denní přírůstek úmrtí zaviněných touto chorobou. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil krizový štáb.

Testy provedené během neděle v Rusku potvrdily 9035 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. V sobotu nakažených přibylo 9268. Od začátku vypuknutí epidemie covidu-19 v zemi se 146 miliony obyvatel už registrují 414 878 pozitivně testovaných.

Poprvé od konce dubna se v Rusku snížil podíl vyléčených pacientů, celkem je jich doposud evidováno 175.277. V neděli se podle krizového štábu uzdravilo 3394 lidí, zatímco o den dříve to bylo 4414.

Druhý víkendový den si koronavirus v Rusku připsal dalších 162 obětí, což je o 24 více než v sobotu. Téměř polovinu z tohoto počtu, 76, tvoří zemřelí v Moskvě, která je od počátku epidemie koronavirem nejpostiženější oblastí Ruské federace. Celkový počet úmrtí na covid-19 tak v celé zemi stoupl na 4855.

 

V ruské metropoli přes trvající potíže s šířením koronaviru - v neděli se nakazilo dalších 2297 Moskvanů a celkové množství dosud infikovaných stouplo na 183.088 - dnes z rozhodnutí starosty Sergeje Sobjanina začíná druhá etapa zmírňování restriktivních opatření. Především se otevírají i obchody neprodávající potraviny. Jde o nákupní centra, hypermarkety, pouliční maloobchod a autosalony.

Provoz obnovují také podniky bytových služeb, jako jsou například čistírny, prádelny, multiservisy či opravny obuvi a oděvů. Znovu se rovněž mohou konat trhy obvyklé ve dnech volna - první podle agentury Interfax přijdou na řadu už v pátek 5. května.

Přitom je třeba dodržovat hygienická pravidla, jako je zachovávání odstupu mezi lidmi nebo zesílený dezinfekční režim. V Rusku bylo podle médií zahájeno klinické testování nového léku nazvaného Avifavir, který slibuje velkou účinnost při léčbě covidu-19. Podle mluvčího výzkumného centra pro infekční onemocnění Vladimira Čulanova se preparát bude prověřovat na 330 pacientech. U 188 z nich se už aplikuje a jeho účinnost je přibližně devadesátiprocentní.

Podle ruského zdroje agentury Reuters Avifavir ve většině již testovaných případů přinesl úspěšnou léčbu už po čtyřech dnech.