Nejvíce lidí se virem SARS-CoV-2 nakazilo ve Spojených státech, které jsou v čele žebříčku s počty nakažených dlouhodobě. Dosud se v zemi infikovalo 8,7 milionu osob. USA, v nichž žije přes 330 milionů lidí, zároveň zůstávají zemí, která eviduje nejvíce úmrtí v souvislosti s novodobou nákazou - dnes ráno měly 225 735 zemřelých.

Druhá Indie do dnešního rána evidovala JHU 7 946 429 případů infekce, asijská země má 1,3 miliardy obyvatel. Přes 119 500 lidí s covidem-19 už v Indi zemřelo.

V počtu úmrtí je před Indií kromě USA ještě nejlidnatější latinskoamerická země Brazílie s 157 397 zemřelými. Nakažených dosud 212milionová Brazílie zachytila přes 5,4 milionu, což je třetí nejvyšší počet po USA a Indii.

V počtu infikovaných následují evropské mocnosti Rusko (více než 1,5 milionu nakažených) a Francie (přes 1,2 milionu nakažených). Přes milion infikovaných má v Evropě, která v současnosti zažívá silnou druhou vlnu pandemie, ještě Španělsko. Evropskou zemí s nejvyšším počtem úmrtí je Británie, kde zemřelo přes 45 tisíc nemocných z celkového počtu téměř 900 tisíc nakažených.

Situace v Česku 

V Česku se od března, tedy od začátku epidemie způsobené novým koronavirem, nakazilo téměř 270 tisíc lidí a zemřelo 2365 osob. Podle deníku The New York Times (NYT) je Česká republika podle počtu nakažených na sto tisíc obyvatel za uplynulý týden na druhém místě ve světě již od 11. října, podle počtu úmrtí také druhá od 22. října, vždy za malou Andorrou.

Podle počtu nakažených od začátku pandemie v přepočtu na sto tisíc obyvatel je ČR na 16. místě (před deseti dny byla na 27. místě), v rámci Evropské unie na druhém místě za Belgií. Podle počtu úmrtí od začátku pandemie na sto tisíc obyvatel je Česko na 41. místě (minulý týden na 61. místě) na světě, v rámci Evropské unie pak na 11. místě (minulý týden byla na 14. místě). Nejhůře jsou na tom v EU Belgie a Španělsko.

V Německu 11 409 nově nakažených 

V Německu za poslední den přibylo 11 409 nově nakažených koronavirem. S nemocí covid-19 v zemi zemřelo dalších 42 lidí, obětí je od začátku pandemie 10 098. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). Ve zhruba osmkrát méně lidnatém Česku se v pondělí denní nárůst potvrzených případů také vrátil nad deset tisíc.

Přesně před týdnem v tuto dobu mělo Německo 6868 nově infikovaných. Vůbec nejvyšší denní počet nakažených od začátku pandemie vykázala země v sobotu, kdy jich bylo 14 714, v neděli se jejich počet snížil na 8685. O víkendu překonal počet zemřelých v souvislosti s covidem-19 hranici deseti tisíc.

Celkem se od začátku pandemie nemoci covid-19 v Německu nakazilo 449 275 lidí. RKI odhaduje, že 326 700 se jich mezitím uzdravilo.

Takzvané reprodukční číslo, tedy údaj o tom, kolik jeden infikovaný v průměru nakazí dalších osob, kleslo podle institutu v pondělí na hodnotu 1,37, den předtím to ještě bylo 1,45. To znamená, že deset infikovaných nakazí téměř 14 dalších lidí. Odborníci opakovaně zdůrazňují, že reprodukční číslo musí být nižší než jedna, aby se podařilo nákazu překonat.

Rusko hlásí rekordní počet úmrtí 

Rusko dnes oznámilo 16 550 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 320 úmrtí za uplynulý den, což je nejvíce od začátku pandemie, uvedla agentura TASS s odvoláním na operativní štáb. O den dříve to bylo rekordních 17 347 nových případů a 219 úmrtí. Ruské úřady se rozhodly zpřísnit opatření proti infekci. Od začátku pandemie se v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo už více než 1,5 milionu lidí, z toho 26 589 nákaze podlehlo.

Rusko je z hlediska počtu potvrzených případů infekce čtvrtou nejvíce zasaženou zemí na světě, po Spojených státech, Indii a Brazílii. Z hlediska počtu mrtvých je Rusko na 13. příčce na světě, vyplývá z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie sleduje globálně.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden ujistil podnikatele, že vláda se nechystá kvůli šíření infekce zavést tvrdá opatření. Nicméně úřad na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor nařídil Rusům zakrývat si obličej rouškou na místech s větší koncentrací lidí, v dopravě, na parkovištích a ve výtazích, uvedla agentura RIA Novosti s tím, že toto opatření vstoupí v platnost od středy. Úřad také zakázal činnost zábavních a stravovacích zařízení od 23:00 do 06:00. V dopravě, v taxících, obchodech, restauracích a v divadlech se bude více dezinfikovat.

Ve světě se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse koronavirem nakazilo více než 43,5 milionů lidí, z toho přes 1,1 milionu zemřelo.