Koronavirus, který se začal šířit koncem loňského roku z Číny, se dosud ve světě potvrdil u 5,42 milionu lidí. Více než třetina (1,64 milionu) připadá podle americké Univerzity Johnse Hopkinse na USA, kde se počet úmrtí s covidem-19 dnes dál přiblížil sto tisícům (97 722). Za neděli tam zemřelo 638 lidí, což je skoro o polovinu méně, než zemřelo o den dříve.

Brazílie za neděli eviduje 15.813 nově nakažených koronavirem, celkem už 363 211, a úmrtí s covidem-19 tam přibylo v neděli 653 na celkových 22.666. Ve skutečnosti je ale počet nakažených i úmrtí v této největší latinskoamerické zemi podle expertů mnohem vyšší, protože se tam provádí málo testů ve srovnání s ostatními zeměmi regionu.

Relativně nízký počet úmrtí s covidem-19 budí pozornost v Rusku, které je třetí na světě co do počtu potvrzených nakažených (dosud 353 427), ale až sedmnácté co do počtu úmrtí (3633). Místní úřady to vysvětlují přijetím vhodných opatření, podle kritiků ale úřady do statistiky započítávají jen ty případy, v nichž byl koronavirus hlavní příčinou úmrtí, zatímco jiné země zahrnují do údajů všechny zesnulé s pozitivním testem na koronavirus. Dnes Rusko oznámilo 8946 nově nakažených a 92 úmrtí, o den dříve to bylo 8599 nakažených a 153 úmrtí, což byl rekordní denní nárůst.

Pozitivní zprávy přichází ze Španělska, jež dál zmírnilo omezení zavedená v polovině března. Na 22 milionů Španělů může opět do restaurace, kina či divadla nebo se jít koupat na pláž, protože téměř polovina země se dostala předposlední fáze uvolňování. Zbytek země (asi 25 milionů Španělů) je ve druhé ze čtyř fází, takže například v Madridu a Barceloně se mohou otevřít zahrádky restaurací. V celé zemi ale dál platí omezení pohybu mimo domovskou provincii a povinnost nošení roušek, nelze-li dodržet bezpečnou vzdálenost. Povinné jsou roušky v MHD a dalších uzavřených prostorech.

Také v Řecku se poprvé po deseti týdnech otevřely restaurace a kavárny. Řekové mohou ode dneška též znovu cestovat na místní ostrovy, na lodích se ale musí dodržovat přísná hygienická pravidla a poloviční obsazenost. Povinné jsou tam jako v jiné veřejné dopravě v zemi roušky.

V Rusku počet potvrzených případů koronaviru překročil 350 tisíc

Rusko dnes oznámilo 8946 nových případů nákazy koronavirem během uplynulých 24 hodin, celkový počet tak dosáhl 353.427. Počet úmrtí vzrostl podle krizového štábu o 92 na celkem 3633. O den dříve to bylo 8599 nových případů a 153 úmrtí, což představovalo rekordní denní nárůst.

ON-LINE ke koronaviru ZDE

V Rusku už desátý den za sebou zůstává počet nových případů pod 10 tisíc, zdůraznila agentura TASS. Země s přibližně 146 miliony obyvatel nyní zaujímá v počtu potvrzených případů třetí příčku na světě, poznamenala agentura Interfax s odvoláním na údaje Univerzity Johnse Hopkinse. V tomto ohledu Rusko předstihly Spojené státy s 1,64 milionem nakažených a Brazílie s více než 363 tisíci případy.

Nejpostiženější z 85 ruských regionů zůstává Moskva, kde přibylo 2560 nových případů a 41 úmrtí za uplynulých 24 hodin. Celkový počet potvrzených případů v metropoli stoupl na 166 473, dodal list Kommersant.

Relativně nízký počet úmrtí v Rusku budí u pozorovatelů pochyby vzhledem k tomu, že jiné země mají při nižším počtu nakažených daleko více zemřelých, například Británie či Itálie. Ruské úřady to vysvětlují včasným rozpoznáním infekce a přijetím vhodných opatření. Kritici ale upozorňují, že v Rusku se do bilance započítávají pouze úmrtí, u nichž byl koronavirus hlavní příčinou úmrtí, zatímco jiné země zahrnují do čísel všechny zesnulé s pozitivním testem.

V USA zemřelo 638 lidí s koronavirem, méně než předchozí den

Ve Spojených státech se zvýšil počet zemřelých s nemocí covid-19 za neděli o 638 lidí na 97.686 obětí. Ve srovnáním s předchozím dnem počet mrtvých klesl o 462 lidí. Celkem se v USA dosud potvrdilo na 1,64 milionu případů nákazy, což je necelá třetina z 5,4 milionu nakažených evidovaných ve světě. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU).

Spojené státy jsou zemí nejhůře postiženou tímto koronavirem, který se začal koncem loňského roku šířit do světa z Číny. Druhá je v počtu nakažených Brazílie se 363.211 dosud potvrzenými případy.

Bílý dům v neděli oznámil, že do Spojených států nemohou přicestovat cizinci, kteří byli v uplynulých dvou týdnech v Brazílii.

Navzdory vysokým číslům zahájily Spojené státy částečné uvolňování omezení zavedených kvůli pandemii.

Německo za neděli hlásí 289 nakažených a deset mrtvých

V Německu byla za neděli potvrzena nemoc covid-19 u 289 lidí a dalších deset kvůli komplikacím souvisejícím s nákazou zemřelo. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat Institutu Roberta Kocha (RKI). V Německu s 83 miliony obyvatel se dosud nakazilo 178 570 lidí, z nichž 8257 zemřelo. Bilance za neděli je výrazně nižší než za sobotu, kdy bylo nahlášeno 431 nových případů koronavirové infekce a 31 úmrtí. Za vyléčené RKI považuje asi 161 200 lidí, což je oproti sobotě nárůst o 800.

Nejpostiženější spolkovou zemí v Německu je dlouhodobě český soused Bavorsko, které udává přes 46 300 nakažených, z nichž 2382 zemřelo. Naopak Sasko, které s Českem rovněž sousedí, patří k těm méně zasaženým. Nemoc se zde prokázala u 5231 lidí, z nichž 205 zemřelo. Po Bavorsku jsou nejhůře zasažené nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko (takřka 37 300 nakažených a 1565 mrtvých) a Bádensko-Württembersko (34 431 infikovaných a 1698 obětí).

Díky lepšící se situaci spolkové země pokračují v postupném uvolňování zavedených karanténních opatření. Například v Bavorsku si nově lidé budou moci zajít do venkovních bazénů a pro turisty se dnes otevírají hotely v Berlíně a Braniborsku. Poskytovatelé ubytování ale musí dodržovat preventivní opatření, jako jsou minimální odstupy během stravování hostů či dostupná dezinfekce. Bufetové snídaně v hotelech nejsou prozatím dovolené, hosty tak obsluhuje personál.

Durynsko uvažuje o plném zrušení všech opatření včetně povinnosti nosit roušky v prostředcích hromadné dopravy či obchodech či kontaktních omezeních. Bavorsko ale podle deníku Bild návrh sousedního Durynska považuje za nebezpečný experiment.