„Rozhodně o tom uvažujeme, ale jak to jednou uděláte, opravdu tvrdě zasáhnete odvětví, které je zoufale potřebné,“ připustil Trump.

ON-LINE ke koronaviru ZDE

Šéf Bílého domu také řekl, že nevyhlásí karanténu na celém území USA, protože počty nakažených se v jednotlivých amerických státech liší. Vysvětloval také, že když se dozvěděl o "závažnosti" nového typu koronaviru, přestal nákazu přirovnávat ke chřipce, jak to dělal v prvním období pandemie. "A je to tak nakažlivé. Ještě nikdo neviděl nic takového, kdy to (koronavirus) zničehonic mají velké skupiny lidí, které jen byly v přítomnosti někoho (nakaženého)," uvedl.

Spojené státy v současnosti evidují nejvíce nakažených na světě, je jich přes 200 tisíc, z nich více jak 4300 lidí nemoci COVID-19 podlehlo. Podle modelů americké vlády by v příštích týdnech mohlo zemřít 100 tisíc až 240 tisíc Američanů.

Počet obětí koronaviru v USA přesáhl 5000

Podle posledních statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nákaze koronavirem ve Spojených státech podlehlo už více než 5000 lidí: celkem 5137. Nakazilo se přes 216 700 osob. Nejhůře zasaženým místem je velkoměsto New York, kde zemřelo přes 1370 osob. Koronavirus byl prokázán ve všech 50 státech USA, v hlavním městě Washingtonu a také na dalších místech pod správou USA včetně Portorika, Guamu nebo Severních Marian.

Nejpostiženější je stát New York se zhruba 75 tisíci nakaženými, konkrétně pak jeho stejnojmenné město s více než 47 tisíci případy.

Za státem New York s výrazným odstupem následuje sousední New Jersey, kde je okolo 19 tisíc lidí s nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Výraznými ohnisky infekce v USA, jak je patrno ze statistik vládního Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), jsou státy Kalifornie, Michigan, Massachusetts, Florida, Illinois, Louisiana, Washington a Pensylvánie. Počet případů je zde v rozmezí 5000 až 10 tisíci.

Naopak Severní a Jižní Dakota, Nebraska, Wyoming, Montana či Aljaška s Havají patří k méně postiženým státům, infikovaných je zde zhruba do 200.

Ve státě Connecticut na severovýchodě Spojených států zemřelo šestiměsíční dítě a stalo se tak zřejmě nejmladší obětí nemoci COVID-19 v USA.  

List The Washington Post napsal, že federální vládě docházejí zásoby ochranných zdravotnických prostředků. Soupeří o ně jak federální úřady, tak vlády jednotlivých amerických států.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník