Počet nakažených koronavirem v Indii přesáhl jeden milion. Asijská země je po Spojených státech a Brazílii třetím státem, který tuto hranici překonal. S odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovaly agentury.

Za posledních 24 hodin se počet odhalených případů koronavirové infekce v Indii zvýšil o 34 956 na celkových 1 003 832. V důsledku komplikací souvisejících s nemocí covid-19 zde zemřelo již 25 602 lidí. Jen za poslední den bylo zaznamenáno 687 úmrtí, což je podle agentury AP rekordní množství.

Smutný milník překonala země v době, kdy několik indických států zavádí karanténu nad lokálními ohnisky nákazy. Místní samospráva se naopak často snaží za každou cenu bránit uzavírání ekonomiky. Mnohé nemocnice po celé zemi jsou kvůli přívalu nově onemocnělých na hraně svých kapacit.

Tři svazové státy - Maháráštra, Dillí a Tamilnádu - se zatím postaraly o více než polovinu všech případů nákazy v zemi. Infekce se ale začíná šířit i po rozlehlém indickém venkově, kde je dostupnost zdravotní péče horší a který je obecně na příchod pandemie hůře připraven.

"Zrychlování růstů nových případů zůstává v příštích dnech hlavní výzvou pro Indii," řekl ředitel zdravotního institutu HGHI Ašiš Džha s tím, že velká většina nakažených zůstává ze strany úřadů nepodchycena.

Spojené státy znovu pokořily smutný rekord

Spojené státy zaznamenaly v posledních 24 hodinách 75 255 případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší denní bilance od začátku pandemie. S odvoláním na vlastní statistiky to uvedla agentura Reuters. Podle Univerzity Johnse Hopkinse se v USA celkově nakazilo už 3 560 364 osob a 138 267 lidí po komplikacích doprovázející nemoc covid-19 zemřelo.

Více než polovina - 30 z 50 - amerických států registrovala tento měsíc rekordní přírůstky nakažených během jediného dne. Zatímco v červnu činil průměrný denní nárůst infikovaných v USA přibližně 28 tisíc, v červenci je to už 57 625.

Rekordní denní přírůstek přes 15 tisíc nakažených dnes oznámila Florida, která je v posledních týdnech epicentrem nákazy v zemi. Pokud by se stala samostatnou zemí, umístila by se z hlediska nově zjištěných případů nákazy na čtvrtém místě na světě za USA, Brazílii a Indii.

Američané jsou hluboce rozděleni v tématech, jako je znovuotevírání škol či nošení roušek na veřejnosti, uvádí Reuters. V jednotlivých státech se přitom pravidla používání této ochranné pomůcky liší. Mezi zdravotnickými experty přitom panuje téměř naprostý koncenzus v tom, že nošení roušek je jedno z nejúčinnějších opatření potřebných k zastavení šíření nákazy.

Přední americký epidemiolog Anthony Fauci koncem června varoval, že pokud bude v USA pokračovat současný trend pandemie covidu-19, mohla by země brzy registrovat až 100 tisíc nově infikovaných lidí za den. Američany vyzval k tomu, aby společně dodržovali opatření nezbytná pro zastavení šíření viru.

V Brazílii se koronavirem nakazilo již přes dva miliony lidí

Počet lidí, kteří se v Brazílii nakazili koronavirem, dnes přesáhl dva miliony. Za poslední den tu přibylo 45 403 infikovaných a 1322 obětí s nemocí covid-19, informovala s odvoláním na zdravotnické úřady agentura Reuters.

Celkový počet infikovaných v jihoamerické zemi s 210 miliony obyvatel vzrostl k dnešnímu dni na 2 012 151, na 76 688 pacientů po komplikacích souvisejících s covidem-19 zemřelo.

Brazílie je co do počtu infikovaných i zemřelých po USA druhou pandemií nejhůře zasaženou zemí na světě. Skutečný počet infekcí i úmrtí v zemi je přitom pravděpodobně ještě mnohem vyšší než udávají oficiální statistiky, domnívají se odborníci, a to kvůli nedostatečnému testování.

Mezi nakaženými je i prezident země Jair Bolsonaro. Ve středu novinářům potvrdil, že měl znovu pozitivní test na koronavirus. Nákaza u něj byla poprvé prokázána již minulý týden. V minulosti přitom závažnost epidemie opakovaně zlehčoval.

Izrael na víkend zostřuje opatření proti covidu, případů přibývá

Izraelská vláda kvůli přibývajícímu počtu nakažených novým typem koronaviru pro nadcházející víkend zpřísnila opatření proti šíření nákazy. Lidé budou moci opouštět domovy, zavřené ale zůstanou obchody, nákupní střediska, bazény, kadeřnictví a kosmetické salony, zoologické zahrady, muzea či turistické atrakce, uvedla dnes v prohlášení izraelská vláda. Agentura Reuters poznamenala, že mezi Izraelci narůstá hněv kvůli tomu, jak si úřady v boji proti covidu-10 vedou.

Omezení začnou platit dnes odpoledne a skončí v neděli ráno. Neděle je v Izraeli pracovním dnem. Není vyloučeno, že za týden by o víkendu mohl být v zemi zaveden zákaz vycházení, informují místní média. K tomu ale vláda potřebuje souhlas parlamentu.

Nejen o víkendech, ale i po ostatní dny se ve vnitřních prostorách nebude smět sejít více než deset lidí, venku pak 20. Restaurace také budou moci prodávat jen jídlo k odnosu s sebou.

Prvního vrcholu epidemie dosáhl Izrael na přelomu března a dubna, kdy denně přibývalo několik set, respektive až 700, potvrzených případů denně. Koncem dubna se situace výrazně zlepšila a vláda začala omezení postupně uvolňovat. Už koncem dubna se otevřely malé obchody či kadeřnictví, v květnu se otevřely školy a koncem května i restaurace. V posledních týdnech případů znovu rychle přibývá a odborníci kritizují vládu za to, že jednala ukvapeně. Zároveň podle nich nepodnikla nutné kroky k tomu, aby se nákaza po uvolnění restrikcí nevrátila. Rychle narůstá počet lidí se závažným průběhem onemocnění i počet zemřelých. Úřady ve čtvrtek informovaly téměř o 1900 nových případech nákazy koronavirem.

Průzkum nezávislého Izraelského institutu pro demokracii ukázal, že jen 29,5 procenta lidí má vůči premiérovi Benjaminu Netanjahuovi důvěru co do přístupu ke krizi vyvolané covidem-19. Po březnové celostátní karanténě se nezaměstnanost v zemi vyšplhala na 21 procent. Netanjahu sice přišel s řadou opatření na oživení ekonomiky, některé z nich se ale staly terčem kritiky kvůli tomu, že jsou neefektivní.

V Izraeli, který má zhruba devět milionů obyvatel, se koronavirem nakazilo přes 46 tisíc lidí, 384 z nich zemřelo. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila americká Univerzita Johnse Hopkinse.