Spojené státy a OSN ostře kritizují útoky Srbů na ambasády vBelehradě.
Srbové jsou rozčilení otevřenou podporou Západu vůči vyhlášení nového kosovského státu, který považují za tradiční součást své země, a jako výraz svého nesouhlasu zapálili americkou ambasádu.
Později se také pokusili zaútočit na ambasády Chorvatska, Turecka a Velké Británie, ale byli odraženi.
Představitelé USA i Rada bezpečnosti OSN útočníky, po jejichž násilné akci na místě zůstalo neidentifikované ohořelé tělo, odsoudili. Zapálení ambasády následovalo po jinak poklidných demonstracích proti kosovské autonomii. Srbské agresory musela policie rozhánět slzným plynem.
Hasičům trvalo přes půl hodiny, než se jim podařilo plameny na ambasádě uhasit. Americké úřady zkoumají totožnost mužského těla, které bylo na spáleništi nalezeno, apodleposledních zjištění nepatří nikomu ze zaměstatnců úřadu, ale spíše jednomu z protestujících.
Mluvčí Bílého domu Dana Perinová označila útok za „řádění zločinců“ a obvinila srbskou policii zlaxnosti.
Zástupce amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack zase varoval srbského premiéra Vojislava Koštunicu a ministra zahraničních věcí Vuka
Jeremiče, že další podobné incidenty budou přičteny jejich plnézodpovědnosti. „Tyto činy jsou zcela neakceptovatelné a politováníhodné,“ řekl Jeremić.
Vreakci na útoky vyzval srbský prezident Boris Tadić Srby ke klidu. „Takto se Kosovo od Srbska jen vzdaluje,“ zdůvodnil svou výzvu.
Ve svém vášnivém proslovu srbský ultranacionalista Tomislav Nikolić označil prokosovskou podporu západu za snahu toto území ukrást. „Nepodařilo se to Hitlerovi, a nepodaří se to ani západu,“ prohlásil Nikolić.
Vnadcházejících týdnech vyšle Evropská unie do Kosova kolem dvou tisíc policistů a dalších členů bezpečnostních složek.