Kosovo, které je součástí Srbska, má podle návrhu získat nezávislost, která bude v počáteční fázi omezena mezinárodním dozorem. Návrh ale musí schválit Rada bezpečnosti OSN; bez jejího souhlasu nemůže být realizován. Pro Ahtisaariho návrh se v kosovském parlamentu vyslovilo 100 poslanců ze 120, jeden s ním nesouhlasil a 19 se hlasování zdrželo.

Srbové, kteří v Kosovu tvoří deset procent obyvatel a separatistické snahy většinových etnických Albánců zásadně odmítají, se jednání parlamentu od 2004 neúčastní.

Rada bezpečnosti OSN o Kosovu, které je od roku 1999 pod mezinárodní správou, začala jednat poprvé v úterý. Její stálí členové, kteří mají právo veta, jsou v otázce budoucího statusu rozděleni. Spojené státy a Evropská unie nezávislost Kosova podporují, Rusko ji odmítá.

Moskva prozatím navrhuje, aby do Bělehradu i Prištiny před dalším jednáním o Kosovu odjela zvláštní delegace Rady bezpečnosti. Rozhodnutí o této delegaci má podle kosovského tisku padnout během tří dnů. Zatím není jasné, kdo by se delegace účastnil a jak dlouho by trvala její cesta.