Ve Spojených státech se počet případů nákazy v pátek zvýšil podle agentury Reuters o rekordních téměř 69 tisíc. Rovněž rekordních 27 114 nových případů dnes hlásí Indie, která už eviduje dohromady přes 800 tisíc nakažených. V Brazílii přibylo za minulých 24 hodin 45 048 dalších případů nákazy a 1214 nových úmrtí. Rekordní přírůstek 140 nakažených hlásí Chorvatsko.

Na celém světě se už podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) nakazilo přes 15,5 milionu lidí a více než 560 tisíc jich zemřelo, skutečná čísla jsou však podle expertů mnohem vyšší.

V USA už potřetí za sebou denní přírůstek případů dosáhl nového rekordu. Podle JHU, která používá jinou metodiku sčítání než Reuters, přibylo v USA do pátečního večera během 24 hodin 66 600 nových případů covidu-19, což je ve statistikách univerzity rovněž rekordní přírůstek.

Podle Reuters dohromady devět amerických států - Aljaška, Georgia, Idaho, Iowa, Louisiana, Montana, Ohio, Utah a Wisconsin - zaznamenalo rekordní denní přírůstky infikovaných.

Guvernér tvrdě zasaženého státu Texas Greg Abbott v pátek varoval, že by mohl opět zavést karanténní opatření, pokud se šíření koronaviru nepodaří dostat pod kontrolu prostřednictvím roušek a sociálního distancování. "Situace se bude zhoršovat," připustil Abbott. V pátek Texas poprvé překročil hranici 10 tisíc  hospitalizovaných pacientů a hlásil dalších 95 úmrtí. Místní nemocnice se nedokážou postarat o vážně nemocné.

Florida, další americké ohnisko epidemie, hlásila ve čtvrtek 120 úmrtí, v pátek dalších 92. V pátek také evidovala 11 433 nových koronavirových případů a ve floridských nemocnicích je téměř 7000 covidových pacientů.

Brazílie má víc než 70 tisíc obětí

V Brazílii už celkový počet obětí nemoci covid-19 dosáhl 70 398. Jihoamerickou zemi s 210 miliony obyvatel postihla nákaza virem SARS-CoV-2 velmi citelně, od začátku epidemie se infekce prokázala u 1 800 827 lidí, což je nejvíce na světě po USA.

Indie dosud eviduje přes 800 tisíc případů nákazy, přičemž ještě před devíti dny jich bylo 600 tisíc. Na čtvrt milionu se počet potvrzených koronavirových případů podle AP vyšplhal v Jihoafrické republice; to je dvojnásobek oproti stavu před dvěma týdny.

Rusko dnes oznámilo 6611 nových případů nákazy koronavirem a 188 mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 za uplynulých 24 hodin. Celkový počet infikovaných osob tak vzrostl na 720 547, počet zemřelých na 11 205. Bilance nových případů nákazy koronavirem i úmrtí s ní spojených je v Rusku vysoká, drží se nicméně na přibližně stejné denní úrovni.

Oblíbená dovolenková destinace Chorvatsko dnes oznámila svůj dosud nejvyšší denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem - o 140. V současné chvíli je v zemi nemocných 1088 lidí. V Chorvatsku se epidemická situace v poslední době znatelně zhoršila, a úřady se proto rozhodly opětovně zpřísnit některá preventivní opatření. Od pondělí budou povinné roušky v obchodech a pro obsluhující personál i v pohostinských zařízeních.

Sedmimilionové Srbsko dosud oznámilo přes 17 300 případů nákazy koronavirem a 352 úmrtí. V pátek premiérka Ana Brnabičová ohlásila 386 nových potvrzených případů nákazy a 18 úmrtí, což představuje nejvyšší denní přírůstek obětí nemoci covid-19 od březnového vypuknutí epidemie v zemi, v níž přesto pokračují divoké protivládní protesty. Podle kritiků může za nárůst počtu infikovaných rozhodnutí vlády umožnit i nadále konání fotbalových zápasů, náboženských obřadů či oslav.

To íránský prezident Hasan Rúhání dnes vyzval k zákazu velkých shromáždění jako svatby a smuteční tryzny. Zároveň ale odmítl ustoupit od rozvolňovacích kroků v ekonomice. Podle dnešní informace íránskho ministerstva zdravotnictví přitom přibylo za minulých 24 hodin znovu více než 180 mrtvých a téměř 2400 nově nakažených. Počet obětí v souvislosti s koronavirem tak činí 12 635 osob, nakažených je 255 177.