Více než polovinu globálně potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2 zaznamenaly pouze tři státy stižené pandemií nejhůře: USA s více než 4,6 milionu infikovaných, Brazílie s 2,7 milionu a Indie s bezmála 1,8 milionu nakažených.

Agentura Reuters označuje za region nejvíce zasažený pandemií Latinskou Ameriku, kde se podle ní koronavirem už nakazilo pět milionů lidí a v sobotu zde počet mrtvých s nemocí covid-19 přesáhl 200 tisíc lidí.

Tempo pandemie se celosvětově i nadále zrychluje, napsala agentura AFP, obzvláště s přihlédnutím k tomu, že počet potvrzených případů odráží pouze část opravdového rozsahu infekce. Některé státy testují pouze ty osoby, u které měly kontakt s jiným nakaženým, dalším pro řádné testování schází prostředky. Čína, kde se nový typ koronaviru poprvé na přelomu roku objevil, do svých statistik nezahrnuje nakažené, u kterých se neprojeví příznaky onemocnění.

Latinská Amerika eviduje už téměř pět milionů případů SARS-CoV-2

V Latinské Americe se potvrdilo už téměř pět milionů nakažených koronavirem SARS-CoV-2, což je více než čtvrtina všech dosud evidovaných případů ve světě. Z téměř 700 tisíc úmrtí spojovaných s touto nákazou ve světě jich na Latinskou Ameriku připadá na 201 700, skoro 3,3 milionu nakažených se v tomto regionu už uzdravilo. V některých zemích Latinské Ameriky ale tato pandemie ještě evidentně na ústupu není, vyplývá z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). V Bolívii kvůli nouzové situaci v některých regionech nabízejí i mobilní kremační zařízení.

Nejvíce nakažených (2,7 milionu) i úmrtí (na 94 100) v absolutních číslech registruje Brazílie, která je v tomto srovnání druhou nejhůře postiženou zemí na světě po USA. A i když se počty úmrtí v Brazílii už blíží ke stu tisícům, její prezident Jair Bolsonaro neustává ve zlehčování této nemoci, kterou nedávno sám překonal.

"Bohužel myslím, že jednoho dne se nakazíte všichni. Z čeho máte strach? Čelte tomu," prohlásil o víkendu Bolsonaro ve městě Bagé na jihu země. Svým příznivcům, kteří ho obklopili na ulici během jeho návštěvy regionu, také ukazoval krabičky s hydroxychlorochinem, o němž tvrdí, že mu pomohl se uzdravit. Toto antimalarikum ale jako lék na covid-19 uznáno není a podle některých studií může u některých lidí způsobit srdeční potíže.

Druhou nejhůře postiženou zemí Latinské Ameriky je její druhá největší země (po Brazílii) Mexiko, které se v pátek v počtu úmrtí s covidem-19 posunulo na třetí místo ve světě. Dosud tato země se 128 miliony obyvatel eviduje 47 746 úmrtí s covidem-19 a na 439 tisíc nakažených, z toho 4853 nakažených se potvrdilo za poslední den. Reálné počty v Mexiku i Brazílii, která má na 210 milionů obyvatel, jsou ale podle expertů mnohem vyšší, protože obě země málo testují. Testů provedly méně než mnohem menší Chile a Peru, které v regionu v přepočtu na obyvatele testují nejvíce.

Třetí v Latinské Americe a sedmé ve světě (hned za Mexikem) je v počtu potvrzených případů nákazy Peru, které má na 32 milionů obyvatel a dosud zaznamenalo na 422 200 nakažených koronavirem SARS-CoV-2 a přes 19 400 úmrtí spojovaných s nákazou. Podle statistického úřadu ale zemřelo v Peru od počátku pandemie z různých příčin asi o 53 tisíc více lidí než ve stejnou dobu v průměru v předchozích dvou letech. To by znamenalo, že počet obětí covidu-19 by mohl být asi o 34 tisíc vyšší, než se dosud uvádí.

Čtvrtý nejvyšší počet nakažených v Latinské Americe se dosud potvrdil v Chile (téměř 360 tisíc), které má ale zřejmě nejhorší chvíle v této pandemii už za sebou. Na rozdíl od Peru, které v pátek prodloužilo v pětině nejvíce postižených regionů do konce srpna karanténní omezení, zahrnující uzavření obchodů vyjma těch se základním zbožím či léky. V celé zemi platí už od poloviny března zákaz nočního vycházení.

