Rusko i Ukrajina zaznamenaly za poslední den dosud nejvíce úmrtí v souvislosti s koronavirem od začátku pandemie. Moskva hlásí 456 zemřelých, Kyjev 246 mrtvých s covidem-19. V Rusku tak dosud s nákazou zemřelo 34 387 pacientů, na Ukrajině 10 112. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na příslušné úřady.

Ruský operativní štáb rovněž oznámil, že koronavirus SARS-CoV-2 se za posledních 24 hodin prokázal u 20 985 lidí. To je nejmenší denní přírůstek od 11. listopadu, podotýká agentura TASS. Nejrozlehlejší země světa v předchozích čtyřech dnech registrovala přes 22 tisíc nově potvrzených případů denně.

Rusko, kde žije přibližně 146 milionů obyvatel, se zároveň blíží hranici dvou milionů nakažených celkem. K dnešnímu dni úřady evidují celkem 1 991 998 prokázaných případů koronaviru. Země zůstává z hlediska počtu infikovaných pátou nejpostiženější zemí na světě, po USA, Indii, Brazílii a Francii. V počtu úmrtí je na 13. příčce, vyplývá z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie sleduje globálně.

Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 12 496 nově potvrzených případů koronaviru, což je druhý nejvyšší denní přírůstek od vypuknutí pandemie. Dosavadní maximum úřady zaregistrovaly 14. listopadu, kdy testy potvrdily nákazu u 12 524 osob. Celkem se tak v zemi, která má přibližně 42 milionů obyvatel, infikovalo dosud 570 153 lidí. Ukrajina je podle JHU sedmnáctou nejpostiženější zemí na světě.

Německo: Přibylo 17 561 nakažených

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 17 561 případů koronavirové nákazy, což je více než v úterý. Počet zemřelých s nemocí covid-19 stoupl o 305, informoval dnes berlínský Institut Roberta Kocha (RKI).

Počet infikovaných i úmrtí s covidem-19 je vyšší než předchozí den, kdy RKI oznámil 14 419 nakažených a 267 zemřelých.

V Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, se od počátku epidemie přítomnost koronaviru potvrdila u 833 307 lidí, 13 119 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Sedmidenní reprodukční číslo v Německu v úterý večer činilo 0,97, zůstalo tak na stejné úrovni jako o den dříve. Číslo udává, na kolik dalších lidí infikovaný člověk nákazu přenese. Současný údaj znamená, že sto infikovaných lidí nakazilo v průměru zhruba dalších 97 osob. Pokud je číslo dlouhodobě pod hodnotou jedna, má se za to, že infekce je na ústupu.

USA: Nejvíc zemřelých od května 

Spojené státy oznámily za úterý úmrtí dalších 1707 lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší údaj od poloviny května. U bezmála 162 tisíc Američanů také testy nově potvrdily koronavirus, uvádějí statistiky Univerzity Johnse Hopkinse. Na mnoha místech v zemi je na vzestupu rovněž poměr pozitivních testů vůči negativním, počty zemřelých i hospitalizovaných, píše agentura Reuters. Lékařské asociace žádají prezidenta Donalda Trumpa, aby začal spolupracovat s týmem svého předpokládaného nástupce Joea Bidena a "zachránil tak nespočet životů".

Tři největší organizace pracovníků ve zdravotnictví v USA v úterý podnikly podle Reuters nezvyklý krok, když se vložily do povolebních potyček, jež v posledních dvou týdnech otřásají Spojenými státy. Prezident Donald Trump totiž odmítá uznat svou prohru projektovanou americkými médii, a jeho administrativa proto nijak nespolupracuje s týmem jeho předpokládaného nástupce Joea Bidena. To přitom podle asociací lékařů, sester a nemocnic ohrožuje život mnohých Američanů nakažených koronavirem.

USA za poslední týden zaznamenaly v průměru 160 tisíc nových infekcí za den, což je údaj daleko přesahující čísla z jakékoliv jiné země. Počty zemřelých v souvislosti s covidem-19 dosud zůstávaly na asi dvakrát nižší úrovni než letos na jaře, experti však soustavně varují, že nárůst úmrtí obvykle přichází až s několikatýdenním zpožděním po zvýšení počtu pozitivních případů.

Podzimní fáze pandemie zasáhla i převážně venkovské státy, které se v minulých měsících šíření nákazy v podstatě vyhnuly. Podle vládních činitelů v listopadu zavedlo společenské restrikce ve snaze zmírnit šíření viru celkem 17 států, a to jak vedených demokraty, tak republikány. Opatření se na mnoha místech různí a někteří experti nyní začínají volat po tom, aby restrikce zaváděla federální vláda centrálně. Tomu se však Trump brání a dříve proti takové možnosti vystupoval i Biden. Demokrat se nicméně otázkám na toto téma při nedávné tiskové konferenci vyhnul.

Za listopad zaznamenalo dosud nejvyšší jednodenní přírůstek počtu nakažených 41 z celkem 50 amerických států. Na 20 z nich od konce října oznámilo nejvíce úmrtí spojovaných s covidem-19 za den, ve 26 dosáhly rekordních výšin počty hospitalizovaných. V polovině všech států se nyní koronavirus prokáže u více než deseti procent ze všech testovaných, Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom považuje za znepokojivé, pokud tato míra přesáhne pětiprocentní hranici.

USA nyní registrují 11,36 milionu pozitivních testů od začátku pandemie, hranici 11 milionů přitom překročily v neděli a desetimilionovou bariéru prolomily jen o týden dříve. Téměř polovinu všech případů za posledních sedm dní ohlásil středozápad země, který je nyní nejvíce zasažen. S covidem-19 ve Spojených státech zemřelo dohromady již téměř čtvrt milionu lidí.