Slovinsko vyhlásilo v neděli stav nouze a dnes omezí pohyb obyvatel v nočních hodinách. Dnes večer začne v zemi platit zákaz nočního vycházení s výjimkami nouzových případů a cest do zaměstnání.

Šíření koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19, plně zaměstnává i další země středoevropského regionu. Na Slovensku dnes bude bezpečnostní rada státu jednat o připravovaném plošném otestování obyvatel země na koronavirus.

Záměr, který o víkendu ohlásil premiér Igor Matovič, přitom vyvolal kritiku i pochybnosti. Zatím není ani známo, zda bude účast na testech, jejichž pilotní fáze je naplánována už na konec tohoto týdne, povinná.

Evropa v současnosti patří mezi regiony, v nichž se koronavirová nákaza šíří nejrychleji na světě. Na kontinentu, včetně Ruska, zemřelo jenom během uplynulého týdne na 8500 infikovaných a polovina evropských zemí zaznamenala padesátiprocentní nárůst počtu případů, upozornil v pondělí krizový expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan.

Německo hlásí 6868 nových případů

Německo hlásí 6868 nových případů nákazy koronavirem a 47 úmrtí za posledních 24 hodin, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na Institut Roberta Kocha.

Česko, které má přibližně osmkrát méně obyvatel, ohlásilo za pondělí 8076 nově potvrzených případů, což představuje nejvyšší nárůst v prvním pracovním dni týdne od začátku epidemie.

O den dříve v Německu přibylo 4325 nových případů, což bylo méně než v předchozích dnech. Podle agentury DPA jsou ale běžně víkendové údaje menší, neboť se méně testuje a úřady také nedostávají údaje ze všech laboratoří. I tak zůstala německá bilance nižší než v Česku, kde se v neděli potvrdilo 5059 nových případů.

V Německu se od počátku pandemie nakazilo 373 167 lidí. Na komplikace spojené s nemocí covid-19, způsobovanou koronavirem, zemřelo 9836 lidí.

Bavorsko nevylučuje, že se kvůli pandemii vrátí hraniční kontroly 

Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem v Česku a Rakousku nelze vyloučit, že bude Bavorsko opět přísněji střežit své hranice. V rozhovoru poskytnutém mediální skupině Funke to dnes uvedl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Podle něj ale nechce vláda v Mnichově ohrozit hospodářské vztahy se svými sousedy. Ústřední vláda v Berlíně návrat kontrol na hranice odmítá.

"Diskuze o posílení hraničních kontrol by se mohla opět rozhořet, pokud se dostane infekce v sousedních zemích mimo kontrolu," uvedl Herrmann. "Zároveň ale máme na zřeteli úzké hospodářské vztahy doprovázené intenzivním pohybem pendlerů, například s Českem či Rakouskem," dodal ministr s odkazem na dva státy, s nimiž Bavorsko sousedí.

Rakousko hlásí 1524 nových případů 

V Rakousku za posledních 24 hodin přibylo 1524 potvrzených případů nákazy koronavirem. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Ve spolkové zemi Horní Rakousy, která hraničí s Českem, vstoupila v platnost nová opatření proti šíření viru.

Od počátku epidemie se v Rakousku infekce koronavirem prokázala u více než 67 tisíc lidí. S covidem-19 zemřelo 914 nakažených. Přes 51 400 lidí se viru SARS-CoV-2 zbavilo.

Nad hranicí jednoho tisíce se denní přírůstky v Rakousku drží od 13. října. Dosavadní rekord v počtu nakažených za den ohlásila alpská země v sobotu, kdy přibylo 1747 případů. V nemocnicích je nyní 889 pacientů s covidem-19, z toho 145 na jednotkách intenzivní péče.

Nejvíce postiženou spolkovou zemí zůstává hlavní město Vídeň. Za poslední den zde přibylo 333 případů. Následuje Tyrolsko (292) a Horní Rakousy (243).

Právě Horní Rakousy, které hraničí s Jihočeským krajem, dnes zavedly nová opatření proti šíření viru. Povinně se musí ode dneška v restauracích, hospodách a kavárnách registrovat všichni hosté. Poskytnout musí jméno, adresu a telefonní číslo. Provozovatelé musí tato data uchovávat čtyři týdny a případně poskytnout úřadům pro potřeby trasování. Přísnější opatření začala dnes platit také v hornorakouských domovech seniorů a pečovatelských domech.

V celém Rakousku se opatření zpřísní od pátku. Scházet se bude moci na většině soukromých akcí uvnitř jen šest a venku dvanáct dospělých. Některé spolkové země ale přijímají dodatečná omezení. Kromě Horních Rakous k nim už dříve přistoupily například i Tyrolsko či Salcbursko.

Omezení spojená s bojem proti šíření koronaviru rakouské hospodářství těžce postihla. Obzvlášť špatně je na tom cestovní ruch, který má podle rakouského statistického úřadu spolu s kulturou a volnočasovými aktivitami zhruba 15procentní podíl na HDP země. Například hlavní město Vídeň dnes oznámilo, že ve srovnání s loňským rokem ve městě v září přenocovalo o 75 procent méně turistů. Téměř úplně vypadly v září ze statistiky turisté z USA, Británie, Španělska či Ruska.

Argentina má přes milion potvrzených případů

Argentina se stala pátou zemí na světě, která překročila hranici jednoho milionu potvrzených případů nákazy koronavirem, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Smutného mezníku Argentina dosáhla poté, co v posledních týdnech se šíření nákazy zrychlilo.

V jihoamerické zemi s přibližně 45 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo 1 002 662 lidí, z nichž 26 761 zemřelo, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Za uplynulých 24 hodin přibylo 12 982 nových případů a 451 úmrtí.

Latinská Amerika je jedním z nejvíce postižených regionů a je domovem poloviny z deseti zemí, které hlásí nejvyšší počet potvrzených případů nákazy. Očekává se, že tři další země v příštích týdnech dosáhnou milionu případů - Kolumbie, Mexiko a Peru, poznamenala agentura AP. Vysoký počet případů v regionu je způsoben kombinací faktorů, včetně slabých systémů veřejného zdravotnictví, omezeného testování a trasování a obecně chudoby. Pandemie nejspíše neponechá žádný kout Latinské Ameriky bez úhony.

Nejvíce postiženou zemí světa zůstávají co do počtu potvrzených případů nákazy Spojené státy americké. Země s 328 miliony obyvatel má už více než 8,2 milionu infikovaných. Na druhé příčce je Indie, která hlásí téměř 7,6 milionu nakažených z 1,3 miliardy obyvatel. Třetí nejvíce zasaženou zemí je nadále Brazílie, která má zhruba 209 milionů obyvatel a potvrdila již 5,2 milionu nakažených - hranice prvého milionu dosáhla v červnu.

V Rusku, které má přibližně 146 milionů obyvatel, se nakazilo od začátku pandemie více než 1,4 milionu lidí. Koronavirová nákaza se celosvětově prokázala už u více než 40 milionů lidí.