Stále vysoké denní počty nakažených hlásí i jedenáctimilionová Bolívie, která dosud zaznamenala na 80 150 nakažených a 3153 úmrtí. Počty zemřelých s covidem-19 za den dosáhly v Bolívii v neděli rekordních 89 případů. V některých oblastech této andské země v posledních týdnech nezvládaly situaci pohřební ústavy, na což reagovalo několik podnikatelů nabídkou mobilních zařízení ke kremaci. Jsou asi pět metrů dlouhá a tři metry široká a jedna kremace v něm trvá 50 až 70 minut, uvedl místní deník Página Siete.

V Německu přibylo 509 potvrzených případů nákazy

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 509 potvrzených případů nákazy koronavirem. V pracovních dnech minulý týden přírůstek infekcí v zemi přesahoval 800, o víkendu ale bývají čísla nižší. Institut Roberta Kocha (RKI), který vede oficiální statistiku, totiž často nedostává všechna data od všech úřadů.

Počet pacientů s nemocí covid-19, kteří zemřeli, se zvýšil o sedm lidí na 9148. Podle RKI od začátku epidemie Německo registruje 210 402 infikovaných.

Počet nakažených koronavirem v Belgii nadále strmě roste

Počet nakažených koronavirem v Belgii nadále strmě roste, oznámily tamní úřady. Jak silná bude druhá vlna infekcí a jak dlouho bude trvat, zůstává podle nich nejasné. Každý den minulého týdne se průměrně nakazilo okolo 491 lidí, což je o 68 procent více než v předchozím týdnu, uvedla agentura AP.

"Virus intenzivně koluje na našem území. Počty nakažených narůstají," řekla dnes novinářům Frederique Jacobsová, mluvčí vlády pro pandemii nemoci covid-19. Zvyšuje se i počet infikovaných přijatých do nemocnic, zdravotní zařízení se nicméně stále s tímto množstvím pacientů dokážou vypořádat. Jak Jacobsová dodala, od začátku července se rovněž zdvojnásobil počet lidí na jednotkách intenzivní péče.

Podle vládní mluvčí je nejvíce nakažených v hustě obydlených chudších čtvrtích a mezi lidmi ve věku 20 až 40 let. Mnozí z nich si neuvědomili možné hrozící nebezpečí, protože jejich přátelé většinou nemají žádné silné příznaky nemoci, dodala Jacobsová.

Od počátku šíření viru SARS-CoV-2 zaznamenala Belgie, která má 11,5 milionu obyvatel, téměř 70 tisíc případů nákazy a místní úřady spojují s nemocí covid-19 téměř 10.000 úmrtí. Na 100.000 obyvatel v západoevropské zemi připadá téměř 86 mrtvých, což je jeden z nejhorších poměrů na celém světě. To je ovšem pravděpodobně dáno i metodikou evidence obětí, neboť v Belgii jsou mezi ně započítáváni i zemřelí, u nichž nákaza koronavirem nebyla laboratorně potvrzena.

V Rusku přibylo téměř 5400 nových případů nákazy

Rusko dnes oznámilo 5394 nových případů nákazy koronavirem a 79 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 5422 nových případů a 70 úmrtí. Celkem se od začátku pandemie v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo 856.264 lidí, z toho 14.207 nákaze podlehlo. Uvedla to agentura TASS s odvoláním na operativní štáb.

Celkem se z nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, mezitím uzdravilo 653.593 pacientů, tedy více než tři čtvrtiny ze všech nakažených. V nejpostiženějším z 85 ruských regionů, Moskvě, úřady ohlásily 693 nových případů a 13 úmrtí.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (UJH), která vývoj pandemie monitoruje globálně, je Rusko co do počtu nakažených celosvětově na čtvrtém místě za Spojenými státy, Brazílií a Indií, ale podle počtu úmrtí je na místě jedenáctém. Pokud se vezme v úvahu počet mrtvých se zřetelem k počtu obyvatel, pak je Rusko podle JHU nyní až na 41. místě.

Ruské oficiální údaje o úmrtnosti ale budí zejména v západních médiích pochybnosti. Někteří demografové předpokládají, že přesnější obrázek vznikne až porovnáním letošních údajů o úmrtnosti s předchozími lety.