Koronavirus SARS-CoV-2 se objevil na přelomu roku v čínské provincii Chu-pej a podle agentury Reuters už se dostal do 213 států nebo teritorií. Známých případů infekce bylo dnes odpoledne hlášeno už 1 502 618.

ON-LINE ke koronaviru ZDE

Pro většinu lidí nepředstavuje virus zásadní hrozbu, u některých nakažených se podle dosavadních poznatků nemusí dostavit žádné výraznější symptomy. Zpravidla ale po infekci následují horečky a vytrvalý kašel a zejména u starších pacientů nebo lidí s dlouhodobými zdravotními problémy mohou být příznaky závažnější, načež je nutná hospitalizace. Odhady ohledně podílu nemocných, pro které je nemoc covid-19 smrtící, se různí, tzv. smrtnost je ale podle všeho několikanásobně vyšší než u běžné chřipky.

Už více než 60 tisíc nakažených zemřelo v Evropě, odkud bylo dnes podle agentury AFP hlášeno přes 750 tisíc známých případů infekce. Nejhůře zasaženou zemí jsou však Spojené státy, kde mělo od ledna pozitivní test na SARS-CoV-2 více než 430 tisíc lidí.

Situaci kolem covid-19 Světová zdravotnická organizace od 11. března klasifikuje jako pandemii. Tehdy bylo z celého světa hlášeno necelých 130.000 lidí pozitivně testovaných na koronavirus a na 4600 úmrtí. Vlády mnoha zemí ve snaze zastavit šíření nákazy nařídily obyvatelům, aby co nejméně vycházeli z domovů. Podle deníku Le Monde žijí nyní v různě přísných karanténních režimech více než čtyři miliardy lidí.