"Bude to skutečně dobrovolná věc. Můžete to dělat, nemusíte to dělat," řekl podle agentury Reuters o zakrývání obličeje americký prezident. "Já volím možnost to nedělat," dodal. Svůj postoj následně zdůvodnil tím, že se účastní schůzek na vysoké úrovni. "Přijímám prezidenty, premiéry, diktátory, krále, královny," upozornil.

Trump rovněž podepsal dekret nařizující zastavení vývozu ochranných masek typu N95 a dalších ochranných pomůcek potřebných v boji s koronavirem, píše Reuters.

WHO změnila názor

ON-LINE ke koronaviru ZDE

V České republice je nošení roušek povinné v zásadě všude mimo domov. Český premiér Andrej Babiš dokonce minulý víkend vyzval Trumpa, aby se českým postupem inspiroval a také v USA zavedl povinné nošení roušek na veřejnosti. Video vyzývající k nošení roušek prý Babiš poslal také většině evropských prezidentů a premiérů.

Zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan se v pátek vyslovil pro širší používání podomácku vyráběných roušek. Podle koordinátora krizové pomoci není zahalování nosu a úst, které má chránit před kašlem nebo kýcháním, špatný nápad.

Ještě počátkem týdne byl přitom Ryan k rouškám skeptičtější a nedoporučoval je, pokud člověk není sám nakažen. Oponenti na to ale reagovali, že mnozí lidé nemohou sami vědět, zda infikováni jsou.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník