Celkový počet zemřelých s nemocí covid-19 v Latinské Americe dnes přesáhl 250 tisíc. Stalo se tak poté, co Brazílie za posledních 24 hodin ohlásila 1204 úmrtí a 45 323 nově nakažených koronavirem. Celkový počet infikovaných v největší latinskoamerické zemi tím přesáhl 3,5 milionu. Zemřelých s covidem-19 je v Brazílii už více než 112 tisíc, tedy téměř polovina všech obětí v Latinské Americe, informovala agentura Reuters.

Brazílie je co do počtu nakažených i mrtvých druhou nejpostiženějších zemí světa po Spojených státech, které podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) evidují přes 5,5 milionu nakažených a více než 174 tisíc úmrtí.

Silně zasažená současnou epidemií je prakticky celá Latinská Amerika. Na šestém místě žebříčku nejhůře postižených zemí světa, který sestavila JHU, je Peru, na sedmém Mexiku, na osmém Kolumbie a na devátém Chile.

Předchozí den hlásily brazilské úřady téměř 50 tisíc potvrzených případů nákazy a 1212 obětí. Celkově již země s 210 miliony obyvatel registrovala 3 501 975 nakažených a 112 304 osob, které komplikacím doprovázejícím covid-19 podlehly.

Peking zrušil povinné nošení roušek

Zdravotní úřady Pekingu dnes zrušily povinné nošení roušek ve venkovních prostorách poté, co čínská metropole posledních 13 dní nezaznamenala žádné nové případy koronavirové nákazy. Navzdory tomu se ale dnes velká část lidí v ulicích stále pohybovala s ochrannými rouškami, informovala agentura Reuters.

Někteří říkají, že se s rouškou cítí bezpečněji, zatímco jiní uvádějí jako jeden z důvodů společenský tlak. "Myslím, že bych si mohla roušku sundat, ale musela bych vidět, že to moje okolí přijímá. Mám strach, že se mě lidé budou bát, když mě uvidí bez masky," řekla agentuře Reuters 24letá žena.

Od začátku pandemie, která se rozšířila z čínského města Wu-chan, zrušil Peking povinné nošení roušek ve venkovních prostorách už podruhé. Poprvé to bylo koncem dubna, ale v červnu byla tato povinnost znovu zavedena poté, co se objevilo nové ohnisko nákazy na tržišti na jihu metropole.

Pevninská Čína nezaznamenala žádný nový případ lokálního přenosu nákazy už pět dní. Ve čtvrtek úřady ohlásily 22 zavlečených případů a uzavřely hranice, což se netýká čínských občanů.

Indie se blíží ke třem milionům nakažených

Počet nakažených koronavirem v Indii stále roste a země má nyní 2,9 milionů případů nákazy covidem-19. Podle dnešních údajů federálního ministerstva zdravotnictví přibylo za posledních 24 hodin 68 898 nově nakažených a 983 lidí s covidem-19 zemřelo. Celkový počet mrtvých tak stoupl na 54 849, informovala agentura Reuters.

Indie je nejhůře postiženou zemí v Asii a co do počtu nakažených třetí nejpostiženější na světě po Spojených státech a Brazílii.

Indie na počátku pandemie v březnu vyhlásila přísná karanténní opatření, včetně celostátního zákazu vycházení. Omezení ale značně postihla ekonomiku země a desítky tisíc lidí připravila o práci. Právě kvůli ekonomickým dopadům úřady karanténu po dvou měsících uvolnily a počet nakažených začal stoupat.

Indické úřady slíbily, že zvýší počet testů na koronavirus až na 900.000 denně. Doposud byly v zemi s téměř 1,4 miliardy obyvateli otestovány tři miliony lidí.

Maďarsko září zpřísní opatření na hranicích

Maďarsko zpřísní od počátku září opatření na hranicích, aby zamezilo šíření koronaviru, řekl dnes státnímu rozhlasu maďarský premiér Viktor Orbán. Je to podle něj reakce na stoupající počet nakažených v sousedních zemích. Konkrétní podobu nových opatření zatím ale předseda vlády neuvedl, napsala agentura Reuters.

"Se začátkem školního roku nebudeme moci dále fungovat v režimu přechodu hranic, který platil během léta," řekl Orbán. Podle nynějších nařízení se všichni, kdo se vracejí ze zemí s vyšším počtem nakažených, musí uchýlit do 14denní karantény, pokud nepředloží negativní test na covid-19.

Ovšem například Chorvatsko, které je pro Maďary oblíbeným cílem dovolených, je na seznamu zemí stále v "zelené" kategorii, což znamená, že pro návrat z této země žádná mimořádná opatření neplatí. Chorvatsko ve čtvrtek zaznamenalo 255 nově nakažených a podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) celkový počet zjištěných případů v zemi stoupl na 7329.

Maďarsko k dnešnímu dni zaznamenalo 5046 případů covidu-19 a 609 lidí s tímto onemocněním zemřelo.