V pátek se USA zároveň staly první zemí na světě, kde za jediný den zemřelo na nákazu koronavirem přes 2000 lidí. Podle Univerzity Johnse Hopkinse jich za 24 hodin nemoci covid-19 podlehlo 2108.

Nejvíce postiženou oblastí v zemi je stát New York, odkud pochází zhruba polovina mrtvých. Celkem v tomto státě již zemřelo 9385 lidí, oznámil tamní guvernér Andrew Cuomo. Celý nejvíce postižený americký region rovněž hlásí na 18 700 hospitalizovaných.

ON-LINE ke koronaviru ZDE

Nákaza ale začíná pronikat i na americký středozápad do velkých měst, jako je Chicago. Na nemoc covid-19 podle agentury AP zemřelo 24 obyvatel pečovatelského domu ve státě Indiana na východě USA a 14 lidí v pečovatelském domě v Iowě v centrální části Spojených států. V Chicagu zřizují márnici, která bude přechodně schopna pojmout přes 2000 těl.

Na vrcholu nákazy

Vývoj v amerických ohniscích epidemie naznačuje, že Spojené státy jsou na vrcholu šíření nákazy. Svědčí o tom prohlášení místních úřadů a guvernérů a také dnešní komentář šéfa amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Stephena Hahna. Ten řekl, že vláda prezidenta Donalda Trumpa vnímá jako termín možného uvolnění karanténních omezení 1. květen.

"Vidíme světlo na konci tunelu," řekl Hahn v rozhovoru s televizí ABC. Zároveň ale upozornil, že je stále ještě příliš brzy říct, že se tento termín podaří splnit.

Trump opakovaně prohlásil, že se blíží okamžik, kdy bude možné hospodářství země znovu nastartovat. Přislíbil, že až se tak stane, ekonomický motor země naskočí s "velkým rachotem".