Ve Spojených státech se od počátku epidemie nákaza koronavirem prokázala už u více než sedmi milionů lidí. Informovala o tom dnes americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU). S covidem-19 v nejpostiženější zemi světa zemřelo přes 203.000 infikovaných.

Hranici šesti milionů nakažených překonaly Spojené státy 31. srpna. Další milion tak přibyl za méně než měsíc. Bilance mrtvých s covidem-19 během září vzrostla zhruba o 20 tisíc. 

V posledních dnech USA, které mají asi 328 milionů obyvatel, hlásí kolem 40 tisíc nově nakažených za den. Denní počet úmrtí se podle agentury AFP v posledním týdnu pohybuje mezi 700 a 800. V Evropské unii, v níž žije asi 447 milionů lidí, je to zhruba 300 mrtvých denně.

Rekordní denní přírůstek nakažených v pátek ohlásily hned tři americké státy: Minnesota, Oregon a Utah. Ve čtvrtek vlastní rekordy v denním počtu nakažených měly také Montana a Jižní Dakota, uvedla agentura Reuters.

Počet případů roste také ve Wisconsinu, kde místní guvernér v úterý vyhlásil nouzový stav a rozšířil povinnost nošení roušek. Naproti tomu na Floridě, kde rovněž případů přibývá, republikánský guvernér Ron DeSantis některá omezení zrušil. Podle něj hrozba šíření koronaviru polevila.

Celosvětově se podle JHU nakazilo koronavirem již 32,4 milionu lidí. S covidem-19 jich přes 985.000 zemřelo. Po Spojených státech je nejvíce nekažených v Indii, Brazílii a Rusku, nejvíce mrtvých v Brazílii, Indii a Mexiku.

V Brazílii přibylo 31 911 nakažených

V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 31 911 potvrzených případů nákazy koronavirem. S covidem-19 v zemi zemřelo dalších 729 lidí, informovala dnes s odvoláním na místní ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters. Mexiko za poslední den zaznamenalo 5401 nakažených a 405 úmrtí.

Celkem se od počátku epidemie v Brazílii infikovalo již více než 4,6 milionu lidí. S covidem-19 zemřelo celkem 140 537 nakažených. V Mexiku se letos infekce virem SARS-CoV-2 potvrdila už u 720 858 lidí. Bilance mrtvých s covidem-19 vzrostla dnes na celkových 75 844.

Agentura Reuters připomněla, že v obou zemích je počet nakažených i počet mrtvých s covidem-19 pravděpodobně vyšší, než udávají oficiální statistiky. Důvodem je i nedostatečné testování.

Brazílie, která má 210 milionů obyvatel, je po Spojených státech co do počtu mrtvých druhou nejpostiženějších zemí světa. USA zaregistrovaly už více než 203 tisíc mrtvých s covidem-19. V počtu nakažených je Brazílie celosvětově na třetím místě. Na prvním jsou s více než sedmi miliony nakažených USA, na druhém je s 5,8 miliony infikovaných Indie.

Mexiko, které má přes 128 milionů obyvatel, je celosvětově co do počtu nakažených až na osmé příčce, má ale čtvrtou nejvyšší bilanci mrtvých po USA, Brazílii a Indii.

Druhý nejvyšší počet nakažených z Latinské Ameriky zaznamenala dosud Kolumbie, která je s téměř 800 tisíci evidovaných případů podle americké Univerzity Johnse Hopkinse pátá na světě. V pátek kolumbijské ministerstvo zdravotnictví informovalo o dalších 7494 nakažených, čím počet zaznamenaných případů v této padesátimilionové zemi vzrostl na 794 584, úmrtí s covidem-19 eviduje Kolumbie 25 103.

Šesté na světě v počtu evidovaných nákaz koronavirem SARS-CoV-2 je Peru. Tato země s 33 miliony obyvatel zaznamenala dosud 794 584 nakažených a 32 037 úmrtí. V přepočtu úmrtí s covidem-19 na milion obyvatel je Peru první na světě. Tamní prezident Martín Vizcarra v pátek oznámil prodloužení nouzového stavu kvůli koronaviru do konce října. "Dokud budeme mít takovouto situaci, budeme nouzový stav prodloužovat měsíc co měsíc," uvedl Vizcarra. Karanténní opatření nicméně ve většině regionů Peru už byla zrušena.

Denní přírůstek se v Německu drží nad dvěma tisíci 

Počet nakažených koronavirem se v Německu dál drží nad hranicí dvou tisíc. Za posledních 24 hodin se infikovalo 2507 lidí, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Podle agentury DPA je to nejvyšší denní přírůstek od konce dubna. V Česku, které má asi osmkrát méně obyvatel než Německo, přibylo za pátek 2946 případů.

Celkem se v Německu, které má asi 83 milionů obyvatel, od počátku epidemie nakazilo virem SARS-CoV-2 už 282 730 lidí. S covidem-19 zemřelo v pátek dalších devět pacientů, a celkem se tak bilance mrtvých vyšplhala na 9452.

Pod hranicí dvou tisíc byl v Německu denní přírůstek naposledy ve středu, kdy RKI za předchozí den hlásil 1769 potvrzených případů nákazy. Viru se po nakažení zbavilo již asi 249 700 lidí. Prokazatelně infikovaných je tak v Německu nyní přes 33 tisíc lidí.

