Do nedělních 23:00 washingtonského času (5:00 SELČ) zaznamenala JHU ve Spojených státech 22 073 obětí covid-19. USA jsou od uplynulého víkendu zemí, v níž na nemoc způsobenou koronavirem zemřelo nejvíce lidí na světě.

Žena v roušce stojí 13. dubna 2020 před plakátem, na kterém je zobrazena Brána nebeského klidu (Tchien-an-men)
V Číně roste počet nových případů koronaviru. Je jich nejvíce za pět týdnů

Počet obětí onemocnění covid-19 v americkém státě New York překonal hranici 10.000. Nově přibylo 671 mrtvých, v neděli zemřelo 758 lidí. S odvoláním na tamní správu o tom dnes informovala agentura Reuters. Stát, který je koronavirem nejhůře stiženou oblastí Spojených států, je však "z nejhoršího venku", domnívá se tamní guvernér Andrew Cuomo.

Denní přírůstek obětí v New Yorku je za uplynulých 24 hodin nejnižší za poslední týden. Předchozí den stát evidoval 758 zemřelých, v sobotu 783. Počet nově hospitalizovaných pacientů je podle deníku The New York Times nejnižší za poslední dva týdny. Nově newyorské nemocnice přijaly bezmála 2000 pacientů. V newyorských nemocnicích je nyní celkem hospitalizováno 18.825 pacientů. "Myslím, že můžeme říci, že to nejhorší je za námi," uvedl dnes Cuomo, který by měl brzy oznámit plán na otevření podniků a škol.

"Vítězíme a zvítězíme ve válce s neviditelným nepřítelem," uvedl v neděli na twitteru americký prezident Donald Trump. Kritizoval také média, která se podle něj snaží vsugerovat lidem, že šéf Bílého domu "ignoroval raná varování před hrozbou". "Tak proč mě média a demokraté tak jedovatě kritizovali, když jsem zavedl zákaz cestování (do USA) z Číny?" napsal Trump na sociální síti. "Zkorumpovaná média," dodal.

Podle amerických médií, mimo jiné prestižního listu The New York Times (NYT), Trumpa jeho poradci na počátku roku varovali, že v souvislosti s šířením koronaviru hrozí pandemie. On ale na doporučení svých poradců podle NYT nedbal. Ještě na počátku března prezident tvrdil, že není v souvislosti s koronavirem třeba se v USA znepokojovat.

Papež František slouží ve Vatikánu mši na Hod boží velikonoční
Papež František vyzval během mše k solidaritě. Lidé jeho řeč sledovali on-line

Po celém světě se podle vědců z marylandské Univerzity Johnse Hopkinse koronavirem nakazilo už více než 1,85 milionu lidí. Přes 114 tisíc jich nemoci covid-19 podlehlo.

Jižní Korea plánuje v úterý poslat do USA 600 tisíc testů

Jižní Korea plánuje v úterý poslat do Spojených států 600 tisíc testovacích sad na přítomnost koronaviru. Půjde o první podobnou zásilku poté, co o testy požádal americký prezident Donald Trump. S odvoláním na nejmenovaného zástupce Soulu o tom dnes informovala agentura Reuters.

Trump o testovací sady požádal v telefonickém rozhovoru s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem 25. března. Letoun americké Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) by měl z Jižní Koreje odletět v úterý v 22:30 místního času (15:30 SELČ). Agentuře Reuters to řekl zdroj, který si přál zůstat v anonymitě kvůli diplomatické citlivosti celé akce. FEMA v USA řídí strategii boje s virem a plánuje protiepidemické operace. Dodávku testů hradí americká vláda.

Jihokorejské firmy už dříve dovezly testovací sady do několika amerických měst, včetně Los Angeles. Úterní zásilka ale bude první, kterou objednala přímo americká federální vláda.

Kalifornii od nejhoršího zachránila včasná opatření

Americkému státu Kalifornie k relativně klidnému průběhu pandemie covid-19 pomohla včasná rozhodnutí uzavřít obchody a nařídit karanténu, napsal list Los Angeles Times. Stát na jihozápadě USA se tak vyhnul zběsilému šíření viru, které zasáhlo stát New York a jeho nemocnice, které se potýkají s velkým počtem nemocných.

Kalifornie podle dnešních údajů serveru worldometers.info eviduje přes 23 tisíc nakažených, zatímco New York více než 189 tisíc. Kalifornie nyní registruje celkem 681 úmrtí, což je méně, než kolik lidí zemřelo podle nedělní bilance ve státě New York za 24 hodin - 758 obětí. Ve Spojených státech je přes 557 tisíc lidí s potvrzenou infekcí koronavirem a nemoci covid-19 podlehlo více než 22 tisíc osob.

Akropole v Aténách
Tichá Země. Seizmologové nyní vnímají i záchvěvy, které normálně slyšet nelze

Kalifornské nemocnice od náporu nemocných ušetřilo hned několik faktorů, poznamenal list Los Angeles Times. Virus se zde objevil dříve než v jiných státech a na více místech najednou. New York je také nejhustěji obydleným americkým městem, jehož obyvatelé se více než jinde spoléhají na veřejnou dopravu. A v neposlední řadě New York přistoupil k zavedení opatření relativně pozdě; později, než Kalifornie nebo stát Washington, říká Nicholas Jewell z Kalifornské univerzity v Berkeley.

Kalifornie v bezprecedentním kroku 19. března nařídila obyvatelům zůstat doma a nevycházet, pokud to není nezbytně nutné. Stát tehdy evidoval 19 úmrtí. V New Yorku stejné opatření začalo platit 22. března, kdy tam obětí covid-19 v tu chvíli bylo již 150.