Představte si, že přiletíte do ciziny a nad vaším pasem budou policisté jen nevěřícně kroutit hlavou.

Přesně to zažijí například v Česku obyvatelé Kosova. V pátek tento nejmladší evropský stát, který zatím uznalo jen 43 zemí světa, začne vydávat své vlastní pasy s nápisem Republika Kosovo. Jeho vzor ale českému ministerstvu vnitra nikdo neukázal, takže není na seznamu platných uznávaných dokumentů.

„Uznali jsme Kosovo, takže není důvod neuznávat tamní pasy,“ tvrdí mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Její kolegové z ministerstva vnitra jsou ale opatrnější.

„V praxi to bude mít člověk těžší. Když dá třeba na Ruzyni pas policistovi, který ho nikdy neviděl, bude si muset delší dobu počkat. Policista pas vyfotí a pošle ho cizinecké policii ke schválení,“ vysvětlovala Deníku komplikace mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Na Slovensku nové pasy neplatí

Je tu ale i další potíž. Třeba na Slovensko Kosovan s novým pasem nemůže. Do Srbska, i když by byl teoreticky držitelem kosovský Srb, také ne. Stejně tak do většiny dalších zemí, které Kosovo neuznaly, včetně Ruska.

„My si myslíme, že bylo porušeno mezinárodní právo. Sdílíme pozici většiny členských států OSN,“ řekl slovenský ministr zahraničí Ján Kubiš deníku SME. Na území tak pustí jen Kosovany s jugoslávským pasem nebo s pasem mise OSN, které ale postupně zmizí.

I pokud budou mít v nových dokladech platné schengenské vízum, Slovenskem se přesto budou pohybovat nelegálně.

Srbové si nechají své doklady

Samotní Kosované berou vlastní pasy jako prestižní záležitost, i když cestování s nimi nebude žádný med. Poprvé budou mít v ruce doklad, který je nespojuje se Srbskem a zaručuje jim ho v červnu přijatá ústava.

Doklady s moderními ochrannými prvky se tisknou v německém Lipsku, lidé za ně zaplatí 25 eur.

Srbové z kosovských enkláv, kteří se stále považují za součást Srbska, si povětšinou nechají a i budou vydávat své staré pasy.

„Pokud budou platné, uznáme je, jako by byli občany Srbska,“ myslí si Opletalová.

Černohorci Albáncům problémy dělat nebudou

Za zmatky prý mohou úřady v Prištině.

„Na vydávání připravily možná samy sebe. Jak ale fungují mezinárodní zvyklosti, to se asi teprve učí,“ dodala Rendlová.

Najdou se ale i země, které Kosovo neuznaly, ale jeho obyvatele k sobě pustí.

„Nemůžeme přece bránit albánským rodinám, aby navštěvovaly své blízké v Černé Hoře,“ dodal černohorský ministr vnitra Jusuf Kalamperovič. Stejně se zachová i Makedonie, kde tvoří Albánci třetinu obyvatel.

Česká republika chce do Kosova přilákat podnikatele, také proto ve středu v Prištině jako sedmý stát v pořadí otevřela své velvyslanectví.