Důvodem byly drobné úlomky starých kosmických aparátů putující prostorem, které by při nárazu mohly bezpečnost posádky ohrozit. Po půlhodinové evakuaci řídící středisko poplach odvolalo a kosmonauti se do nepoškozené ISS vrátili.

Agentura ITAR-TASS napsala, že k incidentu došlo přesně v den, kdy měla šestičlenná mezinárodní posádka na programu nácvik vyklizení ISS v havarijních situacích. Evakuační cvičení proběhlo ráno, takže odpolední setkání s „kosmickým smetím“ zvládli kosmonauti mistrně.

U ISS jsou v současné době zaparkovány dva Sojuzy. V jednom z nich přečkali nebezpečné momenty ruští kosmonauti Alexandr Samokuťajev a Andrej Borisenko a americký astronaut Ronald Garan, ve druhém pak Rus Sergej Volkov, Američan Michael Fossum a Japonec Satoši Furukawa.

Ohrožení úlomky starších vesmírných aparátů obíhajících planetu nezaznamenali na ISS poprvé. Většinou je „útočník“ zjištěn dostatečně brzy, aby ISS srážce zabránila přechodem na vyšší oběžnou dráhu. V některých případech ale přichází ohrožení tak náhle, že nezbývá než vědeckou stanici vyklidit. K první evakuaci ISS dalo pozemní řídící středisko v Houstonu povel v březnu 2009.

Kolem Země obíhá velké množství větších či menších úlomků, zejména vysloužilých družic, vyhořelých stupňů nosných raket a jiných „odpadků“. Podle ruských expertů jen desetina všech člověkem vyrobených předmětů pohybujících se na oběžné dráze připadá na funkční družice – zbytek je smetí.

Předmětů o průměru do deseti centimetrů obíhá kolem Země nejméně 100.000, s průměrem do jednoho centimetru desítky milionů. Čím jsou větší, tím jsou pochopitelně nebezpečnější. Má-li například vesmírný objekt velikost slepičího vejce, může proti ISS „zaútočit“ energií naloženého kamionu pohybujícího se rychlostí 50 kilometrů za hodinu.