Masivní demonstrace a nepokoje ve Spojených státech vyvolala minulý týden násilná smrt černocha George Floyda. Nahrávka incidentu, na které bělošský policista klečí Floydovi téměř devět minut na krku, obletěla celý svět a spustila vlnu solidárních protestů. Někteří z demonstrantů v Sydney měli přes nos a ústa roušky, mnoho z nich neslo transparenty s nápisy "Nemůžu dýchat" nebo "Na černošských životech záleží".

Smrt černocha George Floyda během policejního zásahu v americkém městě Minneapolis rozpoutala v USA demonstrace, které přerostly v násilí a rabování.
Trump čelí kritice za tvrdý postoj k protestujícím. Nazývají ho falešným silákem

"Tohle je záležitostí všech," uvedla Kira Darginová, která patří k etniku domorodých Austrálců. "Jako černošskou ženu mě unavuje vidět bratry umírat. Jako černošská matka se bojím o své děti. Musí to přestat," uvedla protestující. V Sydney se zároveň vyšetřuje incident, při kterém policie při zatýkání 17letého Austrálce údajně použila nepřiměřenou sílu. Dotyčný policista je do konce vyšetřování postaven mimo službu.

Historické nerovnosti 

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Bacheletová dnes řekla, že protesty v USA ještě více zviditelnily policejní násilí proti lidem tmavé barvy pleti a také historické nerovnosti v přístupu ke zdravotní péči, vzdělání a zaměstnání. Podobnou roli podle Bacheletové sehrála i nynější koronavirová pandemie. "Tento virus obnažuje zakořeněné nerovnosti, které byly příliš dlouho ignorovány. Ve Spojených státech protesty vyvolané zabitím George Floyda upozornily nejen na policejní násilí vůči lidem jiné barvy pleti, ale také na nerovnosti ve zdravotnictví školství, zaměstnanosti a na zakořeněnou rasovou diskriminaci," řekla Bacheletová.

Americký prezident Donald Trump
Protesty v USA: Trump nařídil mobilizaci všech dostupných sil

Německý ministr zahraničí Maas protesty v amerických městech označil za "pochopitelné a více než legitimní", zůstanou-li pokojné. Použití násilí se podle něj musí kritizovat a také vyšetřit. Novinářům musí být podle něj umožněna nezávislá práce.

Amsterodamská starostka Femke Halsemaová se dnes kvůli pondělním antirasistickým protestům v nizozemské metropoli potýkala s kritikou. Organizátoři původně očekávali dvě až tři stovky účastníků, nakonec přišlo však několik tisíc lidí. Podle starostky město velký počet protestujících překvapil, nemohlo ale proti nim nijak zasáhnout.

Protestující v Minnesotě s fotografií amerického černocha George Floyda
Američan Floyd zemřel na udušení, tvrdí soukromá pitva

"Tohle přesně nechceme," varoval virolog a člen nizozemského krizového štábu ke koronaviru Menno de Jong. "Abyste dospěli k takovému závěru, nemusíte být virolog. O sociální izolaci mluvíme už několik měsíců z nějakého důvodu," dodal odborník, podle kterého se na podobné akci mohlo potenciálně nakazit velké množství lidí.

V souladu s opatřeními 

Kvůli pondělním protestům, kterých se v několika městech Nového Zélandu účastnily tisíce lidí, dnes vyzvala k opatrnosti i premiérka Jacinda Ardernová. Pokojné solidární protesty jsou podle ní vítané, demonstrace se však musí konat v souladu s opatřeními proti šíření koronaviru.

Ačkoliv se premiérka podle svých slov nad Floydovou smrtí stejně jako všichni ostatní "zhrozila", Novozélanďané musí při vyjádření svých pocitů a názorů hlavně dbát na bezpečnost. "Čelíme globální pandemii," připomněla Ardenová.

Protesty proti policejní brutalitě
Protesty v USA: tisíce zatčených, ohně v ulicích, policie nasadila slzný plyn

Paříž dnes zakázala demonstraci na připomínku Adamy Traoreho, 24letého černošského Francouze, který v roce 2016 zemřel při policejní operaci. Případy Traoreho a Floyda přitom vykazují podobnosti. Pařížská policie uvedla, že hrozí nepokoje a větší shromáždění lidí představují také zdravotní riziko vzhledem k nynější koronavirové pandemii.

Jihokorejské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že má potvrzených 79 případů ničení majetku v obchodech provozovaných korejskými Američany v USA. Padesátka těchto případů je podle ministerstva hlášena z Filadelfie, deset z Minneapolisu, pět z města Raleigh a čtyři z Atlanty.