"Nerozvážnost, lehkovážnost a egoismus zvítězily. Neustálé útoky, zpochybňování nebezpečnosti covidu, teatrální ignorování opatření, vysmívání se těm, kdo je dodržují, přinesly své výsledky. Výsledky boje za svobodu, který nyní svobodu vezme všem," napsal dnes Matovič na sociální síti.

Například proti nošení roušek, které je na Slovensku povinné v budovách, vystupuje z parlamentních formací hlavně opoziční krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko. Média v srpnu ale upozornila, že sám Matovič neměl na svatební hostině svého stranického kolegy roušku. Právě svatby patří podle hygieniků k rizikovým akcím.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz
Žádné večírky. Lyžařská sezóna bude letos jiná než dříve, řekl rakouský kancléř

Podle Matoviče, který ještě minulý týden prosadil mírnější než plánovaná omezení pro konání hromadných sportovních či kulturních akcí, Slováci zodpovědnost neunesli. "Svoboda bez zodpovědnosti vede k anarchii a dnes jsme na jejím počátku," uvedl premiér. Dodal, že počet nových případů nákazy na Slovensku raketově roste.

Slovenští policisté během dneška provádějí na hraničních přechodech s okolními zeměmi předem ohlášené náhodné kontroly dodržování nařízení hygieniků. Cestující, kteří se vracejí z takzvaných rizikových zemí EU, musejí předložit negativní výsledek testu na koronavirus, nebo se registrovat a nastoupit do karantény. Minulý týden Bratislava zařadila mezi rizikové státy kvůli šíření koronaviru i Českou republiku.

V Německu přibylo 2153 nakažených

Počet nakažených koronavirem v Německu opět překonal hranici dvou tisíc. Za posledních 24 hodin se infikovalo 2153 lidí, 15 nákaze podlehlo, oznámil dnes Institut Roberta Kocha (RKI). V Česku, které má osmkrát méně obyvatel, ve čtvrtek přibylo 2913 nakažených.

Dívka s ochrannou rouškou proti šíření nového typu koronaviru 23. září 2020 v ulici Na Příkopě v centru Prahy.
Evropské středisko zařadilo ČR mezi země se znepokojivým vývojem epidemie

Celkem se v Německu, které má asi 83 milionů obyvatel, od počátku epidemie nakazilo virem SARS-CoV-2 už 280 223 lidí. Počet obětí stoupl na 9443. Za poslední týden je to již počtvrté, co denní přírůstek nakažených v Německu překonal dvoutisícovou hranici.

Nejrychleji nakažených přibývalo na přelomu března a dubna, kdy jich denně bývalo více než 6000. Denní počty infikovaných se v následujících měsících snižovaly, od konce července ale zase rostou.

Počet potvrzených případů souvisí také s počtem provedených testů. Testovaných přibývá, v posledních dnech se ale podle agentury DPA zvyšuje i podíl těch testů, které vyjdou jako pozitivní.

Lidé na ulici milánské čtvrti Navigli den po zrušení koronavirové karantény, 5. května 2020
Radostnější tvář Itálie. Země se poučila z jarní vlny koronaviru, píše deník

Německo kvůli vývoji epidemické situace ve středu zařadilo na seznam rizikových oblastí téměř celé Česko. Výjimku tvoří jen Ústecký a Moravskoslezský kraj.

V Rusku denní přírůstek překročil 7000

V Rusku dál stoupají denní přírůstky infikovaných koronavirem a ve čtvrtek po dlouhé době překročily hranici 7000. Za posledních 24 hodin přibylo 7212 případů nákazy, což je nejvíce od 12. července. Úmrtí souvisejících s koronavirem je už celkově přes dvacet tisíc Informovala o tom dnes agentura TASS s odvoláním na operativní štáb pro boj proti šíření koronavirové infekce.

V Rusku se od začátku epidemie oficiálně nakazilo 1 136 048 lidí. Z nich 20 056 pacientů podlehlo nemoci covid-19, jejímž původcem koronavirus SARS-CoV-2. Ve čtvrtek přibylo 108 obětí.

Zdravotníci u lůžek pacientů s nemocí covid-19 v nemocnici ve městě McAllen v americkém Texasu, 20. července 2020
Koronavirus ve světě: V USA již zemřelo přes 200 tisíc nakažených covidem

Rusko je z hlediska celkového počtu potvrzených případů infekce čtvrtou nejvíce zasaženou zemí na světě, po Spojených státech, Indii a Brazílii. Z hlediska počtu úmrtí se dál drží na 12. příčce.

Představitel úřadu Rospotrebnadzor, který mimo jiné sleduje epidemickou situaci v zemi, Alexandr Gorelov v souvislosti s opětným každodenním stoupáním počtu nově nakažených prohlásil, že se nejedná o žádnou druhou vlnu šíření koronaviru. "Pandemie koronaviru nikam neodešla, nejde o druhou vlnu. Epidemická křivka, epidemický proces se vyvíjejí jako pokračování první vlny," citoval Gorelova TASS.

V Polsku přibylo rekordních 1587 případů

Polsko za posledních 24 hodin zaznamenalo dalších 1587 nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie v zemi. Za uplynulý den přibylo rovněž 23 úmrtí s nemocí covid-19, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví.

Celkově již úřady v zemi se zhruba 38 miliony obyvatel evidují 84 396 infikovaných virem SARS-CoV-2 a 2392 úmrtí s covidem-19. Na 66 740 osob se dosud uzdravilo.

Jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un na summitu v Pchjongjangu
Hluboce toho lituji. Kim se omluvil Jižní Koreji za usmrcení úředníka

Aktuální denní bilance je nejvyšší od počátku epidemie v Polsku, přičemž teprve potřetí překonal počet nakažených hranici tisíce. Poprvé hlásila Varšava přes tisíc případů v sobotu.

Nejvíce nových případů se potvrdilo v Mazovském vojvodství, v němž leží hlavní město Varšava. Malopolské vojvodství na hranicích se Slovenskem je z hlediska počtu nově nakažených na druhém a severozápadní Kujavsko-Pomořanské vojvodství na třetím místě.