Brazílie hlásí dalších 16 641 případů koronavirové nákazy za poslední den a 561 úmrtí. Oznámilo to podle agentury Reuters v pondělí brazilské ministerstvo zdravotnictví. Celkový počet dosud nakažených tak už v nejlidnatější latinskoamerické zemi překročil 2,75 milionu. Počet případů covidu-19 v celé Latinské Americe překročil pětimilionovou hranici, uvedla v noci na dnešek agentura Reuters na základě svých propočtů. Potvrzuje se tak, že jde o nejhůře zasažený region světa.

Brazílie má po Spojených státech druhý nejvyšší počet infikovaných koronavirem i souvisejících úmrtí. Lidí s nemocí covid-19, kterou koronavir způsobuje, už v zemi zemřelo 94 665.

Odborníci opakovaně upozorňují, že skutečný počet Brazilců, kteří se infikovali virem, je zřejmě výrazně vyšší. Všechny případy se však nepodaří odhalit kvůli nedostatečným testovacím kapacitám.

Latinská Amerika v pondělí prolomila hranici pěti milionu potvrzených případů covidu-19, spočítala agentura Reuters. Už v sobotu v Latinské Americe překročil počet zemřelých lidí s koronavirovou nákazou 200 tisíc. V mnoha tamních zemích se šíření infekce zrychluje, ale vlády chtějí uvolňovat protiepidemická opatření v zájmu ekonomiky.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se dosud koronavirem SARS-CoV-2 na celém světě prokazatelně infikovalo více než 18 milionů lidí a přes 690 tisíc jich zemřelo.

Do Latinské Ameriky, v níž žije kolem 640 milionů lidí, se koronavirus zpočátku dostával pomaleji než do mnoha jiných částí světa, ale experti upozorňují, že je obtížné šíření viru kontrolovat v chudých a přelidněných městech regionu.

Pětimilionovou hranici počtu případů region prolomil poté, co dalších více než 10.000 nových případů koronavirové nákazy v pondělí oznámila Kolumbie. O den dříve to bylo rekordních 11 470 nově infikovaných.

Také Mexiko v posledních dnech hlásí rekordní i více než devítitisícové nárůsty počtu nakažených a v počtu zemřelých už překonalo Británii, kterou v této statistice odsunulo na čtvrtou příčku. V pondělí mexické ministerstvo zdravotnictví oznámilo 4767 nově potvrzených koronavirových případů a 266 zemřelých. Celkový počet případů tak dosáhl už 443 813 a úmrtí 48 012.

Mexická vláda připouští, že skutečný počet případů nákazy je pravděpodobně ještě mnohem vyšší než počet těch potvrzených.

USA mají za den přes 46 tisíc nakažených

Ve Spojených státech se za posledních 24 hodin vyskytlo více než 46 tisíc případů koronavirové nákazy. Dohromady je to už přibližně 4,7 milionu, zhruba čtvrtina všech infikovaných na celém světě. Zemřelo dalších 532 lidí s covidem-19, dohromady přes 155 tisíc. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU).

Jenom nejlidnatější stát USA Kalifornie za poslední den eviduje podle propočtů agentury Reuters nejméně 8191 nových případů, dohromady pak 520 862. Zemřelých lidí s covidem-19 je už v Kalifornii 9507, z toho nejméně 107 za pondělí.

USA jsou koronavirovou pandemií zdaleka nejhůře zasaženou zemí na světě jak co do celkového počtu případů, tak pokud jde o související úmrtí. Prezident Donald Trump v pondělí prohlásil, že vir v některých ohniscích na jihu a západě země "ustupuje" a hovořil o "velmi povzbudivých" signálech.

Členka Trumpova krizového štábu pro boj s koronavirem Deborah Birxová předtím prohlásila, že USA vstoupily do nové fáze koronavirové epidemie, neboť v bezpečí už nejsou ani obyvatelé venkovských oblastí, kteří byli dosud šíření nákazy více méně ušetřeni. Za výroky ji prezident ostře kritizoval, když naznačil, že podlehla tlaku opozičních demokratů.

Německo hlásí 879 nově infikovaných 

V Německu bylo za poslední den hlášeno 879 nových případů koronavirové nákazy, a dohromady tak bylo v zemi prokazatelně infikováno už nejméně 211 281 lidí. Vyplývá to z údajů, které dnes ráno zveřejnil německý Institut Roberta Kocha (RKI), který sčítá případy hlášené z jednotlivých zdravotních úřadů.

Počet úmrtí v souvislosti s koronavirovou infekcí dosáhl podle RKI 9156, o den dříve to bylo 9148. Zároveň ale do dnešního rána přibližně 194 tisíc Němců nad nákazou zvítězilo.

Reprodukční číslo je aktuálně podle odhadů RKI kolem jedné, což znamená, že jeden infikovaný virem SARS-CoV-2 nakazí v průměru zhruba jednoho dalšího člověka.

Předchozí den RKI hlásil 509 nově potvrzených případů koronavirové infekce. Už v pracovních dnech minulého týdne denní přírůstky infekcí v zemi přesahovaly 800.