Víkend se v mnoha evropských zemích nesl ve znamení nejvyšších denních přírůstků od začátku epidemie. Francie v sobotu oznámila přes 45 tisíc nových případů, Itálie dnes přes 21 tisíc. V Nizozemsku poprvé od začátku epidemie zaznamenali více než deset tisíc nakažených za den. Vysokou denní bilanci oznámila i Británie, kde testy nákazu odhalily u téměř dvaceti tisíc lidí.

V Německu je v přepočtu na obyvatele epidemická situace lepší než ve většině evropských zemí, i tam ale počty infikovaných rostou. V sobotu hlásilo Německo rekordních přes čtrnáct tisíc případů.

Španělská vláda dnes kvůli rostoucímu počtu nakažených schválila nouzový stav. Platit začíná dnes a trvat má dva týdny. V celé zemi vyjma Kanárských ostrovů kabinet zavedl noční zákaz vycházení od 23:00 do 06:00 a shromažďování omezil na šest osob s výjimkou pro členy domácnosti.

Uzavření italsko-slovinské hranice

V Itálii budou přísnější opatření platit od pondělí. Bary a restaurace budou muset zavřít v 18:00 SEČ, zcela se zavřou divadla a kina, posilovny, plovárny i lyžařská střediska. Kromě toho musí nejméně 75 procent gymnazistů přejít na distanční výuku.

Kvůli epidemické situaci na severu Itálie se v pondělí zavře italsko-slovinská hranice. I ve Slovinsku přitom počet nakažených roste stejně jako v dalších zemích bývalé Jugoslávie, Rumunsku či Bulharsku.

Hranice tří tisíc potvrzených případů překonaly o víkendu poprvé tři středoevropské země: Rakousko, Maďarsko a Slovensko. Na rostoucí počet nakažených země reagovaly už dříve zpřísněním opatření: Rakousko omezilo shromažďování, Slovensko volný pohyb lidí. Ve čtyřech okresech na severu a východě Slovenska se o víkendu plošně testovalo.

Virem se nakazil i prezident Duda

Počet infikovaných výrazně roste i v Polsku, kde se dál zpřísnila opatření. Virem se nakazil i prezident Andrzej Duda, není ale jediným evropským politikem, který ohlásil pozitivní test. Virem se nakazil také bulharský premiér Bojko Borisov. Už v pátek vyšel pozitivní test i slovinskému ministrovi zahraničí Anžemu Logarovi. Kvůli setkání s ním se do dobrovolné karantény odebrali běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská a ministři zahraničí Litvy, Lotyšska a Estonska.

Ne všichni Evropané se zaváděnými opatřeními proti šíření koronaviru souhlasí. V Římě se střetli odpůrci protiepidemických opatření s policií, už v pátek museli zasahovat policisté proti demonstrantům v Neapoli. Proti opatřením se v sobotu demonstrovalo i ve Varšavě a v Londýně, dnes odpůrci restrikcí vyšli do ulic v Berlíně.

Koronavirus se kromě Evropy dál šíří i ve zbytku světa. Spojené státy registrují už přes 224 tisíc  mrtvých s covidem-19 a více než 8,5 milionu nakažených. Podle modelu Washingtonské univerzity by nemoci mohlo do února v USA podlehnout více než půl milionu lidí, pokud nezačnou téměř všichni Američané důsledně nosit roušky. Virem se nakazil také Marc Short, šéf kanceláře amerického viceprezidenta Mikea Pence. Samotný viceprezident měl ale test negativní.

Pandemie je v USA také jedním z hlavním témat nadcházejících prezidentských voleb. Demokratický kandidát Joe Biden dnes prezidenta Donalda Trumpa obvinil, že před pandemií kapituloval. Biden to prohlásil v reakci na výrok personálního šéfa Bílého domu Marka Meadowse, podle kterého nebude Trumpova administrativa šíření koronaviru kontrolovat, neboť řešení krize stejně přinese až vakcína

Nakažených přibývá i v Latinské Americe. V Kolumbii se počet zjištěných infekcí dostal přes milion.

Česká republika nyní patří spolu s Belgií k nejhůře zasaženým zemím v Evropě. Virem SARS-CoV-2 se v Česku od začátku epidemie nakazilo už přes čtvrt milionu lidí. S covidem-19 jich zemřely více než dva tisíce. Maďarsko, Rakousko či Nizozemsko oznámilo, že Česku pomohou a zašlou mu plicní ventilátory. Už v sobotu dorazila zásilka 30 ventilátorů, které z krizových zdravotnických zásob uvolnila Evropská komise.