Nejrychleji nakažených přibývalo na přelomu března a dubna, kdy jich denně bývalo více než 6000. Denní počty infikovaných se v následujících měsících snižovaly, od konce července ale zase rostou.

Nejvíce zasažené zůstávají nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko (přes 67 900 potvrzených případů a 1863 mrtvých) a druhé nejlidnatější Bavorsko (přes 67 tisíc nakažených a 2657 mrtvých). Sasko, které stejně jako Bavorsko sousedí s Českem, zaregistrovalo od počátku epidemie přes 7000 infikovaných. S covidem-19 tu zemřelo 233 lidí.

Německo v pátek kvůli vývoji epidemické situace zařadilo na seznam rizikových oblastí celé Česko. Do pátku se omezení netýkala Ústeckého a Moravskoslezského kraje.

Slovensko má rekordních 552 nakažených 

Na Slovensku se koronavirus za den prokázal u rekordních 552 lidí, informují slovenská média s odkazem na ministerstvo zdravotnictví. O den dříve země ohlásila 419 případů, čímž poprvé přesáhla hranici 400 nově nakažených. Premiér Igor Matovič dnes v reakci na rekordní nárůst na facebooku uvedl, že nyní boj s infekcí přebírá do svých rukou. Emotivně kritizoval ty, kdo pandemii zlehčují.

Přes 180 pacientů s covidem-19 je hospitalizovaných. Na jednotce intenzivní péče je 16 osob, z nichž 14 potřebuje plicní ventilaci, upřesnilo ministerstvo. Aktivních případů koronaviru je nyní 4458.

"Situace je mimořádně vážná, a proto po třech měsících přebírám boj proti covidu-19 do vlastních rukou se stejným cílem jako v době první vlny - vyhrát ho s co nejmenšími následky na zdraví a životy nevinných lidí," uvedl Matovič.

Premiér se také vymezil vůči lidem, kteří nebezpečí epidemie snižují: "Dnes jsme se kvůli bláznivým blábolům o chřipčičce a nedostatečně okysličeném mozku kvůli rouškám dostali k dalšímu rekordu 552 infekcí, a bude hůř." Matovič dále sdělil, že na tyto názory již nebude brát ohled. Zároveň ale varoval, že jakákoli přijatá opatření proti šíření koronaviru se projeví až s odstupem několika týdnů, a připomněl, že změnit křivku nárůstu nakažených si bude žádat mnoho společného úsilí.

Proti nošení roušek, které je na Slovensku povinné v budovách, vystupuje z parlamentních formací hlavně opoziční krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko. Média v srpnu ale upozornila, že sám Matovič neměl na svatební hostině svého stranického kolegy roušku. Matovič v pátek řekl, že na zmíněné akci selhal. Právě svatby patří podle hygieniků k rizikovým akcím.

Slovenští policisté v pátek na hraničních přechodech zahájili předem ohlášené náhodné kontroly dodržování nařízení hygieniků. Cestující, kteří se vracejí z takzvaných rizikových zemí EU, musejí předložit negativní výsledek testu na koronavirus, nebo se registrovat a nastoupit do karantény. Minulý týden Bratislava zařadila mezi rizikové státy kvůli šíření koronaviru i Českou republiku.

Slovenská pandemická komise již před dvěma týdny navrhovala snížení povoleného počtu lidí na hromadných akcích, Matovič ale tehdy prosadil zachování současných omezení. Nyní ale premiér řekl, že za větší volnost bojovat již nehodlá. V pondělí bude ústřední krizový štáb rozhodovat o výrazném omezení počtu lidí na hromadných akcích.

Ukrajina má za den rekordních 3 833 případů

Ukrajina zaznamenala za uplynulý den rekordních 3833 případů koronaviru, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Dosud největší přírůstek byl v zemi zaregistrován 17. září, kdy se koronavirus nově prokázal u 3584 lidí. Dalších 76 nemocných s covidem-19 za uplynulých 24 hodin zemřelo.

Od začátku pandemie se na Ukrajině, která má na 42 milionů obyvatel, nakazilo 195 504 lidí a 3903 z nich zemřelo. Z nemoci covid-19, kterou koronavirus vyvolává, se mezitím uzdravilo 86 873 pacientů.

V sousedním Rusku se přítomnost virus SARS-CoV-2 nově prokázala u 7523 lidí, bilance úmrtí se zvýšila o 169, informuje agentura Interfax. O den úřady oznámily 7212 případů, a zaregistrovaný denní přírůstek se tak poprvé od června dostal nad hranici sedmi tisíc.

Na ruskou metropoli Moskvu přitom připadá téměř 1800 z nově ohlášených infekcí. Narůstá také počet hospitalizovaných, v hlavním městě jich je přes 800. Vedení města vyzvalo, aby lidé z rizikových skupin od pondělí nevycházeli, nebudou-li pro to mít vážný důvod.

V Rusku se od začátku epidemie podle oficiálních údajů nakazilo přes 1,1 milionu lidí. Přes 20 200 pacientů s onemocněným covid-19 zemřelo. Rusko je z hlediska celkového počtu potvrzených případů infekce čtvrtou nejzasaženější zemí na světě po Spojených státech, Indii a Brazílii.